Ako pri bývaní zvládnuť vrtošivé zmeny počasia a klímy?
Klimatické pomery sú čoraz vrtošivejšie. Výkyvy v počasí sa hlásia viac ako nástojčivo a začínajú byť faktorom, s akým treba pri zariaďovaní bývania rátať už aj v našich zemepisných šírkach.
Extrémne letné horúčavy, čudné teplo v zime, náhle prívalové dažde, ničivé záplavy a vzápätí spaľujúce suchá, to všetko tu bolo aj prv. Oproti minulosti je však terajšie počasie podstatne premenlivejšie a charakter podnebia sa postupne mení. Vo svete aj na Slovensku. Príbytky pred páľavou v lete si Slováci už zvykajú chrániť tak, ako to je bežné povedzme v Stredomorí. Vonkajšie tienenie na oknách či okenice zachytia podstatnú časť slnečného žiarenia ešte skôr, ako teplo prenikne dovnútra, takže interiér domu alebo bytu sa tak neprehrieva.
Synonymom chladenia bývajú klimatizácie, a tak firmy, ktoré sa venujú ich montáži, sa v lete nezastavia. Rovnakú službu ako klíma však dokáže pri chladení vykonať však aj moderné vykurovanie. Môže byť navyše univerzálnejšie, keďže v zime príbytok vyhrieva a v lete, naopak, chladí. Sú medzi nimi napríklad i systémy, pri ktorých teplo vyžarované zo stien či z podlahy sa rovnomerne rozlieva v priestore a podstatne znižuje prúdenie vzduchu. Sálavé zariadenia nezaberajú miesto, prakticky nepotrebujú údržbu a čo je nemenej dôležité, šetria prevádzkové náklady.
Pri vyhrievaní a chladení si domácnosť môže pomôcť aj inými zariadeniami či materiálmi, ktoré zútulňujú bývanie a na druhej strane, umožňujú šetriť náklady na energie ešte viac. Chladivý účinok v lete a naopak, hrejivý efekt v zime ponúka travertínový obklad. V interiéri je to aj elegantný dizajnový prvok, aj materiál s pozoruhodnými tepelnými vlastnosťami.
Dôležitým parametrom vykurovacích a chladiacich systémov je účinnosť. Tú si treba pri výbere všímať predovšetkým. Nezanedbateľná je aj konštrukcia zariadenia. Príkladom môžu byť kvalitné peletové kachle zhotovené z liatiny. Zákazník má pri nich istotu, že naakumulované teplo si držia dlho a nevychladnú tak rýchlo ako trebárs piecka z plechu.
Vývoj tepelnoizolačných materiálov pokročil už do takej miery, že príbytok dokážu ochrániť zo všetkých strán. Ak je pri dome aj garážový priestor priamo spojený s obytnou časťou budovy, primerané nároky na tepelnoizolačné vlastnosti sa kladú aj na garážovú bránu. Štandardne ju chránia panely s izolačnou vrstvou z polyueretánovej peny. Renomovaní výrobcovia garantujú taký súčiniteľ prestupu tepla, ktorého hodnota je na úrovni bežného plastového okna s päťkomorovým systémom a s izolačným trojsklom.
Foto: Shutterstock