Ako si do domácnosti a do bytu vybrať kvalitnú čističku vzduchu

31.03.2015, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Čistička vzduchu sa čoraz väčšmi stáva súčasťou moderných domácností. Znečistené ovzdušie, fabriky, stále väčší počet alergií, to všetko sú nanajvýš aktuálne problémy dnešnej doby.

Domácnosti čoraz častejšie myslia na to, ako čeliť znečistenému ovzdušiu, a stále viac ľudí siaha po efektívnom prostriedku, ktorý by im pomohol žiť v zdravšom prostredí. Aby sa pri výbere čističky vzduchu nestala chyba a odniesli ste si domov správny výrobok, je dôležité dbať na niekoľko parametrov, ktoré môžu pomôcť.

cisticka-geton-cz-1-X.jpg


Veľkosť miestnosti

Veľkosť miestnosti je dôležitý parameter, od ktorého sa odvíja potrebný vzduchový výkon. Ten by mal približne dvakrát prevyšovať objem miestnosti, pri alergikoch je táto hodnota ešte výraznejšia (zhruba trojnásobná). To znamená, že napríklad čistička so vzduchovým výkonom 365 m³/h je vhodná do miestností s objemom maximálne 180 m³.

Pozor! Výrobca väčšinou uvádza maximálny vzduchový výkon, čo znamená, že čistička dosahuje na najvyššom stupni režimu hlučnosť, aká môže byť pri niektorých modeloch mierne zvýšená.


Rozličné druhy filtrácie

Na trhu je veľké množstvo čističiek vzduchu, ktoré sa od seba líšia najmä spôsobom filtrácie. V prípade väčšieho znečistenia alebo alergií je vhodné voliť prístroj s viacerými stupňami filtrácie, ktoré sú schopné zachytiť aj malé častice, ako je prach, pele, úlomky zvieracej srsti a pod.

 Čistička na báze ionizátora a elektrického filtra produkuje kladné a záporné ióny, vďaka ktorým sa nečistoty usadzujú vo forme prachu a ktoré je následne možné jednoducho zotrieť. Ionizátor osviežuje vzduch, avšak jeho vedľajším produktom je ozón, ktorý môže byť vo vyšších koncentráciách škodlivý.

 HEPA filter je schopný zachytiť čiastočky až do 1,3 mikróna a vyznačuje sa vysokou účinnosťou. Tento filter zachytáva najjemnejšie častice, a preto je vhodný pre alergikov. HEPA filtre v niektorých čističkách sú umývatelné, čo značne znižuje náklady na výmenu.

 Antibakteriálne filtre s nanočasticami striebra majú dezinfekčný účinok. Nanočastice striebra znižujú riziko prenosu chorôb a šírenia baktérií. Často sú kombinované s vláknami uhlíkových filtrov.

 Uhlíkový filter sa vyskytuje v čističkách spolu s HEPA filtrom a jeho hlavnou funkciou je pohlcovanie zápachov, napr. z cigaretového dymu alebo kuchynského prostredia.

 Ultrafialové žiarenie býva taktiež súčasťou čističiek. Znečistený vzduch je vystavený žiareniu UV lampy, ktorá je schopná zlikvidovať baktérie, vírusy a plesne.

 Nano-fotokatalyzátorové filtre sú vhodné do domácností v blízkosti chemických závodov, pretože majú schopnosť likvidovať nebezpečné plyny, ako napr. formaldehyd.

Tip: Prečítajte si recenziu čističky vzduchu Winix U450 na Baumagazin.sk.


Náklady na pravádzku

Pri nákupe netreba brať do úvahy len vstupnú cenu, ale aj sumu, ktorú bude potrebné investovať do samotného chodu zariadenia. V čističkách s viacerými stupňami filtrácie je nutné investovať do výmeny filtrov, v závislosti od používania raz za 3 až 12 mesiacov.

Cena filtrov sa pohybuje v desiatkach eur, preto je potrebné vopred si zistiť, ako často ich bude treba vymieňať a koľko treba do nich investovať. Výhodu ponúkajú čističky s umývateľnými filtrami, ktoré môžu fungovať v závislosti od starostlivosti až 24 mesiacov. Náhradné filtre filtre odporúčame kúpiť v e-shope vzdusin.sk.

Foto: geton.cz

Podobné články