Aj záhradný trávnik potrebuje mať dobrého kondičného trénera

29.04.2015, Václav Rambousek | Exteriéry, záhrada

Na jar mnohí cvičíme a beháme, aby sme po zime nabrali silu. Rovnakú kondíciu potrebuje aj záhradný trávnik. Aby bol zdravý a pekný, treba dbať na niekoľko pravidiel, a to už od jeho založenia.

Po zime je potrebné odstrániť z trávnika lístie, vetvy, skrátka všetko, čo naň nepatrí. Potom by ste mali trávnik upraviť bežným náradím alebo ešte lepšie vertikutátorom, ktorý odstráni splstnuté zvyšky trávy, buriny či machov a prereže vrchné vrtsvy pôdy. Vďaka vertikutátoru sa zlepší aj prijímanie vzduchu, živín i vlahy, a teda aj kvalita trávnatej plochy.

Po vertikutácii treba veľmi poškodené miesta na trávniku prisiať trávovou zmesou použitou pri zakladaní trávnika alebo zmesou určenou na jeho obnovenie, ktorá nepekné škvrny rýchlo zaplní. Zhruba o dva týždne by sme mali novú trávu pohnojiť.

Ak však zistíme, že trávnik je poškodený na viac ako polovici plochy, je nutné ho obnoviť celý. Máme pre vás niekoľko rád, ako na to.

Hornbach-travnik-1-X.jpg


Aký druh trávnika si vybrať pri obnove?

Rozličné druhy trávy sa veľmi líšia svojimi vlastnosťami – počnúc ich farbou, cez rýchlosť rastu a čas zrenia až po odolnosť voči záťaži. Pomer jednotlivých druhov trávy v trávovej zmesi je rozhodujúci pre výsledné vlastnosti vášho trávnika.

"Trávové osivo Sport je odolné a pevné. Trávnik sa ľahko regeneruje a ocenia ho predovšetkým tí, ktorí sa tešia na leto a s ním spojené grilovacie párty. Tento typ odolá podobným záhradným akciám a môžu sa na ňom hrať aj deti bez toho, aby sa rodičia obávali údržby. Ak však záhradu chcete mať vždy dokonale upravenú a nemáte vo zvyku trávnik zaťažovať športovými aktivitami, môžete zvoliť trávové semeno na okrasný trávnik. Odmenou za starostlivosť vám bude hustý, nízky, zamatovozelený porast. A pokiaľ vám na záhradu nedopadá príliš veľa slnečného svitu, je pre vás ideálne trávové semeno do tienistých polôh," hovorí Daniel Brychta, odborník z oddelenia Záhrada projektového marketu Hornbach.

Hornbach-travnik-3-X.jpg


Ako založiť trávnik?

Nech si vyberieme akýkoľvek trávnik podľa typu našich potrieb, musíme pred samotným založením pripraviť pôdu. Najskôr povrch skypríme, minimálne do hĺbky rýľa, a to aj v prípade, že budú korene budúcej trávnatej plochy zasahovať do hĺbky len zhruba desať centimetrov.

Tým sa otvoria spodné vrstvy pôdy a voda bude môcť lepšie vsakovať. Prácu nám uľahčí použitie záhradného kultivátora. Podľa zrnitosti pôdy je vhodné zapracovať aj hnojivá a prípravky na skvalitnenie zeminy. Potom sa odstránia výraznejšie nerovnosti pomocou hrabieľ a nato sa pôda nechá dva až tri týždne odpočívať. Približne dva až tri dni pred výsevom je nutné odstrániť burinu a plochu zarovnať, aby sa zabránilo nadmernému prekypreniu.

Vysievame rovnomerne v pozdĺžnom a priečnom smere, najlepšie pomocou sypacieho vozíka. Osivo sa zapravuje železnými hrabľami do hĺbky približne 1,5 cm, povrch následne treba zvalcovať. Napokon trávnik zalejeme dostatočným množstvom vody.

Hornbach-travnik-5-X.jpg


Ako trávnik správne zalievať?

Novovysiate trávové semeno musíte udržiavať rovnomerne vlhké najmä počas prvých troch-štyroch týždňov. Pri zalievaní držte prúd vody smerom nahor, aby sa mohla voda rovnomerne znášať zhora dolu. Výhodou tohto postupu je, že sa trávové semeno výrazne neodplavuje a voda sa ešte môže vo vzduchu mierne ohriať.

"Len čo sa vytvorí hustý koberec, je váš trávnik sebestačný. Keď je bežné letné počasie, potrebuje zhruba 10 až 15 litrov vody na meter štvorcový. V okolí stromov či bohatej vegetácie vyžaduje trávnik výdatnejšiu závlahu. V zalievaní pokračujte aj napriek tomu, že osivo už vyklíčilo. Pre trávnaté plochy s veľkosťou 100 metrov štvorcových a viac sa oplatí použiť zavlažovač," dodáva D. Brychta.

Hornbach-travnik-4-X.jpg

Hornbach-travnik-6-X.jpg

Foto: Hornbach

Podobné články

  • Koste trávnik bez námahy. Hodí sa váš pozemok pre robotickú kosačku?

    Kosacka-roboticka-2-X.jpg

    Robotické kosačky uľahčujú prácu v záhrade – trávnik jednoducho pokosia za vás. Pokročilé modely dokonca kosia bez nutnosti inštalácie obvodových káblov. Namiesto nich využívajú navigačné majáky. Je táto inteligentná technológia vhodná aj pre váš pozemok?

  • Ako pripraviť záhradu na zimu a na čo by ste nemali nezabudnúť

    Zahrada-jesen-4-X.jpg

    Výsledky toho, čo v záhrade urobíte na jeseň, uvidíte v nasledujúcej sezóne. Či už máte dom, kde bývate celoročne, alebo len víkendovú chatu, jesenné upratovanie je kľúčové, aby záhrada prežila zimu v čo najlepšej kondícii.

  • Záhrada nemusí byť iba kvetinová. Chceli by ste čosi nezvyčajné?

    Zahrada-Hornbach-9-X.jpg

    Netešia vás tradičné kvetinové záhony a túžite po niečom nezvyčajnom? Či už ste priaznivcom moderných záhrad, alebo dávate prednosť tradičnejšiemu vzhľadu, výber správnych rastlín dokáže pozdvihnúť váš vonkajší priestor.

  • Betónové žumpy: spoľahlivé riešenie a miesto pre odpadové vody

    AdobeStock-zumpa-2-X.jpg

    Žumpy asi nie sú témou, ktorá sa bežne objavuje pri lahodnej rannej kávičke, no pritom patri k neoddeliteľnej súčasti života mnohých domácností a firiem. Hoci sa o nich nehovorí s takým nadšením ako o trendoch v interiérovom dizajne, sú praktickým a spoľahlivým riešením, ktoré nám pomáha udržiavať čisté a hygienické prostredie.

  • Príroda to zariadi sama: nechajte ju v záhrade pracovať za vás

    Zahrada-10-X.jpg

    Nechať prírodu pracovať za vás vo vašej záhrade neznamená len šetriť čas a námahu, ale aj postarať sa o harmonický a udržateľný ekosystém. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov a metód sú kľúčovými krokmi na dosiahnutie tejto rovnováhy.

  • Aký bazén sa hodí do vašej záhrady? Poradíme vám, ako si vybrať

    Bazen-nadzemny-2-X.jpg

    Leto je v plnom prúde a túžba po osviežení počas horúcich dní je náramná. Ak máte záhradu, zaiste vás láka súkromie a pohodlie vlastného kúpania, kde si môžete vychutnať vodné radovánky a príjemné schladenie.