Zelené strechy sa už dajú zhotoviť aj udržiavať ľahšie ako prv

07.10.2014, Ingrid Kántorová | Materiály, technológie, konštrukcie

Mestá prichádzajú každý rok o množstvo zelených plôch, čo nepriaznivo ovplyvňuje mikroklímu a životné podmienky ich obyvateľov. Predísť tomu sa dá aj budovaním vegetačných, zelených striech.

Zelená strecha sa navyše vďaka moderným materiálom dá zhotoviť celkom jednoducho a za pár hodín. Vloženie tohto prírodného prvku do mestského prostredia je pritom ekologickým revitalizovaním zastavaných plôch, a to nielen na verejných budovách, ale aj na rodinných domoch. Vhodným miestom sú i strechy garáží či technických budov.

Zelena-strecha-1-X.jpg

Umiestnenie vegetačných plôch na bytových a rodinných domoch je výhodné tak z estetického, ako aj z ekonomického hľadiska. Predĺžia životnosť celej strechy, chránia interiér pred extrémnymi zmenami a výkyvmi teploty, pred chladom v zime a prehrievaním v lete, znižujú náklady na vykurovanie a chladenie a tiež množstvo odvádzanej zrážkovej vody do kanalizácie. Medzi ich prínosy patrí takisto protipožiarna ochrana budov, lepšia zvuková izolácia a zvýšená produkcia kyslíka.

Bežné extenzívne zelené strechy, teda tie s nízkym porastom, sú náročnejšie na konštrukčné detaily a statiku, moderné materiály však vyvažujú nedostatky doterajších spôsobov a posúvajú tak celý koncept zelených striech na novú úroveň.

"Ide o komplexný systém s názvom Urbanscape, ktorý zahŕňa vrstvy od koreňovej membrány, separačnej vrstvy, odvodňovacieho systému, substrátu až po vegetačnú vrstvu,“ vysvetľuje Karol Tužinský, aplikačný manažér v spoločnosti Knauf Insulation, s.r.o., Nová Baňa.

Zelena-strecha-2-X.jpg

Hlavnou výhodou nového spôsobu je predovšetkým jeho jednoduchá aplikácia, nízka hmotnosť a bezproblémová údržba, ktoré od inštalácie zelenej strechy často odrádzajú. Patentovaný materiál zo špeciálnej minerálnej vlny dokáže oproti tradičným riešeniam zelených striech zadržať omnoho viac vody, takže vegetácii postačí menej časté zavlažovanie. To pomáha riešiť bežný problém, keď zelená strecha je skutočne zelená len do letných horúčav a vzápätí sa mení na strechu hnedú.

Systém extenzívnej zelenej strechy Urbanscape pozostáva z vrstiev, ktoré možno ľahko aplikovať a ktoré sa priamo dodávajú používateľom. Aplikácia substrátu v porovnaní s inštaláciou tradičného systému znižuje realizačné náklady o 30 percent.

"Tento systém obsahuje substrát z minerálnej vlny, ktorý je špeciálnym materiálom na správne zakorenenie rastlín. Dokáže zadržať až 60 litrov zrážkovej vody na meter štvorcový, čím odbremení kanalizáciu a zároveň si vyžaduje minimálne zalievanie," dodáva K. Tužinský.

Zelena-strecha-3-X.jpg

Hmotnosť systému po úplnom nasiaknutí dosahuje približne polovičnú záťaž oproti klasickým extenzívnym vegetačným strechám. Vďaka nízkej hmotnosti tohto systému nie je potrebné statické posúdenie existujúcej alebo naprojektovanej konštrukcie. Vegetačný kryt tvoria rozličné druhy rozchodníka, mimoriadne odolnej a mrazuvzdornej trvalky s dužinatými listami, ktorá pôsobí aj v skalkách a záhradách veľmi okrasne.

Foto a vizualizácia: Knauf Insulation

Podobné články