Nepodceňte starostlivosť o záhradné stavby pred zimnou sezónou
Keď sa zima dobrého gazdu opýta, čo robil v záhrade na jeseň, odpoveď by sa nemala týkať iba údržby drevín, trávnika a pôdy. Starostlivosť si vyžadujú aj drobné záhradné stavby – pergola, terasa, záhradný domček, prístrešok.
Najviac starostlivosti potrebujú drevené stavby a drevený nábytok, pretože sú veľmi náchylné na zmeny počasia. Na konci leta ich treba v prvom rade očistiť. Pomôže stredne tvrdá kefa a vlažná voda, prípadne špeciálny prípravok na čistenie dreva. Ak sa lúpe farba, treba z drevenej pergoly, zo zábradlia, z drevenej podlahy na terase aj z dreveného nábytku okrem špiny odstrániť aj tú.
Keď je všetko drevo čisté a vyschnuté, ošetríme ho niekoľkými nátermi ľanového oleja na drevo. Na drevenú podlahu a pergolu môžete použiť aj terasový olej s UV filtrom. V zime bude vrstva oleja drevo chrániť pred prenikaním vlhkosti, na jar budete mať v pracovnom zozname o položku menej, pretože drevo už bude ochránené aj pred slnečnými lúčmi. Mimochodom, slnko svieti aj v zime a pôsobí na drevené stavby.
Oceľové konštrukcie bez roboty
Ak máte v záhrade montovaný prístrešok alebo záhradný domček s oceľovou konštrukciou, pred zimou sa okrem upratania nemusíte starať vôbec o nič. "Pergoly, prístrešky alebo garáže s oceľovou konštrukciou sú veľmi pevné a od výroby je oceľ upravená tak, aby dobre zvládala všetky poveternostné vplyvy bez nutnosti ďalšej údržby," hovorí Rastislav Matuška, technik zo spoločnosti Gardeon.
Odolný a stabilný materiál má životnosť niekoľko desaťročí, preto je investícia do montovanej záhradnej stavby z ocele na celý život. Zlé počasie a náročné klimatické podmienky na nej nezanechajú ani stopu – nedeformuje sa ani nehrdzavie.
Nemáme teraz na mysli plechové búdky a búdy, ktoré záhrady "zdobili" kedysi. Vtedy boli riešením, technológie a časy však pokročili. "Montované oceľové záhradné domčeky, pergoly, prístrešky aj garáže sú vyrobené z certifikovaných materiálov, a to najmodernejšími postupmi. Nemajú nič spoločné s niekdajšími plechovými búdkami, pretože tieto oceľové panely sú dostatočne stabilné, nedeformujú sa a odolávajú všetkým nástrahám, ako je pleseň, počasie, oheň. Z vonkajšej strany sú ošetrené špeciálnou omietkou, ktorá je mimoriadne odolná a bezúdržbová. Zateplená strecha zasa poskytuje maximálnu ochranu celého obsahu garáže," dopĺňa Marek Choleva, odborník na montované záhradné stavby z Gardeonu.
Počas silných jesenných dažďov aj po bohatej nádielke snehu môžete spávať bez obáv zo zatekajúcej strechy. Pevný materiál neprepustí ani kvapku. A hoci nás vlhké počasie dokáže potrápiť aj v podobe plesní na stenách, v záhradnom domčeku či prístrešku z ocele by ste ich hľadali márne.
Stará dobrá "murovka"
Svoju dávku starostlivosti si pred zimou vyžaduje aj murovaný kozub a záhradný domček postavený ako klasická stavba. Kontrola a prípadná oprava strechy je základ. Ak nechceme, aby sa veci v stavbe (kosačka, záhradný nábytok, bicykel, lyže) znehodnotili, je rozumné mať v poriadku aj fasádu a podlahu záhradnej stavby.
Niekedy stačí nový náter, inokedy treba fasádu zbaviť vlhkosti, ideálne je domček celý zatepliť. Čím väčšie defekty na stavbe sú, tým viac práce aj peňazí si to bude vyžadovať. Preto odborníci odporúčajú riešiť preventívne už aj malé nedostatky na omietke. Najväčším strašiakom, ktorý dokáže zásadne narušiť funkčnosť a statiku stavby, je vlhkosť. Plesne sú "len" nepekným bonusom.
Pokiaľ ste na fasáde alebo vo vnútri záhradnej stavby objavili fľaky, plesne či vyduté miesta, je namieste starú fasádu odstrániť a murivo vysušiť. "Veľmi praktické sú injektážne materiály, pri použití ktorých netreba robiť dvojité vŕtanie ani utesňovať injektážne otvory. Dajú sa použiť na sanáciu všetkých typov murovaných stien," radí Branislav Augustín z firmy Sika Slovensko.
Steny zbavené vlhkosti treba potom správne ošetriť. Na omietky stien poškodených vlhkosťou a soľami odporúča hotovú, paropriepustnú sanačnú maltu, vhodnú na ručnú aplikáciu. "Dá sa aplikovať na interiérovú aj exteriérovú časť konštrukcie jednoducho ako omietka, pričom sa vyznačuje výbornou priľnavosťou k podkladu," vysvetľuje B. Augustín.
Samozrejme, na výber máte aj z iných druhov omietok, pričom každá má svoje silné stránky. "Akrylátová je charakteristická vysokou mechanickou odolnosťou a tým, že dlho vydrží čistá. Silikátové omietky sú zas ako dobré kabáty na zateplenej stavbe, pritom však dovoľujú stavbe dýchať. Je do drahšie, ale kvalitné riešenie," dopĺňa M. Choleva.
Sezónne riziká a škody na záhradnom majetku
Obnovené, na zimu pripravené záhradné stavby je dobré mať zahrnuté v poistení nehnuteľnosti. "Najčastejšie škody v záhradách klientov spôsobujú živly ako napríklad víchrica či záplava. Silný vietor môže poškodiť plot, altánok, prístrešok alebo murovaný záhradný kozub, ktoré sa však dajú poistiť v rámci vedľajších stavieb, respektíve vecí na pozemku, ako je záhradný nábytok či slnečník," uvádza Pavol Ondruška, riaditeľ úseku likvidácie Poisťovne Premium.
Ak vašu záhradu, stavbu v nej alebo iné vybavenie poškodil nechtiac sused (jeho deti, pes a podobne), škodu možno riešiť v rámci poistenia zodpovednosti za škodu. Poisťovňa rozlišuje škody spôsobené užívaním domácnosti, škody spôsobené členmi domácnosti a zodpovednosť za škody vzniknuté z vlastníctva poistenej stavby.
"V prípade, že ujmu spôsobí sused vám, je možné uplatniť si ju v rámci vlastnej majetkovej zmluvy, ak je v nej vzniknutá škoda poistením krytá. Poisťovňa si po vyrovnaní majetkovej škody vzápätí uplatní nárok na náhradu škody voči tomu, kto za ňu zodpovedá, v tomto prípade voči susedovi," spresňuje P. Ondruška.
Odporúča obrátiť sa pred zimou na nezávislého agenta a vysvetliť, čo všetko chceme mať v záhrade poistené. "Hnuteľné a nehnuteľné predmety v záhrade väčšinou spadajú do doplnkových pripoistení. Odborník ich vie správne zaradiť, určiť limity, prípadne upozorniť na to, čo sa poistiť nedá, čiže je vylúčené z krytia, " dodáva P. Ondruška.
Foto: Gardeon