Smernica pre ekodizajn zvyšuje nároky na vykurovaciu techniku
V septembri 2015 nadobúda účinnosť európska smernica, ktorá sprísňuje požiadavky na vykurovaciu techniku a zavádza povinnosť energetického štítkovania týchto zariadení.
Nové opatrenie je jedným z krokov v boji proti klimatickým zmenám redukciou emisií CO₂ a je účasťou stratégie Európskej únie 20/20/20. Jej cieľom je do roku 2020 znížiť spotrebu energií o 20 percent, zvýšiť podiel obnoviteľných energií na úroveň 20 perc. a znížiť emisie skleníkových plynov o 20 perc. oproti úrovni v roku 1990.
Energetické štítky pre vykurovaciu techniku
Opatreniu EÚ sa hovorí aj smernica Ekodizajn. Podľa nej musia byť všetky zdroje tepla do 70 kilowattov a zásobníky do 500 litrov, uvedené na trh po 26. septembri 2015, označené štítkom s energetickou účinnosťou, podobne ako je to pri iných domácich spotrebičoch a bielej technike.
Spotrebitelia sa tak budú môcť na základe farieb a písmen rýchlo zorientovať v energetickej účinnosti výrobkov a ich vplyve na životné prostredie. Toto nariadenie sa vzťahuje aj na celé vykurovacie systémy zostavené z viacerých komponentov. V takom prípade za správne označenie zodpovedá tzv. uvádzač na trh, teda odborný kúrenár.
"Zlepšenie účinnosti možno dosiahnuť napríklad reguláciou, solárnymi zariadeniami alebo kaskádovými systémami. V závislosti od komponentov zahnutých do systému sa vyráta ich vplyv na účinnosť zdroja tepla a tým je ovplyvnené zaradenie na štítku," vysvetľuje Pavol Kadlec, produktový manažér značky Buderus zo spoločnosti Robert Bosch. Pri kompaktných systémoch od jednej spoločnosti je to podľa neho jednoduchšie, lebo systém je už oštítkovaný a odborný kúrenár nemusí vykonávať ďalšie označovanie.
Štítok produktu a štítok systému
Štítky označujúce energetickú účinnosť vykurovacích zariadení a systémov nasledujú princíp známy z označovania domácich spotrebičov. Budú využívať kategórie A až G s optickým označením odlišnými farbami. Zdroje tepla sa predbežne delia do deviatich tried účinnosti od A++ do G.
Kým triedy A až G obsahujú rozličné druhy konvenčných vykurovacích kotlov, triedy A+ a A++ majú podporovať systémy na využívanie obnoviteľných zdrojov energií. Ohrievače vody sú rozdelené do tried A až G. Od roku 2019 budú platiť nové triedy účinnosti, potom pribudne pre zdroje tepla trieda A+++, pri ohrievačoch vody trieda A+ a v obidvoch skupinách odpadnú najnižšie triedy E až G.
Koniec nízkoteplotných kotlov
Povinnosť označovania vykurovacích zariadení energetickým štítkom je len jedným z mnohých nariadení, ktoré nová smernica prináša. Vo všeobecnosti smernica Ekodizajn stanovuje právny rámec požiadaviek na ekologické vyhotovenie produktov, ktoré súvisia so spotrebou energie (ErP – Energy related Products). Nariadenie platí okrem iného aj pre olejové a plynové vykurovacie kotly, tepelné čerpadlá, kogeneračné jednotky a zásobníky. Pre bežného spotrebiteľa je dôležitá najmä informácia o požiadavkách na energetickú účinnosť týchto zariadení.
"Na základe nových opatrení môžu byť vykurovacie kotly na fosílne palivá a tepelné čerpadlá do výkonu 400 kW, ako aj kogeneračné jednotky do elektrického výkonu 50 kW a akumulačné zásobníky do objemu 2 000 litrov od 26. septembra 2015 v Európe uvedené na trh iba vtedy, keď spĺňajú stanovené požiadavky na účinnosť, hladinu akustického tlaku a tepelnú izoláciu (pri zásobníkoch). Minimálne požiadavky na účinnosť pritom zodpovedajú približne úrovni kondenzačného kotla, čo prakticky znamená koniec predaja plynových a olejových nízkoteplotných kotlov," hovorí P. Kaldec.
Určenie energetickej účinnosti
Rozhodujúca na určenie energetickej účinnosti zdrojov vykurovacieho tepla je tzv. ročným obdobím podmienená energetická účinnosť vykurovania miestností. Označuje podiel z potreby tepla na vykurovanie miestností, ktorý je pokrývaný vykurovacím zariadením v určitom vykurovacom období, a ročnej spotreby energie na pokrytie tejto potreby v percentách.
Táto charakteristická hodnota je približne porovnateľná so známym normovaným stupňom využitia, zisťuje sa však inak a udáva sa napríklad aj vo vzťahu ku kondenzačnému teplu. Pri príprave teplej vody musí byť dodržaná minimálna účinnosť pri určitom programe odberu teplej vody.
Foto a infografika: Buderus