Pasívny dom si energiu na svoje fungovanie dokáže vyrobiť sám
Kvalitne postavený pasívny dom s nízkymi nákladmi na prevádzku, poskytujúci zdravé bývanie, je zrejme snom každého stavebníka. Takýto rodinný dom má veľmi nízku potrebu energií na svoju prevádzku.
Pasívny dom funguje na princípe využívania pasívnych tepelných ziskov. To znamená, že na vyhrievanie budovy a prípravu teplej vody nepotrebuje takmer žiadne kúrenie, keďže využíva slnečné žiarenie a teplo z neho získané cez presklené plochy a teplo vyprodukované užívateľmi. Teplo v interiéri sa najčastejšie produkuje varením, vlastnou teplotou osôb, ale aj používanými spotrebičmi (televízory, počítače, žiarovky a pod.).
Rozhoduje kvalita materiálov
Energiu potrebnú na fungovanie si v podstate rodinný dom vyrobí sám. Pri výstavbe pasívnych domov sa kladie dôraz najmä na detaily pri realizácií a kvalitu použitých materiálov, na čo dbá aj firma M-House, s.r.o., zaoberajúca ich výstavbou.
"Pasívny drevodom sa dnes často považuje za nadštandard, vysoký luxus a pre mnohých ľudí finančne nedosiahnuteľný sen. Je pravda, že kvalitný pasívny dom nie je reálne postaviť povedzme za 25-tisíc eur. Dá sa však vybudovať za cenu porovnateľnú s bežne realizovanými kvalitnými stavbami z murovaných materiálov. Investície 'navyše' sa týkajú predovšetkým technológií, ktoré sa v rodinnom dome použijú. Tieto investície sa vrátia pri nákladoch na prevádzku budovy, ktoré sa pohybujú približne od 35 eur mesačne. Samozrejme, v závislosti od počtu členov rodiny, veľkosti stavby a jej užívania, hovorí Petra Jakubová z firmy M-House.
• Schéma fungovania pasívneho domu (kliknutím na obrázok sa predloha otvorí v novom okne). Ukážku .gif pripravil Inštitút pre energeticky pasívne domy.
Vysoký štandard bývania
Aby pasívne domy poskytli čo najvyšší štandard bývania, je potrebné venovať čas projektovej dokumentácii a zabezpečiť vhodné orientovanie stavby na svetové strany, množstvo presklených plôch a systém ich tienenia v letných mesiacoch. Netreba však zabúdať na detaily, akými sú napríklad kvalitné okná, dôkladné zateplenie stien, stropov a podláh a ďalšie.
Tieto objekty však ponúkajú vyšší štandard, trvanlivosť, vysokú precíznosť a kvalitu realizácie, nízke prevádzkové náklady a dobrú vnútornú klímu aj vďaka využitiu certifikovaných a ekologických materiálov v konštrukcii drevostavby. Certifikovaný konštrukčný systém Steico/Tepore, ktorý pri výstavbe používa M-House, zabezpečuje takúto požadovanú kvalitu a vysokú životnosť rodinného domu. Najväčší rozdiel je v používaní drevovláknitých a konopných izolácií, oproti bežne zaužívaným polystyrénovým a minerálnym izoláciám.
Trhová cena pasívnych domov porastie
Trhová cena pasívnych domov porastie aj zásluhou smernice EÚ z roku 2010, ktorá hovorí, že od roku 2020 bude musieť majiteľ novostavby splniť požiadavky pasívneho – takmer nulového, domu. Pozitíva pasívneho domu však ocení nielen jeho majiteľ, ale aj ďalšia generácia.
"Nesmieme zabúdať na technológie, ktoré sa v pasívnych domoch používajú, napríklad riadené vetranie – rekuperácia, tepelné čerpadlá, slnečné kolektory či fotovoltické panely. Z toho všetkého si môže klient vybrať, optimálne riešenie však navrhne projektant v rámci projektu pre stavebné povolenie. Najčastejšie využívaná kombinácia je použitie rekuperácie a tepelného čerpadla. V našich stavbách máme overený systém vykurovania s tepelnými čerpadlami od českého výrobcu – firmy HotJet CZ, s.r.o. Ich systém umožňuje kúrenie, ohrev teplej úžitkovej vody a chladenie," vysvetľuje P. Jakubová.
S týmito tepelnými čerpadlami sa rodinný dom dá v zime vykúriť a v lete, naopak, ochladiť. So systémom chladenia cez podlahové vykurovanie tak nemá klient žiadne obstarávacie náklady navyše, nie sú potrebné ďalšie rozvody ani prípravy klimatizačných jednotiek a podobne. Stačí rozvod podlahového vykurovania a majiteľ získa vyšší komfort užívania budovy.
Ako funguje rekuperácia
Pri pasívnych domoch sa okrem kúrenia a chladenia podlahovým vykurovaním často používa jeho alternatíva – rekuperácia. Na rozdiel od tepelného čerpadla rekuperácia priestor nevykuruje, ale dokáže zabezpečiť stále čerstvý vzduch v interiéri bez pachov či alergénov a bez toho, aby bola vnútorná teplota ovplyvnená.
"Každý pozná bežný spôsob vetrania, keď sa priestor čiastočne ochladí, čo je daň za čerstvý vzduch v interiéri. Rekuperácia to rieši inak: vzduch, ktorý odsáva z miestnosti, vo výmenníku odovzdá svoje teplo čerstvému, privádzanému vzduchu z exteriéru. Mýtus, že pri pasívnych domoch s rekuperáciou sa nedajú otvárať okná, nie je pravdivý. Okná, pravdaže, majiteľ otvárať môže, či už kvôli kontaktu s exteriérom, ich umývaniu alebo z akéhokoľvek iného dôvodu. Výhodou je, že ich otvorí skôr pre efekt alebo pocit spojenia s okolím, ako pre ťažký a vydýchaný vzduch v interiéri," dodáva P. Jakubová.
• Pasívne domy charakterizuje vysoký štandard bývania, trvanlivosť materiálov, vysoká precíznosť a kvalita realizácie, nízke prevádzkové náklady a dobrá vnútorná klíma aj vďaka využitiu certifikovaných a ekologických materiálov
Foto: M-House
Infografika: Inštitút pre energeticky pasívne domy