Exotická rastlinná oáza rovno doma? Urobte si ju aj v zime
Vysoké exotické rastliny môžu byť ozdobou príbytku. A nielen ozdobou. Práve v zime je možno ten pravý čas zadovážiť si jednu z nich do bytu či domu, aby sa postarala o lepšie ovzdušie.
Mysleli ste si dosiaľ, že takéto rastliny sa do domácnosti veľmi nehodia? A čo ak je to práve naopak? Napríklad vysoký fikus či dracaena massangeana vám nielenže spestria a skrášlia bývanie, ale zároveň aj produkujú kyslík a spríjemňujú prostredie okolo seba.
Dekorovať a zútulniť si domov možno viacerými spôsobmi. Niekto vyhľadáva dizajnové doplnky a kúsky, iný zasa volí netradičný nábytok. Väčšina ľudí má však doma aspoň jednu kvetinu. Zvykom je dávať ich na stolíky alebo okná. No skúste sa poobzerať po kvete, ktorý stojí na zemi.
"V oddelení záhrady predajní Hornbach sa dajú zaobstarať kvetiny rozmanitých druhov a veľkostí. Tie najväčšie dokážu vdýchnuť domovu atmosféru skutočnej exotiky," hovorí David Kolář, marketingový riaditeľ spoločnosti Hornbach. Favoritmi s takmer dvojmetrovou výškou sú podľa neho fikus alebo dracaena massangeana.
• Tvorcovia kyslíka a príjemného prostredia vo vašej domácnosti: fikus (naľavo) a dracaena (uprostred a vpravo)
Fikus
Tento druh rastliny patrí z hľadiska pestovania medzi tie menej náročné. V interiérových podmienkach dorastá fikus priemerne od 30 centimetrov do dvoch metrov. Jeho veľkou výhodou je filtrovanie nečistôt z okolitého ovzdušia, škodia mu však náhle zmeny prostredia.
Ideálne podmienky na pestovanie fikusu sú pri rozptýlenom svetle, dostatku závlahy (veľmi škodí preschnutie, ale aj preliatie) a zvýšenej vlhkosti ovzdušia. Nie je vhodné vystavovať fikus priamemu slnečnému svitu – mohlo by mu spáliť listy. Odporúča sa takisto občas hnojiť rastlinu tekutými hnojivami. Pokiaľ už korene v kvetináči nemajú pre svoju veľkosť dosť miesta a voľnosti, treba fikus presadiť.
Dracaena massangeana
Táto rastlina má pôvod v Afrike. Vyznačuje sa pestrými listami a na pestovanie je o niečo náročnejšia než rastliny s listami celozelenými. Základom úspechu je pravidelné zalievanie, ale aj občasné rosenie listov. Substrát je potrebné udržiavať stále vlhký, avšak v miske pod kvetináčom nikdy nesmie dlhší čas stáť voda, inak hrozí odhnívanie koreňov.
Podobne ako fikus aj dracaena je citlivá na priame slnečné svetlo a navyše tiež na prievan. Je preto nutné ju umiestniť niekam, kde príliš neprúdi vzduch. Hnojiť rastlinu stačí zhruba raz za mesiac tekutým hnojivom. Rastliny s výškou nad 50 centimetrov presádzame pravidelne raz za rok.
Foto: Hornbach