Vlhké steny ohrozujú zdravie vás aj vášho domu, myslite na to

18.10.2023, Pavol Hrabovský | Materiály, technológie, konštrukcie

Syndróm chorých budov (sick building syndrome, SBS) sa pri téme bývania spomína čoraz častejšie. Ide o stavby a príbytky, ktoré sa negatívne podpisujú na ľudskom zdraví. Netrpia ním len staré budovy. Všetky tieto stavby však spája nadmerná vlhkosť a zlé dýchanie stavby.

Kašľanie, tečenie z nosa, škriabanie v hrdle, pálenie očí, ťažkosti s dýchaním, problémy so spaním, vyrážky a mnohé ďalšie problémy môžu byť spôsobené práve tým, že je váš organizmus kontaminovaný jedmi z plesní. Plesne poškodzujú zdravie všeobecne, no skutočné riziko predstavujú pre deti, seniorov, astmatikov a pacientov trpiacich chronickým ochorením.

Vlhke-steny-plesne-1-X.jpg

Miniatúrne spóry nevidíme voľným okom a vdychujeme ich bez toho, aby sme o tom vedeli. V organizme následne spôsobujú viaceré problémy. Stretnúť sa môžeme s chronickou únavou, poruchami spánku, častými bolesťami hlavy či problémami s pamäťou a so sústredením.


Zdravá stavba musí byť suchá

Riziko výskytu plesní stúpa predovšetkým na jeseň, keď má vzduch vyššiu vlhkosť ako v lete. V interiéroch sa postupne rozbieha vykurovacia sezóna, čo vytvára pre pleseň ideálne podmienky. V priaznivom prostredí sa potom môže rozšíriť prakticky kdekoľvek. Nájdeme ju okolo okien, v rohoch stien, na podlahe, na stropoch, ale aj na nábytku.

Často k tomu prispievame aj my sami. Ide o nedostatočné vetranie v kúpeľni či neodsávanie pár v kuchyni. Problémom je aj sušenie bielizne v interiéri a kúrenie nastavené na nízku teplotu. Ďalšiu príčinu predstavujú tepelné mosty, chýbajúce zateplenie, zlá hydroizolácia, spôsob vetrania a unikajúca voda z chybných potrubí.

„Zdravá stavba musí byť suchá. Odstránenie plesní chlórom alebo octom nerieši príčinu ich vzniku a s vysokou pravdepodobnosťou sa objavia znova. Sanácia plesnivých stien je veľká alchýmia. Každý prípad navlhnutých múrov a podláh treba posúdiť individuálne,“ odporúča odborník na stavbu a rekonštrukciu Branislav Augustín zo spoločnosti Sika.

Napriek tomu je podľa neho možné načrtnúť univerzálny postup, ako sa problému zbaviť. „Chce to čas, trochu šikovnosti a takú stavebnú chémiu, ktorá v prenesenom zmysle slova ,lieči‘. Pomôže teda odstrániť príčinu – vlhkosť z muriva, ktoré následne zachová zdravé, pretože vhodná omietka a správna hydroizolácia už vlhkosti nedovolia vsakovať do stien,“ poznamenáva B. Augustín.


Pomoc v rukách experta

Vlhká stavba nie je vhodná na bývanie a neodporúča v nej zotrvávať viac, ako je nutné. Platí to dvojnásobne, ak sa na vlhkých múroch rozšírila pleseň. Odstránenie napadnutého muriva nie je jednoduchá záležitosť a vyžaduje odborný postup. Oprava sa nezaobíde bez množstva prachu, ktorý obsahuje aj spóry plesní. Práce sa tak nezaobídu bez niekoľkodňového intenzívneho vetrania.

„Po aplikovaní chemickej bariéry proti prenikaniu vlhkosti treba steny ďalej správne ošetriť. Na omietky stien poškodených vlhkosťou a soľami odporúčam hotovú, paropriepustnú sanačnú maltu vhodnú na ručnú aplikáciu. Dá sa použiť na interiérovú aj exteriérovú časť konštrukcie jednoducho ako omietka,“ radí B. Augustín.

Sanácia stien je však zbytočná, ak sa neodhalí a neodstráni príčina vzniku vlhkosti. Vlhnutie múrov prenikaním spodnej vody do pivnice alebo kondenzovaním pár v nezateplenej streche možno vyriešiť kvalitnou izoláciou. Celoročne sa dá aplikovať napríklad striekaná PUR pena.

„Aj tieto práce patria výhradne do rúk špecialistov. Striekaná izolácia sa nedá aplikovať svojpomocne. Na druhej strane je odborná práca odmenená nielen výbornou izoláciou s dlhou životnosťou, ale aj 25-ročnou zárukou,“ spresňuje Lukáš Kmenta, country manažér vo firme HBS pre Čechy a Slovensko.

Zásadný vplyv na zdravie budovy a jej obyvateľov má spôsob celkovej izolácie aj využitie materiálov (stierky, omietky, lepidlá), ktoré sa pri tom použijú. „Neraz sa stáva, že výsledkom snahy o maximálnu efektívnosť za minimálne náklady je znížená kvalita života ľudí. Aby sa tomu predišlo, treba využívať funkčné systémy. Povedané ľudskou rečou, spôsob a kvalita zateplenia, oprava strechy, spôsob vykurovania, spôsob vetrania a odvetrávania priestorov, to všetko spolu súvisí a vytvára systém, ktorý zdraviu buď prospieva, alebo škodí,“ dodáva B. Augustín.

Foto: iStock

Podobné články