Ako si doma správne a účinne nastaviť vykurovací systém?

20.01.2015, Anna Palfiová | Úsporné bývanie, energie

Za vysokým účtom za kúrenie býva často nesprávne nastavenie vykurovacieho systému vo vyhrievaných miestnostiach. Dôsledkom je neefektívne prekurovanie a produkovanie prebytočného tepla.

Vyspelá regulačná technika nemusí byť sama o sebe zárukou toho, že pri kúrení nebudete plytvať. Ak ste sa práve presťahovali zo starého bytu, kde bola vrcholom regulácie termostatická hlavica na radiátore, je pravdepodobné, že vyspelá regulačná technika v novom dome je pre vás neprebádaným územím a neviete ešte naplno využiť jej možnosti. Niektoré funkcie sú potom celkom nevyužité.

Regulacia-tepla-1-X.jpg


Priestorová regulácia

Najbežnejším zariadením na kontrolu teploty priestorov v novších domoch vybavených moderným vykurovacím systémom je dnes priestorová regulácia. Ide o zariadenie, ktoré reguluje teplotu pomocou senzora umiestneného v jednej alebo vo viacerých miestnostiach.

"Regulačný systém neovplyvňuje len množstvo tepla, čo sa dostane do radiátorov, ale aj priamo činnosť kotla – jeho spínanie alebo modulovanie výkonu podľa aktuálnej potreby. Zabezpečuje sa tým, že jednotlivé komponenty vykurovacieho systému sú dokonale skoordinované a vymieňajú si medzi sebou informácie, za základe ktorých optimalizujú svoju činnosť," hovorí Martin Fábry z oddelenia technickej podpory pre značku Buderus spoločnosti Robert Bosch.


Časový plán vykurovania

Regulacia-tepla-2-X.jpgRegulácia je správne nastavená vtedy, keď vedie k príjemnej tepelnej pohode v dome aj bez toho, aby do nej bolo treba často zasahovať. Regulátor so senzorom je nutné umiestniť do chladnejšej miestnosti a v ostatných regulovať teplotu termostatickým ventilom na radiátore.

V miestnosti, kde je priestorový termostat alebo iná nadradená regulácia, by nemali byť termostatické hlavice. Na moderných regulátoroch sa zvyčajne dá nastaviť nielen teplota, ale aj časový program vykurovania – napríklad denný a nočný režim, víkendový program a iné. Za optimálnu teplotu v obytnej miestnosti sa považuje 20-22 °C, v spálni by to malo byť len 16-18 °C. V kúpeľni je na dosiahnutie príjemnej pohody potrebných až 24 °C, kým v predsieni celkom stačí 15 °C.

V osobitných prípadoch, napríklad počas dlhšej neprítomnosti v dome, možno reguláciu nastaviť samostatne. Keď je príbytok prázdny, môže byť teplota nastavená o 2 až 4 stupne Celzia nižšie ako obvykle. Každý stupeň pritom znamená až 6-percentnú úsporu paliva.


Zónová regulácia

V rodinných domoch s vlastným vykurovacím systémom je rozumné zohľadniť pri nastavení regulácie rozličné zóny – nielen podľa funkcie miestnosti, ale aj v závislosti od jej orientácie.

Časť budovy otočená na juh a juhozápad dosahuje aj v zime určité pasívne solárne zisky, čiže na vykúrenie týchto miestností postačuje menej tepla. Pri zónovej regulácii sa na snímanie vnútornej teploty využíva viacero senzorov, ktoré sú napojené na samostatné vykurovacie okruhy.


Rada: ani so šetrením to nepreháňajte

V žiadnom prípade sa neodporúča kúrenie úplne vypínať, pretože vykúrenie domu s vychladnutými múrmi je potom oveľa náročnejšie. Rovnako neefektívne je aj odstavenie niektorých miestností.

Priečky medzi izbami nemajú dostatočnú izolačnú schopnosť, takže cez ochladzované steny nadmerne uniká teplo a tepelnú pohodu zhoršuje aj intenzívnejšie prúdenie vzduchu.

Foto: Buderus

Podobné články