Horúce počasie rozpálilo záujem Slovákov o slnečné kolektory

10.06.2015, Štefan Kuča | Úsporné bývanie, energie

Slnečné a horúce dni zvýšili záujem Slovákov o kúpu slnečných kolektorov. Ľudia si počas páľav viac uvedomujú výhody teplej vody zadarmo a navyše v lete stúpa jej spotreba.

Leto prináša potrebu sprchovať sa niekoľkokrát za deň a mnohí majú aj záhradné bazény, kde sa tiež zíde ohrev vody. V horúcich dňoch tak rastie spotreba elektriny alebo plynu, a tým aj účty. Na druhej strane, slnko je zadarmo a pre všetkých a to podnecuje záujem verejnosti o využitie slnečnej energie a šetrenie na výdavkoch.

"V lete sa tradične zvyšuje záujem o slnečné kolektory, ale tento rok je to v porovnaní s predchádzajúcimi ešte markantnejšie. Za posledné dva mesiace značne stúpol záujem verejnosti o inštaláciu slnečných kolektorov a výrazne sa nám zlepšil predaj. Ľudia pochopili, že investície do obnoviteľných zdrojov sú návratné, hoci za dlhší čas. Pritom im to umožňuje chovať sa ekologicky a urobiť niečo aj osobne pre zlepšenie životného prostredia. V neposlednom rade sa inštaláciou zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energií (OZE) stávajú menej závislými od vonkajších zdrojov, rastu cien energií a politických rozhodnutí štátu," poznamenáva Alfréd Gottas, riaditeľ najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom.

ThermoSolar-dom-1-X.jpg


Poskytujú aj poradenstvo

Thermo|Solar nie je iba výrobcom slnečných kolektorov. Pre zákazníkov dodáva a montuje aj ďalšie zariadenia na využitie OZE. V slovenských podmienkach sa z OZE pre domácnosti najviac osvedčili termické slnečné kolektory na výrobu teplej vody, prípadne ich kombinácia s tepelnými čerpadlami a v posledných rokoch aj fotovoltické panely na výrobu elektrickej energie.

Firma poskytuje na svojich webových stránkach potenciálnym zákazníkom aj poradenskú službu. Počet návštev záujemcov dosiahol zhruba 600-tisíc. Najčastejšie sa pýtajú, na čo sa dajú použiť slnečné kolektory, koľko kolektorov je potrebných na rodinný dom, na ohrev vody, kúrenie, ohrev bazéna, na akú teplotu ohreje kolektor vodu a na súvislosti s materiálmi a súčasťami potrebnými na inštaláciu kolektorov.


Koľko treba priemernej rodine

"Na prípravu teplej úžitkovej vody treba pre 4- až 5-člennú rodinu inštalovať približne 5 m² kolektorovej plochy. V prípade podpory vykurovania alebo ohrevu bazéna je potrebná väčšia plocha, ktorá sa určí výpočtom na základe energetickej bilancie. Tento výpočet pre zákazníkov môže vykonať niektorý z našich zmluvných partnerov. V Thermo|Solare poradíme, akú najvhodnejšiu zostavu potrebuje ten-ktorý dom. Či postačia len slnečné kolektory na prípravu teplej vody, alebo je výhodnejší napríklad Duo-Systém, úspešne spájajúci ploché vákuové kolektory typu TS 400 s malým tepelným čerpadlom," pokračuje A. Gottas.

Tento systém v optimálnych podmienkach podľa neho dokáže celoročne zabezpečiť nízkoenergetický dom teplom. Predvlani sa začal Duo-Systém predávať aj na Slovensku a v ČR. Vykurovací systém Duo-Plus pozostáva zo šiestich vákuových kolektorov TS 400, z tepelného čerpadla s výkonom 2-3 kW, dvoch akumulátorov tepla a malého zemného kolektora špirálového typu v tvare koša. Systém je vhodný najmä na vykurovanie energeticky úsporných domov.

ThermoSolar-dom-3-X.jpg


Teplá voda za polovičnú cenu

Solárne systémy spolupracujúce s tepelnými čerpadlami majú vyššie energetické zisky, využívajú sa celoročne a môžu slúžiť nielen na prípravu teplej vody, ale aj na podporu vykurovania a ohrev bazénovej vody. V závislosti od množstva spotrebovanej teplej vody sa ponúkajú rozličné veľkosti cenovo a výkonovo optimalizovaných zostáv.

Napríklad pre 4-člennú domácnosť so spotrebou 160 litrov teplej vody za deň je to solárny systém zhruba so 6 m² kolektorovej plochy a 300-litrovým solárnym bojlerom. Okrem čerpadlovej jednotky s poistným ventilom a so spätnými klapkami takýto systém obsahuje elektronickú reguláciu, expanznú nádobu, nosnú konštrukciu na kolektory, potrubia s tepelnou izoláciou, odvzdušňovacie zariadenia a potrebné množstvo drobného inštalačného materiálu. V zemepisných šírkach SR môže svojmu majiteľovi ušetriť 50 až 60 percent z ročných nákladov za energie potrebných na prípravu teplej vody.

Menšia časť inštalácií slúži aj na podporu vykurovania a na ohrev vody v bazénoch. Vo svete sú časté aj aplikácie na výrobu priemyselného tepla do 100 °C. Na prikurovanie je potrebné urobiť energetickú bilanciu, na základe jej výsledku navrhnúť počet kolektorov. S prikurovaním je zmysluplné uvažovať v domoch s malými tepelnými stratami, nesmú byť vyššie ako normou predpísané maximum pre novostavby. Je nevyhnutné použiť nízkoteplotný vykurovací systém, napríklad podlahové alebo stenové kúrenie. Z dôvodu pracovných teplôt a tlakov vyskytujúcich sa v solárnom systéme sa smú používať len kovové potrubia.

Foto: Thermo|Solar Žiar

Podobné články