Ako nenaletieť pri výbere a kúpe slnečných kolektorov
Zariadenia na výrobu energií z obnoviteľných zdrojov (OZE) sú artiklom, pri ktorom si treba starostlivo zvážiť už jeho výber a aj dodávateľa. Ide totiž o výrobky s dlhým obdobím návratnosti.
Kritériami výberu OZE mali byť najmä účinnosť a životnosť. Ak sa nechcete roky trápiť s nekvalitnými, poruchovými a problematickými výrobkami ázijského pôvodu, radšej siahnite po overenej, certifikovanej značke. Špičkou na trhu je najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar. Firma dodáva nielen slnečné kolektory, ale poskytuje aj ďalšie služby a produkty súvisiace s OZE, napríklad komplexné poradenstvo, fotovoltické panely na výrobu elektrickej energie, tepelné čerpadlá a kombinácie rozličných systémov.
"Tak ako boli podozrivé vysoké úroky v nebankových subjektoch a už to malo varovať klientov, rovnako je to pri OZE. Neexistuje tu rýchla návratnosť bez dotácií ani účinnosť zariadení na úrovni blízkej 100 percentám. Zákazník by sa mal vyhýbať firmám, ktoré robia skladačky s pochybnou životnosťou. Thermo|Solar dáva na svoje slnečné kolektory 12-ročnú záruku a môže sa preukázať ich takmer 40-ročnou životnosťou. Všetky sú certifikované podľa pravidiel Solar Keymark a majú certifikát minimálneho energetického zisku z Technického skúšobného ústavu v Piešťanoch, čo sú základné podmienky, ak si chce zákazník uplatniť na tieto výrobky dotácie," hovorí Milan Novák, riaditeľ Thermo|Solaru Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom.
Testy v renomovaných skúšobniach
Kolektory boli navyše testované v renomovaných zahraničných skúšobniach Fraunhofer ISE Freiburg (Nemecko), SPF Rapperswill (Švajčiarsko), AIT Viedeň (Rakúsko), SZÚ Brno a ČVÚT Praha (ČR), Bodycoat Ontario (Kanada) a Inta Huelva (Španielsko). Kompletný sortiment kolektorov spĺňa podmienky pre dotácie na Slovensku, je taktiež zapísaný v registri BAFA (Das Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle) pre dotácie v Nemecku a všetky vaňové kolektory sú zaradené do dotačnej schémy Zelená úsporám v Českej republike. Kolektor TS 300 a k nemu prislúchajúce konštrukcie majú zo severnej Ameriky tzv. hurikánový test, t.j. potvrdenú odolnosť voči vetru do rýchlosti takmer 200 kilometrov za hodinu. Firma má sieť zmluvných partnerov vo väčšine európskych štátov.
Pri študovaní ponúk na dodávku a montáž solárneho zariadenia by ste mali zvýšiť svoju ostražitosť v prípade, že výkon plochých kolektorov na 1 m² absorbčnej plochy je vyšší ako 1 000 W. Maximálny príkon na 1 m² pri kolmom dopade je za bezoblačného počasia 1 032 W, čiže takto prezentovaný štandardný kolektor je vlastne perpetuum mobile.
To isté platí, ak dodávateľ sľubuje vyššie ako 70-percentné pokrytie ročných energetických potrieb pri solárnej príprave teplej úžitkovej vody (TÚV) a viac ako 30 perc. pri kombinovanej príprave TÚV a solárnom prikurovaní budov alebo ak sa slnečné kolektory prezentujú ako univerzálny prostriedok na plné pokrytie energetických potrieb objektu.
Vylepšovanie prospektov
Podozrivé je aj, ak dodávateľ sľubuje návratnosť investície pri príprave TÚV a prikurovaní v rodinných domoch v čase menej ako štyri roky bez akýchkoľvek dotácií. Alebo ak udávaný merný výkon plochých kolektorov pri príprave TÚV je vyšší ako 600 kWh na m² inštalovanej kolektorovej plochy za rok a pri kombinovanej príprave TÚV a prikurovaní prevyšuje 400 kWh na m² inštalovanej kolektorovej plochy ročne či ak solárne prikurovanie sa navrhuje aj v prípade, že projektovaná vstupná teplota vykurovacieho média pri tomto systéme vykurovania je výrazne vyššia ako 50 °C a budova má vysoké tepelné straty.
Pozor si treba dať i na výrobcov, ktorí poskytujú 10-ročnú záruku, no nemajú referencie staršie ako 1 až 5 rokov, prípadne ide o novú, na trhu neznámu firmu. Podozrivé je aj, ak dodávateľ nedokáže predložiť atesty z akreditovaných skúšobní a napriek požiadavke zákazníka nie je schopný zabezpečiť meranie výkonu solárneho zariadenia.
Nie je neobvyklé, že dodávateľ si zamieňa pojmy vyrobiteľná a využiteľná energia. Pre klienta však nie je dôležité, že systém dokáže v lete dvakrát za deň zohriať 200-litrový zásobník, ak je z neho schopný využiť iba 100-150 litrov denne. Takouto malou zámenou sa však môže návratnosť zlepšiť aj o 50 perc., pravdaže, iba na papieri alebo v prospekte.
Nekonečný rozsah trikov
Rozsah trikov neserióznych dodávateľov je takmer nekonečný. Medzi ďalšie podozrivé signály patrí, ak sa na transparentný kryt kolektora používajú plasty (polykarbonáty, plexisklo a podobne), na spojenie kolektorového poľa so zásobníkom zasa plastové hadice (polypropylén, polyetylén a pod.) alebo izolácie s nedostatočnou tepelnou odolnosťou.
Prípadne sa na spájanie medených rúrok používajú mäkké spájky, výmenník zabudovaný v solárnom zásobníku má menšiu plochu ako zhruba 0,2 m² na jeden meter štvorcový inštalovanej kolektorovej plochy, objem solárneho zásobníka na m² inštalovanej kolektorovej plochy je výrazne menší ako 40 litrov/m² alebo výrazne väčší ako 60 litrov/m², zásobník TÚV s objemom väčším ako 400 litrov nemá vyriešený spôsob termickej dezinfekcie.
Zvýšte pozornosť, ak udávaná účinnosť presahuje 85-perc. hodnotu a uvádza sa ako prevádzková účinnosť slnečných kolektorov alebo ak dodávateľ nie je schopný predložiť pre nosné konštrukcie kolektorov statické výpočty zaťaženia vetrom a snehom. Dodávateľ často ponúka za relatívne nízku cenu solárne zariadenie, avšak jeho funkčnosť je podmienená potrebou dodatočnej kúpy viacerých ďalších komponentov, na ktoré v prvotnej ponuke, keď chcel zaujať cenou, "zabudol".
Foto: thinksolar-us.com