Správne zateplenie domu chráni peniaze, zdravie aj našu planétu
Od kvalitnej izolácie závisí zdravie domu. Dobre zaizolované obvodové múry, podlaha aj strecha šetria náklady na vykurovanie a chladenie. A v závislosti od použitia izolačného materiálu aj zdravie obyvateľov domu a planétu.
Kvalitná izolácia by mala dokázať veľa vecí: zadržať teplo a chlad, mala by byť paropriepustná a nenasiakavá, stála a funkčná desiatky rokov, teda udržateľná. Okrem toho by mala pohlcovať hluk, no a samozrejme, by mala byť zdravotne neškodná, vyrobená spôsobom šetrným k životnému prostrediu a ani jej likvidácia po tom, ako doslúži, by nemala zaťažiť planétu.
Pokrok v technológiách
Vďaka technologickému pokroku vznikajú čoraz lepšie a kvalitnejšie izolačné materiály. Kým voľakedy sa domy izolovali napríklad machom či slamou, čo bolo síce ekologické, ale málo efektívne a krátkodobé, dnes hrajú prím vysokoefektívne izolácie na báze chémie, ktoré sú zároveň ohľaduplné k životnému prostrediu. Niektoré z nich sa vyrábajú z recyklátu, napríklad z PET fliaš, takže do istej miery riešia aj problém s odpadom.
"Na výrobu striekanej peny s uzavretými bunkami sa u nás ročne použije viac ako 250 miliónov recyklovaných PET fliaš. Jeden štandardný dom je tak zaizolovaný približne ôsmimi tisíckami fliaš, ktoré dostali druhú šancu na život vo forme energeticky účinnej izolácie," hovorí Lukáš Kmenta, country manažér pre Čechy a Slovensko zo spoločnosti Huntsman Building Solution (HBS), ktorá z plastového odpadu zhotovuje tzv. múdru penu.
Recyklovaním skleného odpadu (70 percent) a s prímesou piesku (20 perc.) sa zasa vyrábajú niektoré druhy minerálnej izolácie. Tá má takisto zaujímavé termoizolačné vlastnosti, hoci s ohľadom na planétu je možno škoda využívať na výrobu izolácie sklo, ktoré sa dá opakovane premeniť na kvalitné sklo.
Životnosť a udržateľnosť
Kvôli udržateľnosti a ochrane životného prostredia je dôležité pozerať sa na každý materiál aj z pohľadu jeho životnosti. "Striekanú kanadskú penu môžu aplikovať len na to vyškolení odborníci. Potom sa na ňu vzťahuje 25-ročná záruka, ale bez zmeny svojich vlastností podľa našich skúseností vydrží celú životnosť stavby," pokračuje L. Kmenta.
V porovnaní s tým minerálna izolácia (vata) časom degraduje a po 10 až 15 rokoch ju treba vymeniť. Ani jeden z druhov tejto izolácie sa následne nedá recyklovať jednoduchým spôsobom, no kým pri PUR striekanej izolácii vznikne z jednej stavby odpad iba raz, pri použití minerálnej izolácie vznikne odpadu niekoľkonásobne viac.
Pozor na to, čo robí bublinky
Sú dva základné typy striekanej izolácie – striekaná penová izolácia s otvorenou bunkovou štruktúrou, ktorej sa hovorí aj mäkká, a striekaná pena s uzavretou bunkovou štruktúrou, tej sa hovorí tvrdá. "Z ekologického hľadiska odporúčam vyberať si peny, ktoré sú nadúvané výhradne vodou. Niektoré totiž obsahujú ako nadúvadlo hydro-fluoro-uhľovodíky, teda HFC, ktoré negatívne vplývajú na zdravie človeka a na ozónovú vrstvu Zeme," upozorňuje odborník z HBS.
Na slovenskom trhu je na výber viacero druhov pien. Tie, čo neohrozujú zdravie ľudí či domácich miláčikov a nemajú negatívny vplyv ani na našu planétu, obstáli v testoch na prchavé organické látky (VOC) minimálne na A+, čo znamená, že do ovzdušia neuvoľňujú žiadne toxíny, freóny, formaldehydy ani ďalšie škodlivé chemikálie.
"Rád by som upozornil aj na ochranu pred radiáciou, ktorú dobrá izolácia zabezpečí. Dôležitá je na Slovensku a v Čechách ochrana proti radónu, keďže na týchto územiach má silnú koncentráciu. Ak má izolácia domu chrániť zdravie jeho obyvateľov, mala by ich chrániť aj pred žiarením," dodáva L. Kmenta.
Foto: iStock, HBS