Jedáleň je príjemný priestor pre spoločné rodinné chvíle
Jedáleň je jedna z najdôležitejších častí domova. Spoločné rodinné chvíle sú vzácne, preto by sme mali do nášho denného harmonogramu vtesnať aspoň spoločnú večeru s rodinou za jedným stolom.
Pod jedálenským priestorom si väčšina ľudí predstavuje veľký klasický stôl a stoličky. Áno, tieto prvky naozaj patria medzi hlavné časti jedální, no nie vo všetkých domácnostiach sa dnes vyžadujú. V mnohých príbytkoch ich vystriedali barové pulty s barovými stoličkami, ktoré sa vám síce môžu zdať neveľmi pohodlné, ale nemusí to tak byť.
Klasika má stále svoje čaro. Jedálenské zostavy sa poväčšine skladajú z niekoľkých stoličiek a stola. Ich prítomnosť môžu zvýrazniť príborníky alebo vitríny. "Zvyčajne sa predávajú ako sektorový nábytok k obývacím stenám, keďže novodobé jedálne sú prevažne prepojené s obývačkou. Preto aj ich dizajn a farebné odtiene korešpondujú s trendmi obývacích stien. Populárnymi odtieňmi sú kombinácie drevín v slivke alebo orechu s vysokým bielym leskom. V prípade stolov sa často využíva drevo, ale svoje miesto si tu nájde aj sklo," hovorí Vojtech Čáp, produktový manažér kika Nábytok na oddeleniach kuchýň a jedální.
V súčasnosti rodiny nie sú až také mnohopočetné, ako to bývalo pred rokmi. Pokiaľ ste však tým šťastlivcom, ktorý má doma tri ba až štyri neposedné deti, určite uvítate rozkladacie jedálenské stoly. V prvom rade vám ušetria veľa miesta a sú jednoduché na manipuláciu. Stačí ich roztiahnuť, vložiť zásuvnú dosku, položiť obrus a máte prestreté. Ak však nie ste vyznávačom rozkladacích stolov, skúste sa poobzerať po tých klasických. Výhodou je, že ich môžete mať vyhotovené aj z masívu, ktorý dodá vašej jedálni originálny vzhľad.
Jedálenské stoličky si vyberajte podľa dizajnu stola. Tieto dva prvky by sa mali ladne dopĺňať a byť zosúladené. Kombinovať môžete klasické drevené stoličky so štyrmi nohami s modernejšími, ktorých sedák drží pochrómovaná kostra v tvare "S".
"Medzi najpevnejšie patria stoličky vyhotovené z masívu, no aj tie s kovovou konštrukciou dokážu udržať poriadneho chlapa. Závisí to od jednotlivých typov stoličiek a druhu použitého materiálu. Ich celková nosnosť sa však pohybuje od 80 až po 130 kilogramov," poznamenáva V. Čáp.
Čo však robiť, keď sa vám jedálenský stôl do bytu nevojde? Stačí nájsť iný variant. Je ich mnoho. Pokiaľ obľubujete moderný trend, skúste si zariadiť jedáleň v podobe barového pultu s barovými stoličkami. Ak ste však konzervatívnejšou osobou, určite uvítate vyklápacie stolíky na stene. Tie sú naozaj užitočné, pretože ušetria veľa miesta a splnia vaše potreby v jedálni.
Popri funkčnosti samotných jedálenských prvkov by ste mali popremýšľať aj o jednoduchej výzdobe. Blíži sa leto a ak túžite po pestrofarebnom nádychu jedálne, siahnite po doplnkoch v podobe obrúskov či návlekov na stoličky. Príjemne bude na stoloch pôsobiť výzdoba vo forme umelej trávy alebo misky plnej kamienkov či umelých kvetinových lupienkov.
Výzdoby či dokonalá kombinácia farieb však z praktického hľadiska v jedálni veľmi nepochodí. Keďže jej susedou býva spravidla kuchyňa, skúste ju vhodne doplniť praktickým príslušenstvom, ktoré využijete aj pri varení. Pri novostavbách a prvotnom zriaďovaní bytu či domu určite uvítate drevenú chlebovnicu, umelé alebo sklenené dózy, kam môžete vložiť akúkoľvek surovinu na varenie, džbány na vodu alebo ocot a mnoho ďalších praktických vecí. Vaša jedáleň tak dostane nový rozmer a nebude slúžiť už iba na posedenie pri dobrej večeri.
Foto: kika Nábytok