Automatické zavlažovanie vás zbaví starostí s polievaním záhrady

21.06.2017, Sabína Nagyová | Exteriéry, záhrada

Krásna záhrada si žiada pravidelnú starostlivosť aj v lete. Základom zdravého vývinu rastlín je okrem kvalitnej pôdy aj prísun vody. Automatické systémy sa postarajú o optimálne množstvo vlahy, aby sa vám záhrada potom odvďačila sýtou zeleňou a rozkvitnutými kvetmi aj v čase vašej letnej dovolenky.

Automatický zavlažovací systém je správnou voľbou, ak túžite po krásnej záhrade, no nemáte čas sa jej venovať niekoľkokrát denne. Oceníte ho najmä v letných mesiacoch, keď si rastliny žiadajú pravidelný prísun vody – minimálne dvakrát počas dňa. Výhodou automatického systému je spoľahlivosť a minimum pozornosti, ktorú si žiada, a to vďaka zavlažovaciemu počítaču.

Hornbach-zavlazovanie-6-X.jpg

 Zavlažovací počítač


 

"Nešetrí len čas a energiu, ale vďaka cielenej zálievke znižuje spotrebu vody až o 70 percent," zdôrazňuje Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrad projektových marketov Hornbach. Nespornou výhodou automatizovaného systému je aj možnosť napojiť ho na nádrž s dažďovou vodou. V takom prípade je úspora vody stopercentná. "Moderné systémy sú kompatibilné s inteligentnými prístrojmi a majitelia ich môžu regulovať aj na diaľku," hovorí D. Brychta.

Hornbach-zavlazovanie-1-X.jpg

 Kruhový zadažďovač


 

Postrekové a kvapkové zavlažovanie

Všetky zavlažovacie systémy, ktoré nie sú určené pre trávniky, umožňujú postrekovú a kvapkovú metódu zalievania. Zavlažujú cielene v blízkosti koreňov rastlín, vďaka čomu šetria vodu. Základný prístroj, ktorý tvorí kostru systému, znižuje tlak a zároveň filtruje vodu. Tú k rastlinám dopravujú rozvodné rúrky. Systém sa dá využiť na zavlažovanie balkónových hrantíkov, terasových rastlín, živých plotov či skleníkov a kvetinových záhonov.

Hornbach-zavlazovanie-4-X.jpg

 Odkvapkávacia hadica


 

Druhu rastlín a spôsobu ich výsadby treba prispôsobiť voľbu vhodného druhu odkvapkávača na konci rozvodovej rúrky. Na rastliny vysadené do hrantíkov sa hodí radový odkvapkávač, pri čerstvej výsadbe sú vhodné hmlové trysky, na živé ploty zasa koncový odkvapkávač.

Ak potrebujete cielene zavlažovať len korene rastlín v záhonoch, použite pevne zabudovaný odkvapkávací systém s rozostupom 30 centimetrov. Na veľké trávnaté plochy sú vhodné automatické postrekovače s malými tryskami, ktoré sa otáčajú a kmitajú, vďaka čomu rovnomerne zavlažujú celý priestor.

Hornbach-zavlazovanie-3-X.jpg


Fungujú ľahko a bez námahy

Podľa typu systému môžete nastavovať programy na automatické zavlažovanie. Zariadenia pracujú bez káblov s individuálne programovateľnými riadiacimi jednotkami. Tie sú spojené s ventilmi, ktoré podľa zvoleného programu pripájajú a odpájajú jednotlivé zavlažovacie zóny. Tak môžete jednotlivé časti záhrady zalievať v rozličných časových intervaloch a rozdielnou intenzitou. Väčšina zariadení je dnes vybavená solárnou bunkou, z ktorej čerpajú energiu na svoju prevádzku.

Hornbach-zavlazovanie-5-X.jpg

 Zavlažovacia súprava na záhony


 

Na trhu sú dnes aj systémy, ktoré sú diaľkovo regulované meračom vlhkosti v zemi. Informácie z merača počítač vyhodnotí a zvolí potrebný spôsob zavlažovania. Na tejto báze pracuje zavlažovací počítač for_q Hydrologic, využiteľný pre všetky rozbočky a šetrí vodné zdroje. Vašou úlohou je len načasovať, kedy dôjde k zalievaniu.

V ponuke automatických systémov sú aj také, ktoré sa riadia tzv. evapotranspiráciou, teda výdajom vody v podobe vodnej pary z rastlín. Ide o vysokomoderný spôsob zavlažovania, ktorý berie do úvahy stupeň vyparovania rastlín, teplotu a vlhkosť vzduchu, slnečné žiarenie a množstvo zrážok. Po vyhodnotení údajov systém napokon vyráta, koľko vody rastliny skutočne potrebujú. Ide o veľmi presný výpočet, ktorým ušetríte skutočne veľké množstvo vody pri zalievaní.

Hornbach-zavlazovanie-7-X.jpg

 V obchode sa ľahko zorientujete – toto je balenie s odkvapkávacou trubicou


 

Foto: Hornbach

Podobné články