Zrútenie energetickej sústavy v USA: spúšťač zmien v prospech tepelných čerpadiel?
Udalosti, ktoré sa vo februári tohto roku odohrali na americkom Stredozápade, ukazujú, ako krehká je energetická sústava, a že aj obyvatelia bohatej a technologicky vyspelej krajiny sa môžu zo dňa na deň ocitnúť bez tepla a elektriny.
Miestom počiatku udalosti je Texas, štát bohatý na ropu a zemný plyn, zároveň označovaný aj za "elektráreň USA". Práve tu spôsobili nezvyklé mrazy zníženie dodávok plynu a výkonu elektrární na strane jednej, zvýšený dopyt po energiách zo strany domácností a podnikov na strane druhej. Tento "koktail" udalostí spôsobil zrútenie energetickej siete, ktoré sa okamžite prelialo do okolitých krajín, či už ostatných štátov amerického Stredozápadu, alebo Mexika.
Jedenásť štátov USA muselo obmedziť dodávky elektriny, v štyroch dokonca došlo k výpadku celej siete tak, že Amerika zrazu začala pociťovať nedostatok elektrickej energie a plynu na výrobu tepla či elektriny, ktoré im Texas dovtedy spoľahlivo dodával. Paradoxne, v niektorých z týchto krajín už existujú alebo sa diskutuje o plánoch na zákaz používania kotlov na zemný plyn či priamotopov v novostavbách, pričom Texas proti týmto opatreniam dlhodobo loboval.
Nepripravení na pokles teplôt
Udalosti z februára 2021 naplno odkryli nepripravenosť štátov amerického Stredozápadu na pokles teplôt či kombináciu zvýšeného dopytu po energiách a zároveň poklesu ich dodávok. Zásadnú úlohu na strane dopytu po energiách hrali vysoká energetická náročnosť budov a využívanie neefektívnych zdrojov tepla, t.j. kotlov na zemný plyn a elektrických priamotopov, ktoré v prípade poklesu teplôt dramaticky zvyšujú dopyt domácností po energiách.
Stranou tohto príbehu sa stal aj štát Colorado, ktorý je tiež dlhodobo značne závislý od dodávok zemného plynu z Texasu. Nehnuteľnosti tamojších obyvateľov však majú nižšiu energetickú náročnosť vďaka kvalitnejšej izolácii, navyše vo vyššej miere na výrobu tepla využívajú tepelné čerpadlá, ktoré vedia vyrábať teplo veľmi efektívne. Hoci sa ani v Colorade nevyhli problému v podobe zníženého výkonu plynových elektrární, okolnosti tu nemali taký dramatický priebeh ako v Texase.
Ponaučenie pre USA aj Európu
A je to práve Colorado a ďalšie štáty USA, od ktorých sa Texas, dovtedy neohrozená energetická veľmoc, bude učiť. Konkrétne, už teraz sú na svete prvé plány na:
- masívne znižovanie energetickej náročnosti budov,
- väčšie zapojenie tepelných čerpadiel na výrobu tepla pre domácností,
- masívne využívanie geotermálnej energie na výrobu tepla dodávaného diaľkovým spôsobom (geotermálne teplo je už dnes v Texase považované za "novú ropu").
Aká krehká je energetická sústava, to si nedávno mohli pripomenúť aj domácnosti v Európe, kde v januári t.r. takisto hrozilo zrútenie energetickej sústavy vinou zatiaľ neznámej "udalosti" v Rumunsku. Tá spôsobila dočasný výpadok energie v rozvodnej sieti, ktorý sa tentoraz podarilo včas eliminovať a neopakovala sa tak udalosť z roku 2006, keď sa v Európe ocitlo 15 miliónov obyvateľov bez elektriny.
Foto: klikkipetra / Shutterstock.com