Ortopedické matrace: čím vynikajú a líšia sa od bežných?

16.12.2014, Martin Hrkút | Interiéry, domácnosť

Vyberáme si matrac a z každej strany sa na nás valia informácie o zdravotných, liečivých, prírodných a iných zázračných matracoch a materiáloch, ktoré nám 100-percentne garantujú pohodlný spánok.

Matrac-3-X.jpgMatrac je základom kvalitného spánku. Čo je však na množstve informácií pravda a čo len marketing? Orientovať sa určite nie je jednoduché. Preto sa teraz pozrieme na to, akými funkciami by sa mal matrac vyznačovať a čo to znamená pre naše zdravie.

Hlavným a najdôležitejším prínosom matraca je držanie tela v správnej polohe počas spánku. Druhou veľmi dôležitou funkciou je odvádzanie prebytočnej vlhkosti preč od tela. V latinčine slovo "orto" znamená "správny, správne". Ortopedická funkcia je teda tá prvá, čiže správne držanie tela. Čím sa líšia takéto ortopedické matrace od bežných?

Ortopedické matrace sa veľmi dobre prispôsobujú a držia telo v správnej polohe. V tomto prípade zohráva veľkú úlohu jadro matraca (taštičky, studená pena, latex), ktoré je hlavným nositeľom ortopedických vlastností.


Tvrdosť musí byť optimálna

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim ortopedické vlastnosti matraca je tvrdosť, ktorá závisí od ďalších vrstiev ukladaných na jadro matraca. Ak je matrac príliš tvrdý, nedostatočne sa ohýba pod tlakom, a tak kriví chrbticu. Ak je, naopak, matrac príliš mäkký, telo doň príliš zapadne a opäť dochádza k pokriveniu chrbtice.

Bežné penové matrace túto vlastnosť nemajú, pretože homogénny materiál nedokáže reagovať na rôzne stupne záťaže, a preto sa prehýba aj tam, kde by nemal. Podobné platí pri klasických pružinových matracoch. Ani odborníci nevedia nájsť spoločný názor, či takýto matrac má alebo nemá ortopedický efekt. Keďže pružiny sú medzi sebou pospájané a nedokážu fungovať nezávisle, z nášho pohľadu sa nedá hovoriť o ortopedických vlastnostiach. Na takýchto matracoch je chrbtica v nesprávnej polohe a spánok môže byť nezdravý.


Dôležitá je výška matraca

Matrac-2-X.jpgAby sme vôbec mohli hovoriť o ortopedickom matraci, nesmieme zabúdať aj na jeho celkovú výšku. Veď ako sa môže desať centimetrov nízky matrac prispôsobiť nerovnostiam nášho tela? Výška ortopedického matraca by mala byť minimálne 12 cm, optimálne 16-20 cm. Pri ľuďoch s vyššou hmotnosťou môže byť minimálna výška aj viac, pretože v tomto prípade dochádza k väčšiemu ohybu lôžka.

Keďže pri ortopedických matracoch hovoríme o "správnom" lôžku a správnom spánku, mali by sme spomenúť aj druhú hlavnú funkciu matracov a tou je správna ventilácia a odvádzanie vlhkosti. Aby sa telo počas spánku nepodchladzovalo a v matraci nevznikali plesne, musí sa pot a prebytočná vlhkosť odviesť do okolia. Túto funkciu najlepšie zvládajú matrace s pružinovým alebo taštičkovým jadrom. Pri penových matracoch dochádza k upchatiu pórov a vlhkosť tak celú noc zostáva v matraci.


Záručná lehota je aj o kvalite

Ortopedický matrac si navyše musí svoje funkcie zachovať po celý čas používania, nielen pár rokov po kúpe. Dôležitým faktorom pri výbere matraca preto môže byť aj výrobcom poskytovaná záručná lehota. Samozrejme, čím je dlhšia, tým si je výrobca svojím produktom istejší, že je naozaj kvalitný. Pre zákazníka to znamená menšie riziko nákupu nekvalitného matraca.

Ak sa rozhodneme pre ortopedický matrac, samotný výber matraca na mieru je potom kapitolou samou o sebe. Najlepšie vám vždy poradí dobre vyškolený personál v predajni, no pre zvedavých existujú aj rozličné iné metódy a spôsoby – napríklad sprievodca výberom matraca na spravnymatrac.sk. Osobnej skúsenosti a vyskúšaniu matraca pred jeho kúpením sa však nevyrovná nič a najmä pri kúpe drahších ortopedických matracov je to "povinná jazda".

Foto: matrace-vegas.sk, majstermartin.sk

Podobné články