Slnečná energia môže pracovať pre vás, je škoda nevyužiť ju

15.06.2016, Anna Palfiová | Úsporné bývanie, energie

Ak si dom vybavíte slnečnými kolektormi na výrobu teplej vody či elektriny, vďaka dotáciám bude táto investícia oveľa rentabilnejšia. Leto bude zrejme opäť veľmi horúce a bola by škoda nevyužiť slnečnú energiu.

Na prípravu teplej vody sú v našich podmienkach najúčinnejšie ploché slnečné kolektory. Od skorej jari do neskorej jesene vám budú vodu zohrievať takmer zadarmo. V lete, v najväčších horúčavách sa budete môcť aj viackrát denne opláchnuť v príjemne vlažnej vode alebo si ňou naplniť bazén. Čerstvo napustená voda z vodovodu alebo zo studne je na kúpanie príliš chladná a aj počas horúceho leta trvá niekoľko dní, kým sa zohreje na komfortných 25-27 °C.

Bosch-solarny-kolektor-1-X.jpg


Čo s prebytkom tepla?

"Na ohrev vody v bazéne možno využívať aj solárne systémy, ktoré sú určené na prípravu teplej úžitkovej vody alebo podporu vykurovania. Takéto využitie zariadení je dokonca vítané, keďže práve v letných mesiacoch je najväčší prebytok tepla, ktoré môže solárny systém zaťažovať," hovorí Daniel Poluhár, vedúci obchodného oddelenia značky Junkers spoločnosti Robert Bosch.

Vysvetľuje, že odvádzanie tepla do bazéna solárny systém prirodzeným spôsobom ochladzuje, čo predchádza komplikáciám. Pri dimenzovaní solárneho systému treba podľa D. Poluhára okrem spotreby teplej úžitkovej vody v domácnosti zohľadniť aj objem bazéna. Navyše, slnečné kolektory sa dajú zmysluplne vyžívať i v zime. Počas slnečných dní môže systém predohriať vodu a znížiť tak náklady na prevádzku kotla alebo zefektívniť chod tepelného čerpadla.


Tretie kolo spustia už čoskoro

Solárne kolektory nie sú lacnou záležitosťou. Pri ich kúpe sa však možno uchádzať o dotáciu cez program Zelená domácnostiam. Ďalšie, už tretie kolo majú spustiť už v najbližších dňoch – v druhej polovici júna. Prednostne sa budú podporovať inštalácie kolektorov s priemernou plochou okolo 5 m², čo predstavuje dostatočný inštalovaný tepelný výkon na prípravu teplej vody pre bežnú domácnosť v rodinnom dome. Toto kolo bude určené pre mimobratislavských záujemcov.

Systém zodpovedajúci technickým kritériám na poskytnutie príspevku nájdete v zozname oprávnených zariadení. Ešte predtým by ste si však mali vyhľadať realizačnú firmu v zozname oprávnených zhotoviteľov. Sadzba pri slnečných kolektoroch pre rodinný dom je 500 eur na jeden kilowatt inštalovaného výkonu zariadenia, maximálna výška podpory je 1 750 eur na inštaláciu.

Oprávnené výdavky na inštaláciu slnečných kolektorov zahŕňajú:

  • slnečné kolektory,
  • nosnú konštrukciu na upevnenie kolektorov,
  • akumulačný zásobník vody alebo zásobníkový ohrievač vody,
  • komponenty potrebné na prevádzku solárneho systému (napr. obehové čerpadlo, expanzná nádoba, ventily, snímače teploty, teplonosná kvapalina, solárne rozvody, riadiaca jednotka),
  • montážny materiál na zapojenie solárneho systému,
  • montážne práce,
  • skúšky a revízie potrebné na uvedenie zariadenia do prevádzky.

Nezabudnite, že poukážky budú tentoraz platiť iba tri mesiace.

Bosch-solarny-kolektor-3-X.jpg

 Solárny kolektor zn. Junkers


 

Foto: Robert Bosch

Podobné články