Ako si do záhrady vybrať tú správnu robotickú kosačku?
Robotická kosačka je vynikajúci pomocník do každej záhrady. Či už máte kosenie trávnika radi alebo nie, tento typ kosačky vám ušetrí množstvo času. Treba si však vybrať tú správnu.
Pri výbere robotickej kosačky vám obchodník zväčša dobre poradí, no je lepšie ísť do predajne už pripravený. Pri hľadaní optimálneho riešenia sa vás bude predajca pýtať na tri základné veci: frekvencia kosenia, veľkosť záhrady a členitosť pozemku. Tieto faktory totiž určujú prostredie, kde bude kosačka pracovať, a z toho vyplývajú aj požiadavky na jej výkon. Je prirodzené, že v členitej a rozľahlej záhrade vám menej výkonný model stačiť nebude, nech už je značka akákoľvek.
Pri záhrade do 500 metrov štvorcových by mal stačiť aj najzákladnejší model robotickej kosačky. Pravda, za predpokladu, že bude pracovať nepretržite 24 hodín a sedem dní v týždni. Úskalím však môže byť situácia, keď sa spustí zavlažovanie a kosačka kosiť nemôže, čím stratí čas a nemusí tak stihnúť pokosiť celú záhradu. Ak máte o niečo väčšiu plochu, siahnite po modeli vyššieho radu.
Model si voľte podľa veľkosti záhrady
"Možnosťou je aj znížiť frekvenciu kosenia, no myslite na to, že donekonečna sa to nedá," upozorňuje Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna. "Ak budete kosiť menej často, stroj síce zvládne väčšiu plochu, no rátajte s tým, že výsledok nemusí byť taký dobrý, ako keď robotická kosačka tie isté miesta kosí denne," poznamenáva T. Nevečeřal. Jednotlivé modely sú určené väčšinou na plochy do 500 m², 800 m², 1 800 m², 2 200 m², 3 200 m² a do 6 000 m².
Ak máte kopcovitú záhradu, so základnými modelmi si v náročných podmienkach nevystačíte. Tie kvalitnejšie síce zvládnu sklon až 25 percent, no pri strmších svahoch budete potrebovať model na väčšie plochy. Niektoré z týchto kosačiek zvládnu sklon do 45 perc. Vďaka funkcii Timer ich možno používať i na menších plochách, keďže v tomto prípade sa trvanie kosenia dá prispôsobiť veľkosti záhrady.
Vlastnosti a parametre kosačky
Ak máte jasno v rozlohe a viete zhruba, aký výkonný model budete potrebovať, pozrime sa na vlastnosti stroja. Prácu robotickej kosačky skvalitňujú ostré nože a možnosť upraviť výšku kosenia. Tú nastavíte manuálne, na niektorých modeloch sa dá aj elektronicky.
Nesmierne dôležitá je bezpečnosť systému kosiaceho zariadenia pri prevádzke. Ideálne sú voľne otočné nože podobné žiletkám, ktoré okrem bezpečnosti zaručia aj dokonalý strih trávnika. Zistite si aj hlučnosť robotickej kosačky, väčšinou by mala byť do 65 decibelov. Pokiaľ ide o ochranu stroja, najlepším spôsobom je PIN kód. Ten zabezpečí, že hoci vám kosačku trebárs odcudzia, zlodej s ňou nespraví nič.
Dôležitým parametrom je aj výdrž batérie. Pri porovnávaní jednotlivých modelov si všimnite, akým typom batérie je kosačka vybavená, za aký čas sa batéria úplne nabije a ako dlho vydrží nabitá. Niektoré robotické kosačky sa dajú ovládať cez GPS aj prostredníctvom SMS, no to je už vecou skôr pohodlia ako funkčnosti stroja. Pomocou GPS však niektoré modely dokážu lepšie zamerať a rozplánovať kosenie.
Veľmi dôležitý je pohyb kosačky. Niektoré typy kosia v pravidelnom vzorci, no vždy je lepšie, ak stroj kosí zdanlivo náhodne v rozmanitých smeroch. Kosením v zdanlivo nepravidelnom vzorci pohybu docieli robot vytvorenie hladšieho povrchu, ktorý vyzerá ako koberec, a to po celej ploche záhrady. Za 20 rokov vývoja robotických kosačiek sa preukázalo, že ide o najspoľahlivejší spôsob pokrytia celej plochy bez toho, aby na pozemku zostala nepokosená tráva.
Nenechajte sa pri výbere zmiasť
Rozliční výrobcovia udávajú vo svoj prospech rozmanité vlastnosti, ktoré na prvý pohľad možno ovplyvňujú vlastnosti kosačky, no v konečnom dôsledku neprispievajú k lepšiemu efektu kosenia. Nepodstatná je napríklad rýchlosť, akou sa stroj pohybuje. Tá vždy závisí od modelu a je logické, že robotické kosačky pre malé záhrady sú pomalšie, lebo operujú na menšej ploche.
"Ak budete porovnávať viaceré robotické kosačky, vždy si všímajte modely z jednej kategórie," vysvetľuje Jakub Kircher, odborník značky Gardena, ktorá patrí pod Husqvarnu. „Je jasné, že kosačka vyššej triedy bude mať lepšie vlastnosti ako základný model," dodáva. Výrobcovia uvádzajú rozličné parametre, no asi najvhodnejšia na porovnanie je veľkosť pracovnej plochy. Tá je totiž rovnaká a jasne potom uvidíte, ako sa s ňou rôzne značky popasujú.
Za 20 rokov na trhu prešli robotické kosačky evolúciou, ktorá z nich vytvorila stroje takmer do každej záhrady. Hoci je vždy čo zlepšovať, už teraz možno tvrdiť, že robotická kosačka Husqvarna Automower je vynikajúcim a spoľahlivým pomocníkom pre každého.
Foto: Gardena