Štartovacie byty: budú mať mladí ľudia konečne kde bývať?

31.07.2013, Lenka Krnáčová | Reality, nové projekty, novostavby

Mladé rodiny to dnes s bývaním vôbec nemajú ľahké. Podľa štatistických údajov Európskej únie viac ako 56 percent Slovákov vo veku od 25 do 34 rokov býva ešte stále s rodičmi.

Niektorí starší si môžu myslieť, že mladí ľudia jednoducho odkladajú svoju dospelosť. Tí, čo sú v tejto situácii, však vedia, že príčinou sú predovšetkým vysoké ceny bytov. Riešením môže byť štartovacie bývanie. Čo sa pod týmto termínom skrýva? Odborník na trh s bytmi Filip Žoldák zo spoločnosti Herrys radí, ako sa stať majiteľom štartovacieho bytu v Bratislave a na čo si pri kúpe dať pozor.

Dobrým štartovacím bývaním je bratislavský Papaver

"Štartovacie bývanie sa považuje za prvé, a teda zväčša aj najdostupnejšie na trhu. Jeho výhodou je, že naň netreba príliš šetriť. Je určené najmä pre mladé rodiny a čerstvo zamestnaných. Často sa pre byty v tejto kategórií rozhodujú aj starší ľudia, ktorí chcú útulné miesto na prežitie staroby. Štartovací byt tiež nie je problém prenajať, možno ho teda považovať aj za výhodnú investíciu. Rozloha takýchto bytov sa zväčša pohybuje do 40-45 metrov štvorcových a cena v Bratislave nezvykne presiahnuť 60-tisíc eur, čo je pri súčasných cenách nehnuteľností v meste veľmi výhodné," hovorí F. Žoldák.

 

Prvé bývanie – ako si ho vybrať

Na výbere vášho prvého bytu si dajte riadne záležať. Veľmi dôležitá je lokalita, pre ktorú sa rozhodnete. Bývanie by malo mať ľahkú dostupnosť na hlavné dopravné ťahy mesta. Rozhodujúca je aj blízkosť zastávok mestskej hromadnej dopravy, aby ste sa ráno ľahko dostali do práce.

Určite nepodceňujte prítomnosť zelene v okolí bývania. Výskumy Americkej psychologickej asociácie vravia, že bývať v blízkosti prírody má priaznivý účinok na psychické aj fyzické zdravie. Rozhodnite sa preto pre bývanie obklopené zeleňou či parkom, ktorý stlmí ruch z dopravy.

Nové projekty vyrastajú často na zelenej lúke. Zistite si preto, či sú v blízkosti potraviny, banka, kvalitné školy, škôlky a všeobecný lekár, prípadne nemocnica. Vo voľnom čase sa vám bude hodiť, ak neďaleko nájdete prírodu na oddych, športoviská alebo detské ihrisko. Príkladom projektu, ktorý spĺňa tieto požiadavky, je Papaver v bratislavskom Ružinove.

 

Riešenie interiéru s fantáziou

Keď sa už rozhodnete pre lokalitu, treba zvážiť, koľko izieb budete potrebovať na pohodlný život. Napríklad v Papavere sú jedno- a dvojizbové byty s rozlohou 28 až 45 m². Vôbec sa pritom netreba obávať nedostatku priestoru alebo stiesnenosti. Veľmi pomôže, ak si vopred určíte funkciu jednotlivých častí bytu a šikovne rozložíte nábytok. Hlavnou zásadou je efektívne využiť priestor a nechať dosť voľného miesta na pohyb a aktivitu.

Vstavané skrine: najlepší odkladací priestor

"V projektoch ako Papaver, kde je nadštandardná svetlá výška stropu, je možné stavať nábytok čo najviac do výšky. Na skladovanie sa najlepšie hodia vstavané šatníkové skrine, ktoré neraz plnia aj úlohu priečok bytu. Miesto na spanie sa môže riešiť ako vstavaná posteľ či rozkladacia pohovka, niekomu bude zasa vyhovovať posteľ na vyvýšenom mieste alebo len elegantne oddelená od ostatnej časti bytu mobilnými stenami či japonskými závesmi," hovorí Mária Zaťková, obchodná zástupkyňa firmy Macho Consulting, ktorá stojí za štartovacím bývaním Papaver.

Spoločenská časť bytu by mala dýchať a poskytovať dostatok miesta, aby ste sa v nej cítili príjemne bez pocitu stiesnenosti. V tejto časti by nemali byť väčšie skrine, ale len vkusne doplnený nábytok, dodáva.

Úložné priestory možno ťahať aj do výšky

 

Kde zohnať peniaze a ako postupovať pri kúpe

Pri kúpe bytu sú síce všetky spomenuté faktory veľmi dôležité, v konečnom dôsledku však rozhoduje cena. Tá je pri bytoch v Papavere aktuálne od 39 058 eur do 52 581 eur (s DPH). Štartovacie bývanie sa v niektorých bankách dá refinancovať aj 100-percentným úverom, čo pri iných typoch nehnuteľností nie je bežné.

Mladí ľudia často uvažujú skôr o podnájme, pretože sa pokladá za lacnejšiu alternatívu bývania. Nie je to však pravda. So správne nastavenou hypotékou môžu byť splátky podstatne nižšie než akýkoľvek nájom porovnateľného bytu v Bratislave – pri kúpe bytu v projekte Papaver pri 100-perc. financovaní kúpnej ceny môže cena úverovej splátky klesnúť až na 137 eur. Kúpa teda vychádza ako rozumnejšia alternatíva.

Aby ste sa vyhli chybám pri kúpe, dôkladne si preštudujte všetky dôležité informácie. Na internete sa dnes dá ľahko dopátrať k údajom o projektoch a zmluvných podmienkach, ale tiež k radám, na čo si dávať pozor pri kúpe akéhokoľvek bytu. Najrozumnejšie je vybrať si projekt od skúseného developera, ktorý spolupracuje s kvalitnou realitnou kanceláriou.

Spoločenská časť bytu by mala dýchať

"Štartovacích bytov je v Bratislave momentálne žalostne málo, možno hovoriť približne o 200 až 250 bytoch v celom meste. Pre takýto typ bývania pritom existuje veľké množstvo potenciálnych zákazníkov. Developeri sa v posledných rokoch prispôsobili požiadavkám ľudí pri dvoj- a trojizbových bytoch, ale v tejto oblasti zatiaľ zaostávajú. Treba preto upozorňovať na kvalitné projekty štartovacieho bývania, ako je trebárs Papaver," uzatvára F. Žoldák.

Foto: Herrys

Podobné články