Inovácie, ekológia a dizajn sú už nutnosťou aj na trhu s oknami
Na trhu s plastovými okennými a dverovými profilmi je silná konkurencia, ktorá ženie kvalitu výrobkov čoraz vyššie. Dynamika a tempo rastu tohto segmentu sa však spomaľuje.
Ako sa so situáciou na trhu a s trendmi vo svojom segmente vyrovnáva popredný výrobca PVC profilov spoločnosť Deceuninck, o tom sa zhovárame s Tomášom Klímom, obchodným riaditeľom firmy pre región strednej a východnej Európy.
• Tomáš Klíma, obchodný riaditeľ výrobcu PVC profilov Deceuninck pre región strednej a východnej Európy
Ako vidíte aktuálny vývoj na trhu s PVC oknami v Európe?
- Podiel plastových okien a dverí na celkovom objeme výroby je v regióne strednej Európy stále najvyšší – 44 percent. V iných častiach Európy však vidíme odlišné trendy. Podľa prieskumu CAB má plast napríklad v severnej Európe len tri percentá. Prirodzene, v tejto oblasti dominujú drevené profily. V západnej Európe je zasa najobľúbenejší kov, najmä hliník. Hoci segment PVC okien rastie pomalšie než iné materiály, rozhodne to neznamená ich koniec. Objem ich výroby v Európe stále presahuje 47 miliárd eur.
• Profilový systém Elegant Deceuninck s použitím technológie ThermoFibra (po kliknutí na obrázok sa predloha otvorí v novom okne)
Čím si vysvetľujete pomalší rast segmentu plastových okien a dverí?
- Koncoví zákazníci v západnej Európe nehľadia toľko na cenu, ktorá je pri plastových oknách vždy najvýhodnejšia. Zaujíma ich viac dizajn, ale i pôvod materiálu a ekologická stopa výroby. PVC sa z hľadiska ekológie na prvý pohľad javí ako najhoršia z možností – hliník, drevo, plast. Energetická náročnosť produkcie hliníkových okien je enormná, drevené okná sa recyklovať nedajú vôbec a naopak, PVC možno bez straty kvality recyklovať osem- až desaťkrát. Ak sa na stavebný plast nebudeme pozerať optikou slamiek a jednorazových téglikov, ale budeme v ňom vidieť recyklovateľný zdroj s unikátnymi, napr. tepelnoizolačnými, vlastnosťami, zistíme, že životnosť plastového okna sa dá predĺžiť na 350 rokov. Oproti výrobe z prvomateriálu sa navyše spracovaním jedného kilogramu recyklátu ušetria až dva kilogramy CO₂.
• Plastový okenný profil Elegant Deceuninck je alternatívou k hliníkovým oknám
Ako na tieto trendy reaguje Deceuninck, druhý najväčší výrobca plastových profilov v Európe?
- Pravdaže, investujeme do nových technológií a chceme uspokojiť dopyt širšieho spektra zákazníkov. Vyvinuli sme nový plastový okenný profil Elegant, ktorý má najštíhlejšiu exteriérovú hranu na trhu (iba deväť milimetrov), hranaté tvary aj zasklievacie lišty. Jeho dizajn získal v roku 2019 ocenenie Red Dot a tiež German Design Award. Povedal by som, že je to skutočná alternatíva k hliníkovým oknám, ktoré sú nepomerne drahšie. Má navyše vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti (Uf = 0,93 W/m²K). Ďalšou novinkou, ktorú budeme postupne zavádzať na našich trhoch, je ThermoFibra – technológia, ktorá oceľovú výstuž profilu nahrádza sklenenými vláknami. Zároveň vyjdeme v ústrety aj zákazníkom, ktorí chcú luxus hliníkových okien, preto sme uzavreli joint venture s firmou So Easy System zhotovujúcou hliníkové profily kompatibilné s našimi PVC systémami. Budeme teda ponúkať kombinovaný predaj hliníkových a PVC okien. A v neposlednom rade, chceme uľahčiť život i našim obchodným partnerom, dodávateľom okien. Na všetky naše nové produktové rady budeme zavádzať univerzálny modulárny systém iCOR. Znížia sa tým nároky na skladové priestory a tiež zložitosť produktovej ponuky.
• Nový plastový profilový systém Elegant má najmenšiu exteriérovú hranu na trhu (9 mm)
A čo sa týka ekológie?
- Pri životnosti moderných plastových okien, ktoré vydržia desiatky rokov, je spätný odber a recyklácia PVC profilov dlhodobo udržateľným riešením. Deceuninck už roky prevádzkuje vlastnú recyklačnú linku v belgickom Diksmuide. Vlani sme jej kapacitu zvýšili na 45-tisíc ton PVC ročne, čo predstavuje spracovanie zhruba dvoch miliónov starých okien. Patríme k zakladajúcim členom iniciatívy Rewindo GmbH, ktorá sa zapája do recyklácie plastových okien a snaží sa zvyšovať podiel recyklovaných materiálov v plastových prvkoch určených pre stavebníctvo.
Foto: Deceuninck