Povrch do exteriéru: päť zaručených tipov, ako si vybrať ten najlepší

18.06.2014, TopStone | Exteriéry, záhrada

Terasy, chodníky či príjazdové cesty sú neoddeliteľnou súčasťou každej záhrady. Ich primárnou úlohou je pôsobiť navonok esteticky a dokonale korešpondovať s celkovým okolím domu.

Topstone-2-X.jpgPovrch exteriéru musí mať aj dobré úžitkové vlastnosti. Preto popri vizuálnej podobe je dôležitá aj jeho kvalita a funkčnosť. Aby ste mali na svojom pozemku maximálne účelný materiál, treba vedieť, aké náležitosti by mal takýto povrch spĺňať. Niekoľko rád na túto tému uvádza Andrej Juriš, odborník zo spoločnosti TopStone.

Aké základné požiadavky by mal kvalitný povrch spĺňať?
 Povrch umiestňovaný do priestorov okolo domu by mal ideálne plniť hneď niekoľko funkcií. Vzhľadom na to, že je celoročne vystavovaný vplyvom vonkajšieho prostredia, bude v prvom rade podstatná jeho odolnosť. V tomto zmysle mám na mysli najmä mrazuvzdornosť, keď by mal povrch byť schopný odolať aj tým najtuhším mrazom. Ak ide o povrch na príjazdových cestách, je dôležité, aby bol odolný aj voči soliam a chemikáliám. V prípade jeho umiestnenia do priestorov, kde sa často pohybujeme, musíme dbať na to, aby sme sa na ňom nepošmykli. Povrch by mal mať buď také zloženie, ktoré samo o sebe kĺzavosť znemožňuje, alebo by mal mať prvky, čo nedovolia pošmyknúť sa. Pri ukladaní do záhrady je potom veľmi dôležitá aj flexibilita, ktorá umožňuje prispôsobiť výšku povrchu potrebám toho-ktorého miesta, a tým adekvátne reagovať i na budúcu mieru zaťaženia.

Z akého materiálu by mal byť povrch vyrobený?
 Pri výbere materiálu povrchu umiestňovaného do vonkajších priestorov platí, že popri základných požiadavkách, medzi ktoré patrí protišmyková úprava, priepustnosť vody alebo možnosť odvádzania vody do kanalizácie, by mal plne vyhovovať aj našim osobným potrebám (ekologická neškodnosť, komfortnosť a estetickosť). Trendom tohtoročnej sezóny sú materiály pôsobiace prírodným dojmom a zároveň ponúkajúce všetky výhody pevných materiálov. Konkrétne ide o povrchy bez škár, tvorené zmesou prírodných kamienkov a špeciálneho spojiva, napríklad živice. Ak sa napokon rozhodneme pre akýkoľvek materiál vonkajšieho povrchu, vždy by sme pri jeho výbere mali klásť dôraz najmä na kvalitu. Práve tá zaručí, že nám povrch poslúži až niekoľko desiatok rokov.

Ako sa čistia takéto povrchy?
 Všeobecne platí, že vonkajšie povrchy by vzhľadom na svoju povahu mali byť pri údržbe praktické a svojim majiteľom aj takto prinášať maximálny úžitok. Ideálne je, ak povrch prečistí sama príroda. Ak je však znečistený viac, mal by postačiť zmeták, prípadne tlaková hadica. V súvislosti s čistením a celkovou údržbou je najlepšou voľbou povrch bez škár, pri ktorom odpadá potreba odstraňovať burinu vyrastajúcu z priestorov medzi škárami.

Ako povrch správne uložiť?
 Vonkajší povrch by mali vždy ukladať profesionáli vybavení potrebnými znalosťami a skúsenosťami. Tí si okrem zabezpečenia celkovej úpravy podkladu, na ktorý sa povrch uloží, poradia napríklad aj s výškou ukladanej vrstvy materiálu podľa jeho zaťaženia. Ak vám to urobia odborníci, vyhnete sa prípadným nerovnostiam výsledného povrchu a budete mať istotu, že je uložený správne a do budúcnosti s ním nehrozia žiadne nepríjemné komplikácie.

S akými problémami sa možno pri vonkajších povrchoch stretnúť?
 K najčastejším problémom patrí praskanie. K tomu dochádza najmä v prípade betónu. Ak je nový povrch aplikovaný na pôvodný, starý podklad, môže sa po čase objaviť ich vzájomné odtrhnutie. Niekedy sa pri vonkajších povrchoch môžeme stretnúť i s drobením, keď sa z povrchu postupne uvoľňujú a drobia jeho čiastkové časti. Drobenie je často dôsledkom nedodržania technologického postupu ukladania povrchu.

Foto: TopStone

Podobné články

  • Koste trávnik bez námahy. Hodí sa váš pozemok pre robotickú kosačku?

    Kosacka-roboticka-2-X.jpg

    Robotické kosačky uľahčujú prácu v záhrade – trávnik jednoducho pokosia za vás. Pokročilé modely dokonca kosia bez nutnosti inštalácie obvodových káblov. Namiesto nich využívajú navigačné majáky. Je táto inteligentná technológia vhodná aj pre váš pozemok?

  • Ako pripraviť záhradu na zimu a na čo by ste nemali nezabudnúť

    Zahrada-jesen-4-X.jpg

    Výsledky toho, čo v záhrade urobíte na jeseň, uvidíte v nasledujúcej sezóne. Či už máte dom, kde bývate celoročne, alebo len víkendovú chatu, jesenné upratovanie je kľúčové, aby záhrada prežila zimu v čo najlepšej kondícii.

  • Záhrada nemusí byť iba kvetinová. Chceli by ste čosi nezvyčajné?

    Zahrada-Hornbach-9-X.jpg

    Netešia vás tradičné kvetinové záhony a túžite po niečom nezvyčajnom? Či už ste priaznivcom moderných záhrad, alebo dávate prednosť tradičnejšiemu vzhľadu, výber správnych rastlín dokáže pozdvihnúť váš vonkajší priestor.

  • Betónové žumpy: spoľahlivé riešenie a miesto pre odpadové vody

    AdobeStock-zumpa-2-X.jpg

    Žumpy asi nie sú témou, ktorá sa bežne objavuje pri lahodnej rannej kávičke, no pritom patri k neoddeliteľnej súčasti života mnohých domácností a firiem. Hoci sa o nich nehovorí s takým nadšením ako o trendoch v interiérovom dizajne, sú praktickým a spoľahlivým riešením, ktoré nám pomáha udržiavať čisté a hygienické prostredie.

  • Príroda to zariadi sama: nechajte ju v záhrade pracovať za vás

    Zahrada-10-X.jpg

    Nechať prírodu pracovať za vás vo vašej záhrade neznamená len šetriť čas a námahu, ale aj postarať sa o harmonický a udržateľný ekosystém. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov a metód sú kľúčovými krokmi na dosiahnutie tejto rovnováhy.

  • Aký bazén sa hodí do vašej záhrady? Poradíme vám, ako si vybrať

    Bazen-nadzemny-2-X.jpg

    Leto je v plnom prúde a túžba po osviežení počas horúcich dní je náramná. Ak máte záhradu, zaiste vás láka súkromie a pohodlie vlastného kúpania, kde si môžete vychutnať vodné radovánky a príjemné schladenie.