Kombinácia kolektorov a tepelných čerpadiel dáva teplo aj v zime

19.01.2015, Štefan Kuča | Úsporné bývanie, energie

Solárne kolektory v zime neprinášajú úžitok, aký treba, obávajú sa podaktorí spotrebitelia. Tvrdia, že slnečného svitu býva vtedy menej a počasie často neumožňuje využiť panely naplno.

Zariadenie Duo-Systém od spoločnosti Thermo|Solar Žiar zo Žiaru nad Hronom tento problém vyriešilo. Je to unikátna zostava, ktorá kombinuje slnečné kolektory a kompaktné tepelné čerpadlo. Predáva sa už dva roky a záujem o ňu majú predovšetkým v Nemecku, hovorí Alfréd Gottas, technický riaditeľ firmy.

Od nemeckého Spolkového úradu pre hospodárstvo a kontrolu vývozu systém získal v roku 2012 osobitnú dotáciu 5 300 eur na každý inštalovaný kus. Stovky investorov i montážnych organizácií v Nemecku to podnietilo, aby si ho kúpili a nainštalovali.

Solarny-kolektor-1-X.jpg

Duo-Systém mimoriadne úspešne spája prácu plochých vákuových kolektorov typu TS 400 s malým tepelným čerpadlom a v optimálnych podmienkach dokáže celoročne zabezpečiť nízkoenergetický dom teplom.

 

Unikátny spôsob zapojenia

"Predvlani sa začal Duo-Systém predávať aj na Slovensku a v Českej republike. Táto vykurovacia sústava pozostáva zo šiestich vákuových kolektorov TS 400, z tepelného čerpadla s výkonom 2 kilowatty, dvoch akumulátorov tepla a malého zemného kolektora špirálového typu v tvare koša. Systém je vhodný najmä na vykurovanie energeticky úsporných domov," vysvetľuje A. Gottas.

Zariadenie je podľa neho unikátne predovšetkým výberom komponentov a spôsobom ich zapojenia. Na rozdiel od doterajších riešení, kde si tieto zložky konkurujú, pri Duo-Systéme sa dopĺňajú, aby užitok z oboch bol maximálny. Pre tepelné čerpadlo je totiž energeticky výhodné, ak je teplota zdroja čo najvyššia – a o to sa postarajú práve slnečné kolektory.

"Na druhej strane, pre solárne kolektory je zasa dobré, aby teplota spotrebiča bola čo najnižšia – to sa docieli tým, že spotrebičom je relatívne studený výparník tepelného čerpadla. V zimnom období, čiže presne v čase, keď potrebujeme najviac tepla a intenzita slnečného žiarenia je najnižšia, tepelný výkon slnečných kolektorov možno vďaka čerpadlu zvýšiť až na trojnásobok," pokračuje A. Gottas.

 

Ako to funguje

Duo-System-ThermoSolar.jpgDuo-Systém je vhodný predovšetkým na vykurovanie nízkoenergetických domov. Ak solárne kolektory boli dosiaľ v štandardných riešeniach iba podporným tepelným zdrojom, v spojení s tepelným čerpadlom v Duo-Plus systéme sa v energeticky úsporných domoch stávajú dominantnými.

V takýchto domoch, vybavených veľkoplošným podlahovým, stenovým alebo stropným vykurovacím systémom, sú hlavným zdrojom tepla nielen na prípravu teplej vody, ale aj na vykurovanie. V stredomorských krajinách bývajú dokonca ako jediný zdroj tepla.

Pri dostatočne vysokej intenzite slnečného žiarenia sa teplo zo solárnych kolektorov (1) ukladá priamo do centrálneho zásobníka (3), ktorý je zdrojom tepla na prípravu teplej vody a na vykurovanie.

Pri nízkej intenzite slnečného žiarenia sa získané teplo ukladá do nízkoteplotného zásobníka (4). Prostredníctvom tepelného čerpadla (2) sa transformuje na vyššiu teplotnú úroveň a znovu sa ukladá do centrálneho zásobníka (3). Ako záložný zdroj možno použiť elektrický doohrev alebo akýkoľvek iný typ kotla (5).

Tepelná kapacita nízkoteplotného zásobníka (4) sa dá zvýšiť malým zemným kolektorom v tvare vertikálneho koša, na ktorý sa navinie niekoľko desiatok metrov polyetylénovej rúry.

Ak je pri dome dosť miesta, možno inštalovať horizontálny zemný kolektor, ktorý sa v prípade stenového alebo stropného vykurovacieho systému dá v letnom období využiť aj na chladenie interiéru.

Dostupné varianty Duo-Systému:

  • WP 2S (jednotka tepelného čerpadla)
  • Duo (WP 2S s kolektormi TS 400)
  • Duo Plus (ako Duo + zemný kolektor)

Foto: Thermo|Solar Žiar, novares.co.at

Podobné články