Trávnik po zime: ako z neho urobiť znovu ozdobu záhrady
Jar sa tento rok rozbieha akosi pomaly. Možno pomalšie, ako sme boli zvyknutí z minulých rokov, no pre prírodu je to lepšie. Trávnik v záhrade však nepočká a je najvyšší čas dať ho do poriadku.
Medzi základné regeneračné opatrenia v záhrade patrí vertikutácia. Často sa jej pritom nevenuje patričná pozornosť alebo na ňu záhradkári dokonca úplne zabúdajú. Vertikutáciou – čiže prevzdušnením, zbavíme trávnik odumretých častí rastlín, machu, buriny a všetkého, čo tam nepatrí. Takáto zmes, vraví sa jej plsť, zabraňuje prenikaniu vody a živín do pôdy a neumožňuje ani výmenu plynov. Tráva môže začať schnúť a strácať potrebné živiny na svoj rast.
Vertikutáciou tomu môžeme zabrániť. Odporúča sa robiť ju dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Dôležitá je najmä jarná obnova, pretože trávnik sa po zime dokáže rýchlejšie zregenerovať. Ak sa teda na jar v záhrade pustíme do vysádzania kvetov, rovnakú pozornosť musíme venovať aj trávniku.
Vertikutátor sa podobá na bežnú kosačku. Rozdiel je v tom, že v spodnej časti má nože, ktoré sú vo zvislej polohe a umiestené na hriadeli, pričom do trávnika sa "zarezávajú". Presekávajú trávne výbežky a plsť sa vyťahuje von. Trávnik tak bude môcť opäť dýchať a podporí sa vytváranie nových výhonkov.
V prvom rade je trávnik potrebné pokosiť, približne na 3-4 centimetre. Potom vertikutátor nastavíme do správnej pracovnej výšky, aby sa nože dotýkali pôdy len jemne. Ideálna hĺbka sú 2-4 milimetre. Trávnik sa po vertikutácii síce môže zdať zničený, netreba sa však ľakať. No ak by ste naň chceli postaviť záhradný stan, je lepšie počkať. Po pár týždňoch sa štruktúra zatrávnenej plochy obnoví a výsledok vás príjemne prekvapí.
• Vertikutačné nože
Trávnik potom stačí udržiavať v dobrej kondícii pravidelným kosením. Čím častejšie, tým lepšie. Zhruba v duchu návodu, ako možno vypestovať elegantný "anglický" trávnik. Odpoveď je prostá: musíme ho kosiť každý deň a robiť to aspoň 300 rokov...
Pekný trávnik je ozdobou záhrady. Treba však myslieť i na to, že každá odroda trávy znesie iné namáhanie a zaťaženie. Záhradkári napríklad zvyknú pod niektoré dozrievajúce ovocné stromy – povedzme moruše čierne, rozprestrieť obrusy, aby na ne padali zrelé plody. Lepšie ich takto vidíme, pozbierame a nepostúpame v tráve, keďže dosť farbia. Tráva pod touto prikrývkou síce trpí, no čoskoro znovu ožije.
Mimochodom, chýrnou lokalitou, kde sa na Slovensku morušiam dobre darí, je Pukanec v okrese Levice. Moruše sú ľahko stráviteľné a už starovekí Rimania im pripisovali dobré tráviace a antitoxické účinky. Ich plody sú vhodné na konzervovanie, mrazenie a nekvasené mušty. Ak si morušový mušt vezmete v nádobe keepcup na výlet, budete mať pri sebe elixír, aký vás aj vzpruží a posilní.
Foto: Mountfield