Úvery na bývanie sa ku koncu roku 2017 zvýšili na 24,76 mld. eur

01.02.2018, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Objem úverov na bývanie na Slovensku ku koncu vlaňajška stúpol v medziročnom porovnaní o 12,9 percenta. Vo financovaní bývania v SR stále dominuje Slovenská sporiteľňa.

Ku koncu decembra 2017 objem úverov na bývanie v SR dosiahol dovedna 24,76 miliardy eur, vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS). Naďalej dominovali tzv. iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav predstavoval 16,38 mld. eur. Hypotekárne úvery tvorili 6,06 mld. eur, objem úverov stavebného sporenia bol 2,32 mld. eur.

Celkové úvery na nehnuteľnosti vo výpočtoch NBS tvorí súčet hypoték, úverov stavebného sporenia a iných úverov na bývanie. Vo financovaní bývania na Slovensku stále dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 27,73 perc. Nasleduje VÚB banka s podielom 21,33 perc. a Tatra banka s 13,78 perc.

Slovenskej sporiteľni patrí prvá priečka najmä vďaka najvyššiemu podielu iných úverov na nehnuteľnosti, ktorý predstavoval 33,02 perc. Pri klasických hypotékach najvyšší podiel mala VÚB banka (44,8 perc.), pri úveroch zo stavebného sporenia dominuje Prvá stavebná sporiteľňa, ku koncu vlaňajška s podielom 83,61 perc.

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.