Takmer tri štvrtiny bytového fondu v SR sú stále bez zateplenia
Podľa Združenia pre zatepľovanie budov sa za posledných 18 rokov na Slovensku zateplilo 25,9 percenta bytov. V sektore rodinných domov je ich podiel 20,2 perc., v bytových budovách je to 31,9 perc.
Z celkového počtu obytných budov podľa evidencie sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2001 zostáva nezateplených ešte približne 570-tisíc bytových jednotiek v bytových domoch a 620-tis. v rodinných domoch postavených do roku 1992. Podiely zateplených objektov sú nízke napriek tomu, že zatepľovanie je najjednoduchším spôsobom, akým môže domácnosť výrazne znížiť svoje náklady na bývanie.
"Zateplenie dokáže ušetriť užívateľom vyše polovice spotreby energie na vykurovanie a má aj ďalšie výhody," hovorí Miroslav Zliechovec, produktový manažér spoločnosti Knauf Insulation, ktorá je pridruženým členom Združenia pre zatepľovanie budov,
"Medzi najprospešnejšie efekty patrí aj zvuková izolácia od hluku okolia a protipožiarna odolnosť. Tieto prednosti poskytujú tepelno-izolačné materiály z minerálnej vlny/vaty," vysvetľuje.
Na zatepľovanie tlačí aj Európska únia
Množstvo zateplených bytových domov na Slovensku sa v posledných dvoch rokoch mierne zvýšilo, obnovilo sa priemerne 38,5-tis. bytových jednotiek za rok. Do roku 2030 je možné obnoviť bytový fond v obytných domoch za predpokladu ďalšieho zvyšovania množstva rekonštruovaných budov.
Aby SR splnila svoje záväzky voči Európskej únii, mala by po roku 2011 dosiahnuť ročný priemer 27-tis. obnovených bytov a 30-tis. bytov po roku 2020. Pre sektor stavebného priemyslu sú takéto ciele plne zvládnuteľné.
Keďže rekonštrukciami a zatepľovaním sa zaoberajú najmä malí a strední živnostníci a firmy, zároveň by to mohlo v krízovom období priaznivo stimulovať úroveň nezamestnanosti v regiónoch.
Dôležitý je výber realizačnej firmy
Počet nezateplených rodinných domov, postavených do roku 1992, je pomerne vyšší, a tak je pravdepodobné, že pri súčasnom trende môžu byť so zateplením celého ich rozsahu problémy.
K tomu, aby do roku 2030 dokázalo Slovensko zatepliť celý rozsah starších rodinných domov, by mohlo prispieť presadenie ekonomických nástrojov, ktoré by pre vlastníkov rodinných domov boli príťažlivejšie ako terajšie obchádzanie právnych a technických predpisov.
"Znižovanie energetickej náročnosti stavieb odporúčajú Slovensku aj európske smernice, ktoré by SR v oblasti obytných budov mala splniť do roku 2020. Ak majú aj staršie bytové a rodinné domy byť energeticky efektívne, jedným z opatrení, ktoré potrebujú, je i kvalitné zateplenie. To sa dá docieliť zodpovedným výberom realizačnej firmy a voľbou certifikovaného zatepľovacieho systému s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami materiálu a dostatočnou hrúbkou izolantu," dodáva M. Zliechovec.