ÚVO uložil Šali za byty pokutu 330-tis. eur, mesto sa chce súdiť

14.05.2019, SITA | Bytové domy

Úrad pre verejné obstarávanie uložil mestu Šaľa v súvislosti s výstavbou nájomných bytov pokutu vo výške piatich percent z hodnoty zákazky. Predstavuje to zhruba 330-tisíc eur.

Šaľa s postupom Úradu pre verejné obstarávanie nesúhlasí a chce sa súdiť. Úrad samospráve vyčíta, že kúpila od investora už hotové a skolaudované byty bez verejnej súťaže.

"So súhlasom drvivej väčšiny mestských poslancov sa mesto rozhodlo kúpiť hotové byty od súkromného investora, ktoré budú spĺňať podmienky nájomného bývania. Nášmu odvážnemu kroku dal zelenú aj štát, veď prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) sme získali na kúpu týchto bytov historicky najväčšiu sumu – vyše 6 miliónov eur," hovorí Erika Kollerová z mestského úradu v Šali.

Poznamenáva, že správnosť rozhodnutia mesta potvrdili ešte pred kúpou bytov aj právnici vo svojich právnych stanoviskách. Samospráva poukazuje na negatívnu skúsenosť, ktorú mala s výberom staviteľa Domova dôchodcov v Šali. Vtedy mesto vybralo firmu verejným obstarávaním, no výstavba sa výrazne predražila z dôvodu rozličných dodatkov k zmluve a zároveň sa zdržala o približne dva roky.

"Žiaľ, žiadna forma verejného obstarávania vás neochráni pred dodávateľmi, ktorí napokon mesto vydierajú a ako rukojemníka si berú občana. Napríklad v prípade výstavby domova dôchodcov na spôsob výberu zhotoviteľa podľa zákona o verejnom obstarávaní Šaľa a jej obyvatelia doplatili sumou vo výške pol milióna eur oproti pôvodne vysúťaženej cene," pokračuje E. Kollerová.

Ďalších vyše 60-tisíc eur zaplatila samospráva za právnické služby, keď sa so zhotoviteľom súdila. "V snahe vyhnúť sa takýmto špekulatívnym staviteľom sa mesto v súlade s vtedy platnou legislatívou rozhodlo kúpiť už hotové a skolaudované byty. Šaľa je rozhodnutá za svoju pravdu bojovať súdnou cestou," dodáva E. Kollerová.

Na Kráľovskej ulici bude 150 bytov. Koncom novembra 2018 si kľúče od nových nájomných bytov v dvoch menších bytovkách prevzalo 34 rodín. Sú to prvé mestské nájomné byty v Šali po 14 rokoch. Stavia sa ešte najväčší objekt, kde bude 116 bytov, tie radnica odovzdá do používania na jeseň tohto roku.

Celková investícia dosiahne približne 6,5 mil. eur, pričom väčšinu financovania tvorí úver zo ŠFRB a mesto dostalo aj dotáciu z ministerstva dopravy a výstavby. V troch obytných budovách budú jedno-, dvoj- a trojizbové byty. Určené sú najmä pre mladé rodiny, počet záujemcov vysoko prevyšuje počet bytov.

Podobné články

 • Bratislava má najmenej nájomných bytov spomedzi hlavných miest V4

  Dom-4-byvanie-2-X.jpg

  Bratislava má najmenší počet nájomných bytov zo všetkých hlavných miest Visegrádskej štvorky (V4), hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo.

 • Na rekonštrukciu bytových domov pôjdu úvery za vyše 56 mil. eur

  Dom-Petrzalka-1-2-X.jpg

  Slovak Investment Holding a OTP Banka úvermi za viac ako 56 miliónov eur podporia rekonštrukciu bytových domov. Prvé žiadosti o úvery budú môcť žiadatelia podávať už v druhej polovici tohto roku.

 • Bývanie v bytovke nebýva vždy idylické. Čo vám ho môže strpčiť?

  Seocentrum-Vila-Rustica-2-X.jpg

  Bývanie je jedna z hlavných ľudských potrieb, bez jej uspokojenia sa nezaobídeme. Človek bez strechy nad hlavou stráca nádej a ťažko hľadá zmysel života. Vlastné bývanie je základom spokojného života.

 • Slovensko zaostáva v budovaní a ponuke nájomného bývania

  Dom-bytovy-2-X.jpg

  Slovensko značne zaostáva v ponuke finančne dostupných nájomných bytov. Prístup k nájomnému bývaniu v SR je na úrovni 6 percent z celkového počtu bytov, čo nepriaznivo vplýva na možnosti mobility pracovnej sily, na podporu bývania mladých rodín či hendikepovaných ľudí.

 • Najlepšie obnovený bytový dom za rok 2017 je v Bratislave

  Obnova-PSS-dom-2-X.jpg

  Už desať rokov sa oceňujú najlepšie obnovené bytové domy na Slovensku. Jubilejný, desiaty ročník priniesol šťastie objektu na Prievozskej ulici v Bratislave, ktorý získal prvé miesto za najlepšie obnovený bytový dom a zároveň aj cenu za architektonické stvárnenie. Ocenenia sa tento týždeň odovzdávali na stavebnom veľtrhu Coneco v Bratislave.

 • Nepoistený bytový dom je značným rizikom, nepodceňujte to

  shutterstock_320650082-2-X.jpg

  Nedávny požiar obytného vežiaka v Londýne šokoval ľudí na celom svete. Nik totiž nečakal, že sa niečo podobné môže stať. Aj u nás sa ľudia skôr boja poškodenia menších vecí v domácnosti ako zničenia celého bytového domu. Stať sa však môže všeličo, preto je dobré byť pripravený na všetko.