Ako treba uviesť na jar bazén do prevádzky? Poradíme vám

01.05.2024, ABC-bývanie.sk | Exteriéry, záhrada

S príchodom jarných slnečných lúčov je čas zavŕšiť aj zimný odpočinok bazéna. Odzimovať by sa mal vtedy, keď nočné teploty už neklesnú pod bod mrazu a teplota vody dosiahne minimálne 10 °C. Prioritou je zbaviť sa následkov zimy a pripraviť bazén na prevádzku.

Bazen-voda-1-X.jpg


Odstránenie nečistôt

Odstráňte lístie a väčšie nečistoty pomocou sieťky, aby nedošlo k upchatiu skimmera a tým obmedzeniu odtoku vody z bazéna. Na odstránenie usadenín na dne bazéna použite bazénový vysávač. Dôkladné odstránenie väčších nečistôt je kľúčové pre účinnosť dezinfekčných prípravkov, ktoré pomáhajú rozkladať organické nečistoty v bazéne. Prítomnosť lístia by mohla spôsobiť tvorbu dráždiacich chlóramínov pri pridaní dezinfekčných látok.


Čistenie

Najmenej raz za tri roky odporúčame bazén úplne vyprázdniť a vyčistiť jeho steny pomocou prípravku, ktorý účinne odstraňuje vápenné usadeniny. Riasy sa často vyskytujú na stenách bazéna aj v tenkej vrstve vodného kameňa. Pravidelne kontrolujte, či steny bazéna nie sú drsné alebo klzké.

Pri čiastočnej výmene vody použite prostriedok na čistenie línie nad hladinou vody. Malé množstvo prípravku naneste na hubku a odstráňte mastné nečistoty, ako sú zvyšky krémov, sadza, peľ a ďalšie organické látky.


Zapojenie filtrácie a doplnenie vody

Pripojte filtráciu a prípadne vymeňte piesok alebo filtračnú vložku. V prípade pieskovej filtrácie je vhodné vymeniť piesok aspoň raz za dva roky. Doplňte vodu tak, aby bola hladina približne v strede skimmera.


Šoková dezinfekcia

Po napustení bazéna vykonajte šokovú dezinfekciu vody. Tento krok je dôležitý aj pri napúšťaní z vodovodného kohútika, keďže i pitná voda obsahuje organické látky, ktoré môžu v bazéne tvoriť viazaný chlór. Ak používate vodu zo studne, šoková dezinfekcia je nevyhnutná.

Pri šokovej dezinfekcii postupujte podľa týchto krokov:

  1. Zarovnajte hodnoty pH do ideálneho rozsahu 7,0 až 7,4. Na prispôsobenie pH použite prípravky pH plus alebo pH mínus a na kontrolu využite tester. Ak sa hodnota pH neustále mení, stabilizujte ju príslušným prípravkom, ktorý obnoví rovnováhu vody.
  2. Dezinfekcia rýchlorozpustným chlórovým alebo kyslíkovým prípravkom – použite vyššiu dávku ako pri bežnej dezinfekcii. Silná dezinfekcia zničí všetky látky vo vode.
  3. Pridajte prípravok na zmäkčenie vody.
  4. Vločkovanie na odfiltrovanie látok a zabezpečenie čistej vody.

Foto: canva.com

Podobné články