Záhrada pred zimou: ako ju dobre pripraviť, aby si odpočinula?

21.10.2016, Vladimír Pabiš | Exteriéry, záhrada

Leto a skorá jeseň patria v záhradách jednej z príjemných činností – zbieraniu úrody. Studené rána a skoré stmievanie nám však teraz pripomínajú, že zima je za dverami. Príroda si potrebuje odpočinúť, preto záhradu pred prvými mrazmi dôkladne pripravte na zaslúžený oddych.

Trávnik si pred zimou žiada osobitnú pozornosť. Starostlivosť oň znamená predovšetkým kosenie a vertikutáciu. Počas roku sa na trávnik nanosia zvyšky koreňov, výhonkov a ostatného trávnatého odpadu, ktorý sa nestihol prirodzene rozložiť a vytvoril tak medzi rastlinkami trávy a hlinou nepriepustnú vrstvu.

"Odporúča sa vykonať vertikutáciu, pri ktorej sa vertikutačné nože zarezávajú nielen do trávy, ale prenikajú aj do trávnika, ktorý tak prevzdušňujú," hovorí Jakub Kirchner zo spoločnosti Gardena. Po takejto procedúre je trávnik lepšie pripravený na prijímanie vlahy a živín.

Po vertikutácii treba hrabľami odpratať všetok odpadový materiál, napríklad napadané listy. Keby sme to zanedbali a nechali lístie ležať cez zimu na trávniku, porast by sa miestami poškodil a vzápätí by vyhnili celé časti mačiny. Pozbierajte tiež všetky odumreté zvyšky, burinu, lístie a mach. Môžete to využiť na kompost, ktorý sa vám na jar určite zíde.

Gardena-zahrada-zima-4-X.jpg

 Pri vertikutácii sa nože zarezávajú do trávy a prenikajú aj do trávnika, ktorý tak prevzdušňujú, aby bol potom lepšie pripravený na prijímanie vlahy a živín


 

Stromy a kríky

Dreviny a ihličnaté stromy v okrasnej záhrade treba pripraviť na zimné obdobie v prípade suchšej jesene zálievkou v októbri a podľa počasia i začiatkom novembra. Je veľmi dôležité, aby pred zimou mali vlhké korene, lebo vegetujú aj počas nej. Nové výsadby môžeme chrániť pred intenzívnym zimným slnkom.

Obal by mal byť vzdušný, z materiálu nepodliehajúceho rýchlemu hnitiu, poskytujúceho tieň a čiastočne aj ochranu pred mrazmi. Dôležité je i jeho upevnenie (najlepšie nehrdzavejúcim drôtom alebo umelým úväzkom), aby ho prudký vietor z dreviny neodfúkol. Počas zimy treba sledovať počasie. Ak napadne veľa snehu, treba ho z ihličnanov striasť, aby sme ich ochránili pred polámaním konárov a rozčesnutím.

Ak nemáme záhradku oplotenú či ak sa k stromom môže dostať zver, kmene je potrebné ochrániť pred ohrýzaním. Využiť sa dá obal z drôteného pletiva, pevne prichytená čečina, slama alebo drevené tyčky. Je tiež vhodné natrieť kmeň špeciálnym vápenným náterom, ktorý chráni strom pred intenzívnym zimným slnkom. Kríkom na rozdiel od trávnika neškodia odumreté zvyšky rastlín a popadaného lístia, kedže chránia ich spodnú časť pred mrazmi a zároveň slúžia ako hnojivo.

Nezabudnite ani na zastrihávanie stromov a kríkov. Pri stromoch si všímajte odumreté konáre, ktoré by mohli v zime spadnúť a spôsobiť nepríjemnosti. Pri kríkoch buďte striedmejší a sústreďte sa na odumreté listy. Stopky semien by sa nemali strihať, kedže sa v nich počas zimy zakuklí užitočný hmyz. Čo sa týka orezávania, určite režte menej ako naj jar. Mrazy môžu byť pre príliš zrezané výhonky veľmi nepríjemné.

Gardena-zahrada-zima-1-X.jpg


Okrasné rastliny

Zimná starostlivosť je pri nich osobitne dôležitá a náročná, kedže vopred nevieme, či zima bude tuhá a koľko potrvá. Ak tieto rastlinky prikryjeme príliš hrubou vrstvou, zvyknú hniť, prípadne vyháňať priskoro. Ak je, naopak, príliš tenká, rastliny môžu pomrznúť. Je preto potrebné záhon ustavične kontrolovať a prikrývku čo najlepšie prispôsobiť počasiu. Vhodným materiálom je netkaná textília.

Gardena-zahrada-zima-5-X.jpg


Zazimujte aj náradie a záhradný nábytok

Určite počas zimy nenechávajte v záhrade nič pohodené. Dlhodobo nízke teploty a vlhkosť neprospievajú dreveným rúčkam náradia a ani kovu, ktorý môže korodovať. Vhodným miestom na uloženie je prístrešok, kde je sucho. Špeciálnu pozornosť venujte zavlažovacím systémom, ktoré sa pri nesprávnom zazimovaní môžu zásluhou mrazov veľmi ľahko poškodiť. Hadice odmontujte od kohútika a postrekovej pištole, potom ich zviňte pod prístrešok spolu s ostatným náradím. Ak máte zavlažovací systém pod zemou minimálne 25 centimetrov, hadica nezamrzne a nemusíte ju na zimu stáčať.

Pri kosačkách, pílach a ostatných strojoch s dvojtaktným motorom vypumpujte všetok benzín a vyberte zapaľovaciu sviečku. Na záver dolejte olej a naštartujte, aby sa rovnomerne rozniesol do celého motora. Ak máte štvortaktný motor, údržba je trochu zložitejšia. "Najprv treba vybrať zapaľovaciu sviečku, vypustiť olej a napokon vybrať vzduchový filter," vysvetľuje Tomáš Nevečeřal zo spoločnosti Husqvarna. Pri kosačkách sa tiež presvedčte o stave sekacích nožov, ak sú tupé, treba ich prebrúsiť.

Prenosný záhradný nábytok, ale aj detské hojdačky, plátené striešky a ďalšie doplnky včas odložíme pod strechu (do pivnice alebo komory), aby sme ich nemuseli pred definitívnym uskladnením prácne dosúšať vnútri. Ak sme na to mysleli už pri montáži, môžeme odložiť aj odnímateľné drevené časti zabudovaného nábytku, čím sa výrazne predĺži ich životnosť.

Gardena-zahrada-zima-3-X.jpg


Záhradné jazierko v zime

V zimných mesiacoch začína klesať aj teplota vody v jazierku. Záleží na druhu vašich rybičiek, no exotickejšie by zimu u nás neprežili, preto ich vytiahnite. Ak máte jazierko hlbšie ako 80 cm, môžete v ňom nechať ryby aj cez zimu. To isté platí aj o teplocitlivých rastlinách.

Vodné prvky spolu s čerpadlami a filtrami takisto nemajú čo hľadať v zamrznutom jazierku, a tak ich začiatkom zimy vyberte z vody a odložte s ostatným záhradným náradím. Ryby musia pod vodou dýchať, preto sa treba postarať, aby jazierko nezamrzlo po celom povrchu.

Jednoduchšie, hoci prácnejšie je liať na kryhy vriacu vodu. Pri silnejších mrazoch je však táto metóda neúčinná. Ani rozbíjanie krýh sa veľmi neodporúča, keďže môžu poraniť ryby či poškodiť vodné rastliny a narušiť fóliu, ktorou je jazierko vystlané. Zaujímavým riešením je plavák z polystyrénu a s malým čerpadlom, ktoré na povrch neustále pumpuje teplejšiu vodu z dna jazierka. Takto sa vytvorí okruh, čo nezamrzne ani počas silných mrazov, a výmenné procesy medzi vodou a vzduchom môžu pokračovať.

Gardena-zahrada-zima-6-X.jpg

Foto: Gardena

Podobné články

  • Koste trávnik bez námahy. Hodí sa váš pozemok pre robotickú kosačku?

    Kosacka-roboticka-2-X.jpg

    Robotické kosačky uľahčujú prácu v záhrade – trávnik jednoducho pokosia za vás. Pokročilé modely dokonca kosia bez nutnosti inštalácie obvodových káblov. Namiesto nich využívajú navigačné majáky. Je táto inteligentná technológia vhodná aj pre váš pozemok?

  • Ako pripraviť záhradu na zimu a na čo by ste nemali nezabudnúť

    Zahrada-jesen-4-X.jpg

    Výsledky toho, čo v záhrade urobíte na jeseň, uvidíte v nasledujúcej sezóne. Či už máte dom, kde bývate celoročne, alebo len víkendovú chatu, jesenné upratovanie je kľúčové, aby záhrada prežila zimu v čo najlepšej kondícii.

  • Záhrada nemusí byť iba kvetinová. Chceli by ste čosi nezvyčajné?

    Zahrada-Hornbach-9-X.jpg

    Netešia vás tradičné kvetinové záhony a túžite po niečom nezvyčajnom? Či už ste priaznivcom moderných záhrad, alebo dávate prednosť tradičnejšiemu vzhľadu, výber správnych rastlín dokáže pozdvihnúť váš vonkajší priestor.

  • Krásny dvor a všetko poruke? Je to jednoduchšie, ako si myslíte

    Zahrada-domcek-4-X.jpg

    Máte problém s nedostatkom miesta na odkladanie záhradného náradia, športového vybavenia či sezónnych dekorácií? Máme pre vás zopár riešení, ktoré vám pomôžu usporiadať si svoje veci tak, aby ste ich vždy mali poruke.

  • Betónové žumpy: spoľahlivé riešenie a miesto pre odpadové vody

    AdobeStock-zumpa-2-X.jpg

    Žumpy asi nie sú témou, ktorá sa bežne objavuje pri lahodnej rannej kávičke, no pritom patri k neoddeliteľnej súčasti života mnohých domácností a firiem. Hoci sa o nich nehovorí s takým nadšením ako o trendoch v interiérovom dizajne, sú praktickým a spoľahlivým riešením, ktoré nám pomáha udržiavať čisté a hygienické prostredie.

  • Príroda to zariadi sama: nechajte ju v záhrade pracovať za vás

    Zahrada-10-X.jpg

    Nechať prírodu pracovať za vás vo vašej záhrade neznamená len šetriť čas a námahu, ale aj postarať sa o harmonický a udržateľný ekosystém. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov a metód sú kľúčovými krokmi na dosiahnutie tejto rovnováhy.