Skrášlite si fasádu či konštrukcie v záhrade popínavými rastlinami
Stavby porastené zeleňou pôsobia tajomne a romanticky. Popínavé rastliny dokážu úplne zmeniť vzhľad objektu. Pokiaľ túžite po novom výzore stien, altánka či pergoly, vyskúšajte živú fasádu.
Dom porastený "psím vínom", murovaný plot skrytý pod brečtanom, altánok prekvitnutý plamienkom alebo dychberúca pergola, po ktorej sa vinú voňavé popínavé ruže či úchvatná vistéria – to všetko len vďaka dômyselnej kombinácii zelene a stavby. Rastliny ľahko oživia starý popraskaný múr, ktorý slúži ako plot, a milosrdne skryjú aj rokmi skúšanú omietku. Vedia objektom vdýchnuť dušu a pohľad na ne vždy poteší.
Iba lístie
Ak sa vám páči iba listnatá okrasa, môžete zvoliť buď stálozelenú klasiku v podobe niektorej odrody brečtanu, alebo efektné "psie víno" (= divé hrozno, pavinič), čo sa na jeseň vyfarbí do sýtobordových odtieňov, ale na zimu opadá.
"Obe rastliny sú stredne rýchlo až rýchlo rastúce a samostatne popínavé, čo ich doslova predurčuje na to, aby ozdobili steny budov alebo murované ploty. Typická matná tmavozelená farba brečtanu pôsobí veľmi upokojujúco a jeho menšie listy vedia pokryť fasádu naozaj dôkladne. 'Psie víno' vyzerá na fasáde vyložene magicky a jeho farba sa v priebehu roku mení od lesklej zelenej cez tmavobordovú až po takmer fialovú," hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrad v predajnej sieti Hornbach.
Rozmanité kultivary brečtanu a paviniča sú vhodné aj pre alergikov a migrenikov, pretože nikdy nekvitnú a nemajú žiadnu vôňu. Darí sa im i na slnku, ale najmä v tieni a polotieni.
Drobné kvietky
Priaznivci nežného vzhľadu ocenia prevažne listnaté rastliny s drobnými kvetmi, akým je napríklad pavinič päťlistý. Jeho lesklé listy, ktoré sú na jar a v lete sýtozelené, sa na jeseň sfarbia do výrazne vínových odtieňov. Táto rastlina je veľmi obľúbená najmä pre svoj nevšedný vzhľad, ktorý je na jar ozdobený drobným bielym kvetenstvom, z ktorého na jeseň dozrejú modré bobule.
Pavinič je veľmi nenáročný a možno ho vysádzať kedykoľvek, pokiaľ nie je zamrznutá pôda. Darí sa mu najmä v polotieni a na zimu opadáva. Najlepšie vynikne na murovanom povrchu – skrášli múry budov, murované ploty či rôzne vysoké múriky.
Kvety korunou krásy
Je vaším snom krásne prekvitnutá a omamne voňajúca pergola alebo altánok, po ktorého stĺpikoch sa vinú popínavo kvitnúce trvalky? V tom prípade môžete si vyberať z pestrej škály plamienkov, vistérií, ale aj popínavých ruží a hortenzií či rozličných odrôd zemolezu či trubača. Záleží len na dispozícii záhrady a vašich preferenciách, ku ktorému variantu sa prikloníte.
"Kým napríklad trubač miluje slnko, kvitne od júla do septembra, ale pritom nijako výraznejšie nevonia, popínavá hortenzia uprednostňuje tieň alebo polotieň a z jej málo voňajúcich kvetov sa dá tešiť od júna do augusta," spresňuje D. Benda.
Pre milovníkov omamnej vône a záplavy kvetín sa ponúka napríklad niektorý z výrazne voňajúcich kultivarov zimolezu, ktorého kvetmi sa môžete kochať od mája až do septembra. Svedčí im skôr polotieň. Ak potrebujete skrášliť pergolu na slnečnom mieste, zvoľte vistériu. Svojou záplavou farebných aromatických kvetov zaručene pritiahne na toto miesto všetku pozornosť.
Vždy však berte do úvahy aj obdobie, keď rastliny nekvitnú. "Nevyberajte si trvalky len podľa farby kvetu. Predovšetkým v tienistej časti záhrady využívajte rastliny, ktoré ponúkajú rozmanité tvary a veľkosti listov a predovšetkým rozličné odtiene zelenej," radí český záhradný a krajinný dizajnér Ferdinand Leffler.
Ak túžite po kvetmi zdobených múroch domu, je ideálnym riešením nainštalovať na steny drevené alebo kovové konštrukcie, po ktorých sa budú môcť kvitnúce popínavé trvalky plaziť. Rozprávkovú krásu vedia domom prepožičať popínavé ruže a rôzne odrody plamienka. Efektne ozdobia vstupné dvere či okná, ale pri troche snahy a uváženej výsadbe dokážu pokryť aj celé múry. Ruže navyše svoje okolie aj krásne prevoňajú.
Foto: Hornbach