Vyberáte si klimatizáciu? Vyhnite sa týmto šiestim chybám

26.03.2021, Monika Kusendová | Úsporné bývanie, energie

Plánujete si tohoročné horúce leto vychutnať v príjemne vychladenom byte či dome? Prečítajte si naše rady, akým chybám sa pri výbere novej klimatizácie treba vyvarovať.

 79b-shutterstock_758954761-1-X.jpg


Chyba č. 1: Nekupujte klímu počas hlavnej sezóny

Skutočnosť je taká, že len málo ľudí plánuje nákup klimatizačnej jednotky dopredu. Dopyt sa väčšinou zvyšuje s nástupom prvých teplejších dní. Fakt, že by sa vám zišla klimatizácia do bytu alebo domu, si začínate uvedomovať niekedy v mesiacoch máj a jún. A nie ste sami. Uvedomí si to i mnoho iných domácností a firmy nestíhajú dodávať a montovať.

Neurobte hneď na začiatku celého procesu chybu a kúpu klimatizácie si naplánujte vopred, v dostatočnom predstihu. V opačnom prípade by sa vám mohlo stať, že leto prežijete bez nej. Alebo sa v lepšom prípade budete musieť uspokojiť s modelom, ktorý na vás jednoducho zvýšil.

Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo sa zaoberať výberom klimatizácie zopár mesiacov predtým, než udrú letné horúčavy.

  • Inštalácia klimatizácie je mimo sezóny oveľa rýchlejšia.
  • Klíma do domu alebo bytu je v tomto období lacnejšia.
  • Jednotlivé modely klimatizačných jednotiek sú pred sezónou dostupnejšie.
  • Klimatizáciu využijete aj počas chladnejších jarných dní na vykurovanie vašej domácnosti.


Chyba č. 2: Nepodceňujte výkon klimatizácie

Hlavným kritériom pri výbere klimatizácie je jej výkon. Závisí od neho efektivita a úspornosť následnej prevádzky zariadenia. Ak výkon klimatizácie vzhľadom na jednotlivé parametre miestnosti podceníte alebo, naopak, nadhodnotíte, môže sa to odzrkadliť na fungovaní klimatizačného zariadenia.

Výkon klimatizačnej jednotky by mal zodpovedať veľkosti priestoru, do ktorého chcete klimatizáciu umiestniť. Ak je výkon príliš vysoký, klimatizácia do bytu alebo domu sa bude zapínať len nakrátko a priestor sa vychladí príliš rýchlo. Po krátkom čase sa však znova zohreje a bude ho treba opäť vychladiť. Takého zapínanie a vypínanie klímy je neefektívne. Ak je však, naopak, výkon nedostatočný, klimatizácia bude v prevádzke nepretržite, a napriek tomu sa priestor nevychladí dostatočne.

Nesprávnym určením výkonu klimatizácie sa navyše výrazne skracuje životnosť celého zariadenia a prevádzkové i servisné náklady sa neúmerne zvyšujú. Ak si kúpite klimatizáciu s príliš vysokým výkonom, zaplatíte vyššiu sumu, pričom kapacitu zariadenia nevyužijete.


Chyba č. 3: Pozor na nevhodný druh klimatizácie

Ak ste si už ujasnili, aký výkon klimatizácie potrebujete, je vhodné zodpovedať si otázku: koľko miestností vo svojom dome či byte chcete vychladiť? Od toho sa ďalej odvíja výber typu klimatizačného zariadenia a následne aj konkrétny model klímy.

Jednu menšiu miestnosť pohodlne vychladíte klimatizáciou, ktorá sa skladá z jednej vonkajšej a jednej vnútornej jednotky. V prípade, že potrebujete vychladiť viac miestností s väčšou rozlohou siahnite po multisplitovej klimatizácii, ktorá sa skladá z viacerých vzájomne prepojených vnútorných jednotiek a jednej vonkajšej jednotky. Má nižšie prevádzkové náklady ako niekoľko samostatných klimatizačných jednotiek a každú vnútornú jednotku umiestnenú v inej miestnosti môžete samostatne ovládať a nastavovať. Je vhodná najmä do rodinných domov a členitých panelákových bytov s väčšou obytnou plochou.

Pri výbere konkrétneho typu klimatizačného zariadenia sa vždy obráťte na odborníka. Nevhodne zvolený druh klimatizácie nemusí fungovať tak efektívne, ako ste si to predstavovali, navyše bude jeho prevádzka cenovo náročná.


Chyba č. 4: Nezvoľte si nevhodné doplnkové funkcie

Hlavnou funkciou klimatizácie je chladenie – práve preto si ju do domácnosti zaobstaráva čoraz viac ľudí. Dnešné moderné zariadenia však disponujú aj množstvom ďalších užitočných funkcií, ktoré vám spríjemnia život.

Pri výbere rozličných doplnkových funkcií klimatizácie sa snažte byť objektívni a vyberajte triezvo vzhľadom na vaše aktuálne potreby. Množstvo funkcií, ktoré napokon ani nevyužijete, môžu cenu klímy zbytočne zvýšiť.

"V prvom rade by ste sa pri výbere klimatizácie mali zamyslieť nad tým, čo od nej očakávate. To znamená, či vám postačia základné nastavenia, ako sú chladenie, kúrenie, odvlhčovanie, alebo máte radi sofistikovanejšie zariadenia s prémiovými funkciami," upresňuje voľbu doplnkových funkcií Dominik Galaba, odborník zo ZSE.

Ak trpíte alergiami alebo máte domáce zvieratko, rozhodne stavte na kvalitné vzduchové filtre, ktoré slúžia aj ako čistička vzduchu. Ak potrebujete, aby sa vaša klimatizácia dala ovládať na diaľku, nezaobídete sa bez nainštalovaného Wi-fi modulu a funkcií SmartThings alebo Online Controller. Rodiny s malými deťmi rozhodne ocenia Technológiu Wind-Free™ a funkciu Intelligent Eye, vďaka ktorým sa vyhnú priamemu fúkaniu studeného vzduchu na osoby v miestnosti. Nerušený spánok vďaka funkcii Good’sleep privíta každý používateľ klimatizačného zariadenia. Automaticky nastaví v miestnosti ideálnu teplotu a zníži otáčky klimatizácie.


Chyba č. 5: Nekupujte klímu za podozrivo nízku cenu

Je pochopiteľné, že chcete nakúpiť za výhodnú cenu. Tá však znamená dostať kvalitný produkt napríklad mimo sezóny alebo využiť nejakú zľavu. Podozrivo nízke ceny, najmä pri elektrických spotrebičoch, ktoré by vám mali v dobrej kondícii slúžiť niekoľko rokov, predstavujú skôr riziko ako výhodný nákup.

Veľmi lacná klimatizačná jednotka je zväčša hlučnejšia ako drahší model. Zároveň má nižší výkon, pričom ale spotrebúva oveľa viac elektrickej energie. Kúpou veľmi lacného klimatizačného zariadenia sa síce vyhnete vyššej počiatočnej investícii, doplatíte to však pri nákladoch na prevádzku zariadenia.

Investíciou do kvalitnejšieho modelu klimatizácie získate hneď niekoľko zariadení v jednom. Moderná klíma do domu alebo bytu neslúži len na vychladenie priestoru, ale môžete pomocou nej aj vykurovať, čistiť vzduch či odvlhčovať.


Chyba č. 6: Nevyberajte si klimatizácie na vlastnú päsť

Základné pravidlo pri voľbe novej klimatizácie do vášho domu alebo bytu znie: vždy sa pri výbere poraďte s odborníkom. Urobiť si prieskum trhu na internete alebo sa spýtať známych na ich skúsenosti je v poriadku. Avšak model, ktorý vyhovuje pánovi z dvojizbového bytu na treťom poschodí, nemusí nutne vyhovovať aj vašim potrebám.

Nájdite si preto spoľahlivú firmu, ktorá si príde váš priestor vopred obzrieť. Zohľadní všetky vaše požiadavky a následne vám navrhne riešenie na mieru v podobe konkrétneho modelu klimatizačného zariadenia.

Spoľahlivá firma sa postará aj o inštaláciu klimatizácie na vhodné miesto vo vašej domácnosti a raz ročne príde celý systém skontrolovať a vyčistiť.

Ilustračné foto: Shutterstock

Podobné články