Záujem o nové byty v Bratislave ochabuje, ich ceny však rastú

05.04.2018, Katarína Pekaríková | Reality, nové projekty, novostavby

Dopyt po bytoch v Bratislave sa od konca vlaňajška znižuje. Paradoxne, ich ceny však stále rastú, hoci už pomalšie ako prv. Meter štvorcový medzikvartálne zdražel o 1,3 percenta.

Za január až marec 2018 sa v Bratislave kúpilo 1 041 bytov, o 15 percent menej ako v predošlom štvrťroku. Dôvodom ochabnutia záujmu zo strany kupujúcich sú sprísnené podmienky na získanie hypotekárneho úveru. Najviac bytov sa kupovalo v druhom obvode hlavného mesta (280), najmenej v prvom (146). Vyplýva to z aktuálnej analýzy realitnej spoločnosti Lexxus a Hypocentra finančné služby.

Ilustracka-1-X.jpg

"Podľa našich prvých zistení priemerná cena voľných bytov v Bratislave dosiahla ku koncu prvého kvartála tohto roku 2 163 eur/m² (bez DPH). Je to nové pokrízové maximum. Medzikvartálne sa cena zvýšila o 28 eur, resp. o 1,3 percenta. V medziročnom porovnaním sme zaznamenali zdraženie o 12,1 perc.," hovorí Peter Ondrovič, analytik v realitnej kancelárii Lexxus.

Popri tradične najdrahšom prvom obvode, kde meter štvorcový stojí priemerne 2 793 eur (bez DPH), vysokú priemernú cenu voľných bytov má aj tretí obvod (2 213 eur/m², bez DPH). V priemere sa byty v úvode tohto roku predávali za 1 978 eur/m² (bez DPH), medzikvartálne sa cena predaných bytov zvýšila o 18 eur (o 0,9 perc.). Podobne ako pri voľných bytoch ide o pokrízové maximum.

Obr-1b-X.jpg

 Vývoj priemerných cien voľných a predaných bytov v bratislavských novostavbách (prvý kvartál 2010 - prvý kvartál 2018, v eurách za meter štvorcový, bez DPH)


 

Ku koncu prvého kvartála t.r. bolo v Bratislave k dispozícii 3 138 voľných bytov, oproti koncu vlaňajška je to pokles o vyše 14 perc. Byty ponúka celkovo 105 projektov, čo je oproti predošlému štvrťroku nezmenený stav. Na trh za prvý kvartál 2018 prišlo sedem novostavieb, ponuka sa rozšírila o 436 bytov. Päť projektov ukončilo predaj, keďže ponúkané byty sa im minuli. Výslednou zmenou v ponuke je pokles nových bytov takmer o 33 perc., čo v reálnych číslach predstavuje 517 jednotiek. V Bratislave sa momentálne ponúka viac voľných rozostavaných ako voľných dokončených bytov, pričom rozostavané majú na celkovom objeme voľných bytov podiel až 87,7 perc.

Graf: Lexxus

Podobné články