Druhé kolo poukážok na OZE bude už čoskoro, nepremeškajte ho
V januári by mali vyhlásiť druhé kolo registrácií na získanie poukážok na podporu využitia obnoviteľných zdrojov energií. Presný dátum síce ešte nie je známy, no zrejme aj toto kolo bude krátke. Záujemcovia o poukážky by si preto dať pozor, aby ho nezmeškali.
Poukážky sa v prvom kole rozchytali veľmi rýchlo. Domácnosti mohli žiadať o podporu od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) iba štyri dni – od 1. do 4. decembra 2015. K dispozícii mali 3,25 milióna eur, všetky peniaze sa rezervovali.
Podľa stránky www.zelenadomacnostiam.sk si slovenské domácnosti zaregistrovali poukážky na inštalovanie 1 453 malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Z toho k fotovoltickým systémom určeným na výrobu elektriny bolo prijatých 574 žiadostí, o poukážky na solárne kolektory zabezpečujúce ohrev vody požiadalo 472 domácností, tepelné čerpadlá si vyhliadlo 307 a kotly na biomasu 100 vlastníkov rodinných domov.
Technické riešenie si treba premyslieť
"Montovať dotované zariadenia môžu len dodávatelia zo zoznamu SIEA, ktorí majú s agentúrou uzatvorenú zmluvu. Aby ste nezmeškali aj druhé kolo, obráťte sa čo najskôr napríklad na našu firmu Insta PL, ktorá spĺňa všetky predpoklady na to, aby občania mohli jej prostredníctvom čerpať dotácie," hovorí Peter Lehocký, konateľ prievidzskej spoločnosti Insta-PL, s.r.o., ktorá sa zaoberá chladením, vykurovaním, zdravotechnickými inštaláciami a rozvodmi plynu.
Investovať do obnoviteľných zdrojov so štátnou dotáciou až 50 percent je podľa P. Lehockého výhodné. Pripomína zároveň, že nie za každú cenu je vhodné akékoľvek technické riešenie. Treba si to ujasniť ešte pred tým, ako sa prihlásite na stránku http://zelenadomacnostiam.sk/sk/ziadost-o-poukazku/.
"Pred vyplnením žiadosti si v spolupráci s našou firmou vyberiete, aké technické zariadenie, s akým výkonom, akou cenou a od ktorého výrobcu si chcete dať inštalovať. Pripravte si aj všetky údaje o nehnuteľnosti, kam chcete umiestniť zariadenie na OZE, vrátane informácie z katastra nehnuteľností. V žiadosti musíte uviesť katastrálne územie, súpisné číslo nehnuteľnosti uvedené na liste vlastníctva a číslo listu vlastníctva," vysvetľuje P. Lehocký.
Neotáľajte, firmy majú veľa práce
Ďalej odporúča aby sa záujemcovia nenechali predbehnúť s tým, že majú dosť času. "Nečakajte a prihláste sa hneď v deň, keď sa dozviete o vyhlásení druhého kola, aby ste boli úspešní. Dôležité je to aj z hľadiska kapacít kvalitných výrobcov a overených montážnych firiem. Momentálne sú na Slovensku stavebné kapacity vyťažené oveľa viac ako po iné roky a očakáva sa ďalší rast objednávok," poznamenáva šéf firmy Insta-PL.
Môže sa podľa neho stať, že záujemca bude musieť čakať. Poukážka síce platí len 30 dní, ale to je termín na jej uplatnenie v realizačnej spoločnosti, nie na samotnú inštaláciu. Tá je vecou dohody medzi realizačnou firmou a zákazníkom a môže byť kedykoľvek v priebehu roku 2016.
Peniaze idú z eurofondov
Národný projekt Zelená domácnostiam zastrešuje SIEA a financuje sa z eurofondov – z operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR. Na podporu inštalácií malých zariadení OZE je v celom balíku 115 mil. eur, v prvej fáze bude v pilotnom projekte k dispozícii 45 miliónov.
Ak je žiadosť o preplatenie poukážky úplná, preplatí ju SIEA zhotoviteľovi, ale iba do výšky 50 perc. celkových oprávnených nákladov. Teraz sa na stránke http://zelenadomacnostiam.sk/sk/ziadost-o-poukazku/ už nedá zaregistrovať. Bude to možné až po vyhlásení druhého kola.
V prvom kole projektu bolo k dispozícii 7 perc. z celkovej vyčlenenej sumy 45 mil. eur. Zájemcovia môžu zostávajúci čas využiť na to, aby sa zoznámili sa s podmienkami podpory projektu a s odporúčaniami pre domácnosti. Konkrétne zariadenia (slnečné kolektory, solárne panely, tepelné čerpadlá a pod.) musia byť uvedené v zozname http://zelenadomacnostiam.sk/sk/domacnosti/podporovane-zariadenia/.
Príklad s tepelným čerpadlom
Dotované zariadenie na využitie OZE sa vyplatí, keďže kúrenie v zime a chladenie v lete ide do peňazí. Dobrým riešením je napríklad tepelné čerpadlo, ktoré vyrieši všetky tri problémy – kúrenie, chladenie aj vysoké náklady na ich zabezpečenie. V tomto prípade klesnú prevádzkové náklady na energiu o vyše polovice. Pri nízkoenergetických a pasívnych domoch v ideálnom prípade až na pätinu toho, koľko stoja v bežnom nezateplenom dome s pôvodnými oknami.
Príležitosť zaobstarať si tepelné čerpadlo takto výhodne doteraz ešte nikdy nebola. Domácnosť môže dostať na jeho inštaláciu podporu 370 eur na 1 kilowatt výkonu. Maximálna výška podpory tak môže dosiahnuť až 3 700 eur.
Insta-PL je na Slovensku od roku 2005 výhradným zástupcom najväčšieho rakúskeho výrobcu tepelných čerpadiel, firmy IDM Energiesysteme. Tieto zariadenia sú zaregistrované v SIEA, preto na ich inštaláciu možno získať štátny príspevok. Pravý typ tepelného čerpadla sa dá nájsť prakticky pre každý rodinný dom, bytovku či väčšiu stavbu. Nízkonákladovou prevádzkou sa postupne vrátia aj zvýšené investície na kúpu takéhoto systému.
Ak máte dostatočný zdroj vody, najvhodnejšie je v tomto prípade nainštalovať tepelné čerpadlo s jej využitím (typ voda - voda, resp. soľanka - voda). Možné je aj využitie energie zo vzduchu namontovaním čerpadla, ktoré využíva túto energiu (typ vzduch - voda).
K dispozícii je aj kombinácia tepelného čerpadla a slnečných kolektorov. Insta-PL montuje i samotné solárne kolektory (teda bez tepelných čerpadiel), na ne sa tiež vzťahuje podpora od SIEA. Firma však montuje len osvedčené výrobky renomovaných značiek, napríklad slnečné kolektory od Thermo|Solaru Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom.
Foto: Shutterstock, Insta-PL