Už pri napúšťaní bazéna treba myslieť na kvalitu vody v ňom

27.05.2015, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Počas horúcich dní, aké nás čakajú, zaiste každému padne vhod osvieženie vo vlastnom bazéne. Starostlivosť oň a o vodu, do ktorej sa ponoríte, sa však začína ešte pred jeho napúšťaním.

Pravidelná údržba zabezpečí dlhodobo krištáľovo čistú vodu a má zásadný vplyv aj na obsah vašej peňaženky. Pred napustením bazéna sa odporúča vyčistiť jeho okolie a myslieť najmä na to, aby sa doň vstupovalo s čistými nohami a nenanosili sa do vody steblá trávy, hlina a nečistoty.

Čistý bazén je prvým predpokladom dlhodobo čistej vody a zároveň šetrí peniaze. Postačí vám napríklad menší počet filtrov vo filtračnom systéme a nehrozí ani kompletná výmena vody. Bazén je teda potrebné pred naplnením dôkladne vyčistiť prúdom vody, zbaviť ho povrchových nečistôt, prachu a usadenín.

Bazen-1-X.jpg

Vhodným pomocníkom pri čistení je prípravok Laguna Clear, ktorý sa jednoducho nanesie handrou alebo hubkou na znečistené miesta a nechá sa pôsobiť 10 až 15 minút. Následne silné nečistoty možno ešte uvoľniť mechanicky a všetko dôkladne opláchnuť vodou. Netreba zabúdať vyčistiť aj príslušenstvo k bazénu, osobitne filtráciu.

Po napustení vyčisteného bazéna sa odporúča počiatočná, tzv. šoková dezinfekcia vody prípravkom Laguna chlór šok, ktorý likviduje baktérie a tiež prípadné riasy. Využíva sa aj na rýchle obnovenie kvality vody pri silnom znečistení.

Kvalitu napustenej vody v bazéne možno otestovať tým, že odmeráte hodnotu pH. Na kúpanie by mala byť ideálne v intervale 6,5 až 7,6. Ak je hodnota pH v tomto rozmedzí, potom aj dezinfekčné prípravky pôsobia s maximálnou účinnosťou. Na úpravu pH slúžia prípravky bazénovej chémie Laguna pH mínus a Laguna pH plus. Ako už názov napovedá, ich použitie závisí od toho, či je potrebné hodnotu pH v bazéne znížiť alebo zvýšiť.

"Hodnotu pH vody odporúčame kontrolovať pomocou testerov spočiatku jedenkrát do týždňa. Len s vyváženým pH je možné zachovať parametre vody čo najdlhšie. Okrem pH je testerom potrebné zistiť aj tvrdosť vody, najmä ak sa bazén napúšta vodou zo studne. Ak zistené hodnoty nespĺňajú požadované limity, vodu odporúčame upraviť prípravkom Laguna CA," radí Martin Procházka, predseda predstavenstva spoločnosti Stachema Bratislava, a.s., ktorá prípravky bazénovej chémie vyrába. Viac informácií nájdete TU.

Foto: ABC-bývanie.sk

Podobné články

  • Koste trávnik bez námahy. Hodí sa váš pozemok pre robotickú kosačku?

    Kosacka-roboticka-2-X.jpg

    Robotické kosačky uľahčujú prácu v záhrade – trávnik jednoducho pokosia za vás. Pokročilé modely dokonca kosia bez nutnosti inštalácie obvodových káblov. Namiesto nich využívajú navigačné majáky. Je táto inteligentná technológia vhodná aj pre váš pozemok?

  • Ako pripraviť záhradu na zimu a na čo by ste nemali nezabudnúť

    Zahrada-jesen-4-X.jpg

    Výsledky toho, čo v záhrade urobíte na jeseň, uvidíte v nasledujúcej sezóne. Či už máte dom, kde bývate celoročne, alebo len víkendovú chatu, jesenné upratovanie je kľúčové, aby záhrada prežila zimu v čo najlepšej kondícii.

  • Záhrada nemusí byť iba kvetinová. Chceli by ste čosi nezvyčajné?

    Zahrada-Hornbach-9-X.jpg

    Netešia vás tradičné kvetinové záhony a túžite po niečom nezvyčajnom? Či už ste priaznivcom moderných záhrad, alebo dávate prednosť tradičnejšiemu vzhľadu, výber správnych rastlín dokáže pozdvihnúť váš vonkajší priestor.

  • Krásny dvor a všetko poruke? Je to jednoduchšie, ako si myslíte

    Zahrada-domcek-4-X.jpg

    Máte problém s nedostatkom miesta na odkladanie záhradného náradia, športového vybavenia či sezónnych dekorácií? Máme pre vás zopár riešení, ktoré vám pomôžu usporiadať si svoje veci tak, aby ste ich vždy mali poruke.

  • Betónové žumpy: spoľahlivé riešenie a miesto pre odpadové vody

    AdobeStock-zumpa-2-X.jpg

    Žumpy asi nie sú témou, ktorá sa bežne objavuje pri lahodnej rannej kávičke, no pritom patri k neoddeliteľnej súčasti života mnohých domácností a firiem. Hoci sa o nich nehovorí s takým nadšením ako o trendoch v interiérovom dizajne, sú praktickým a spoľahlivým riešením, ktoré nám pomáha udržiavať čisté a hygienické prostredie.

  • Príroda to zariadi sama: nechajte ju v záhrade pracovať za vás

    Zahrada-10-X.jpg

    Nechať prírodu pracovať za vás vo vašej záhrade neznamená len šetriť čas a námahu, ale aj postarať sa o harmonický a udržateľný ekosystém. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov a metód sú kľúčovými krokmi na dosiahnutie tejto rovnováhy.