Vertikutácia trávnika je základom jarnej regenerácie záhrady

25.04.2013, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

Po dlhej zimnej prestávke je opäť čas na starostlivosť o trávnik, ktorý počas chladných mesiacov stratil na svojej zelenej kráse. Medzi základné regeneračné opatrenia v záhrade patrí vertikutácia.

Často sa jej nevenuje patričná pozornosť alebo sa na ňu dokonca úplne zabúda. Pod vertikutáciou rozumieme proces, ktorým trávy zbavujeme odumretých častí rastlín, machu, buriny, a všetkého, čo tam nepatrí. Takáto zmes, ktorej sa vraví plsť, zabraňuje prenikaniu vody a živín do pôdy a neumožňuje ani výmenu plynov. Tráva tak môže začať vysychať a strácať potrebné živiny na svoj rast.

Vertikutáciou dokážeme tomuto procesu zabrániť a spolu s kosením patrí medzi najdôležitejšie úkony v starostlivosti o trávnik. Vertikutácia sa robí spravidla dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Dôraz treba klásť najmä na jarnú obnovu, pretože trávnik sa po náročnej zime dokáže rýchlejšie zregenerovať.
 

Ako to funguje

Vertikutátor je stroj podobný klasickej kosačke. Rozdiel je v tom, že nože umiestené na hriadeli v spodnej časti sú zoradené vo zvislej polohe. To znamená, že do trávnika sa v podstate „zarezávajú“. Presekávajú sa tým trávne výbežky a prebytočná plsť sa vyťahuje smerom von. Trávnik tak bude môcť opäť dýchať a podporí sa tvorba nových výhonkov.

V prvom rade je potrebné pokosiť trávnik na výšku približne 3-4 centimetre. Potom treba nastaviť vertikutátor do správnej pracovnej výšky, aby sa nože dotýkali pôdy len jemne. „Hĺbka nastavenia vertikutácie je tým najdôležitejším parametrom. Ideálna hĺbka sú 2-4 milimetre. Pri hlbšom nastavení sa z vertikutátora stane kultivátor,“ hovorí Tomáš Boukal zo spoločnosti Mountfield.

Trávnik sa síce môže vzápätí zdať ako zničený, netreba sa však zľaknúť. Pravdou je, že po pár týždňoch sa jeho štruktúra obnoví a výsledok vás príjemne prekvapí. V prípade potreby dosejte holé miesta, čo sa mohli objaviť. Ideálne je dosiať ich kvalitným osivom, ktoré má schopnosť rýchleho klíčenia, aby sa semená čím skôr zapojili do rastu s okolitým trávnikom.
 

Ktorý si vybrať?

Na podporu rastu je ešte vhodné aplikovať hnojivo, ktoré dodá trávniku potrebné živiny. Na jar by sa malo hnojiť prípravkom s vyšším obsahom dusíka, pretože práve dusík pomáha tráve rásť rýchlejšie a zazelenať sa. A napokon neostáva iné, len vyčkať, kým sa trávnik obnoví a budete mať z neho opäť radosť.

Vybrať si možno z elektrických alebo benzínových vertikutátorov. T. Boukal odporúča brať do úvahy najmä veľkosť záhrady. „Ak máte menší trávnik a v dosahu elektrickú zásuvku, zaobstarajte si radšej elektrický vertikutátor, ktorý je skladnejší a má napríklad aj tichší chod,“ dodáva. Ak sa nechcete dať obmedzovať a máte veľké trávnaté plochy, zvoľte si radšej benzínový vertikutátor. Oproti elektrickým sú benzínové stroje výkonnejšie a majú aj väčší záber.

Podobné články

  • Koste trávnik bez námahy. Hodí sa váš pozemok pre robotickú kosačku?

    Kosacka-roboticka-2-X.jpg

    Robotické kosačky uľahčujú prácu v záhrade – trávnik jednoducho pokosia za vás. Pokročilé modely dokonca kosia bez nutnosti inštalácie obvodových káblov. Namiesto nich využívajú navigačné majáky. Je táto inteligentná technológia vhodná aj pre váš pozemok?

  • Ako pripraviť záhradu na zimu a na čo by ste nemali nezabudnúť

    Zahrada-jesen-4-X.jpg

    Výsledky toho, čo v záhrade urobíte na jeseň, uvidíte v nasledujúcej sezóne. Či už máte dom, kde bývate celoročne, alebo len víkendovú chatu, jesenné upratovanie je kľúčové, aby záhrada prežila zimu v čo najlepšej kondícii.

  • Záhrada nemusí byť iba kvetinová. Chceli by ste čosi nezvyčajné?

    Zahrada-Hornbach-9-X.jpg

    Netešia vás tradičné kvetinové záhony a túžite po niečom nezvyčajnom? Či už ste priaznivcom moderných záhrad, alebo dávate prednosť tradičnejšiemu vzhľadu, výber správnych rastlín dokáže pozdvihnúť váš vonkajší priestor.

  • Betónové žumpy: spoľahlivé riešenie a miesto pre odpadové vody

    AdobeStock-zumpa-2-X.jpg

    Žumpy asi nie sú témou, ktorá sa bežne objavuje pri lahodnej rannej kávičke, no pritom patri k neoddeliteľnej súčasti života mnohých domácností a firiem. Hoci sa o nich nehovorí s takým nadšením ako o trendoch v interiérovom dizajne, sú praktickým a spoľahlivým riešením, ktoré nám pomáha udržiavať čisté a hygienické prostredie.

  • Príroda to zariadi sama: nechajte ju v záhrade pracovať za vás

    Zahrada-10-X.jpg

    Nechať prírodu pracovať za vás vo vašej záhrade neznamená len šetriť čas a námahu, ale aj postarať sa o harmonický a udržateľný ekosystém. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov a metód sú kľúčovými krokmi na dosiahnutie tejto rovnováhy.

  • Aký bazén sa hodí do vašej záhrady? Poradíme vám, ako si vybrať

    Bazen-nadzemny-2-X.jpg

    Leto je v plnom prúde a túžba po osviežení počas horúcich dní je náramná. Ak máte záhradu, zaiste vás láka súkromie a pohodlie vlastného kúpania, kde si môžete vychutnať vodné radovánky a príjemné schladenie.