ÚVO uložil Šali za byty pokutu 330-tis. eur, mesto sa chce súdiť

14.05.2019, SITA | Bytové domy

Úrad pre verejné obstarávanie uložil mestu Šaľa v súvislosti s výstavbou nájomných bytov pokutu vo výške piatich percent z hodnoty zákazky. Predstavuje to zhruba 330-tisíc eur.

Šaľa s postupom Úradu pre verejné obstarávanie nesúhlasí a chce sa súdiť. Úrad samospráve vyčíta, že kúpila od investora už hotové a skolaudované byty bez verejnej súťaže.

"So súhlasom drvivej väčšiny mestských poslancov sa mesto rozhodlo kúpiť hotové byty od súkromného investora, ktoré budú spĺňať podmienky nájomného bývania. Nášmu odvážnemu kroku dal zelenú aj štát, veď prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) sme získali na kúpu týchto bytov historicky najväčšiu sumu – vyše 6 miliónov eur," hovorí Erika Kollerová z mestského úradu v Šali.

Poznamenáva, že správnosť rozhodnutia mesta potvrdili ešte pred kúpou bytov aj právnici vo svojich právnych stanoviskách. Samospráva poukazuje na negatívnu skúsenosť, ktorú mala s výberom staviteľa Domova dôchodcov v Šali. Vtedy mesto vybralo firmu verejným obstarávaním, no výstavba sa výrazne predražila z dôvodu rozličných dodatkov k zmluve a zároveň sa zdržala o približne dva roky.

"Žiaľ, žiadna forma verejného obstarávania vás neochráni pred dodávateľmi, ktorí napokon mesto vydierajú a ako rukojemníka si berú občana. Napríklad v prípade výstavby domova dôchodcov na spôsob výberu zhotoviteľa podľa zákona o verejnom obstarávaní Šaľa a jej obyvatelia doplatili sumou vo výške pol milióna eur oproti pôvodne vysúťaženej cene," pokračuje E. Kollerová.

Ďalších vyše 60-tisíc eur zaplatila samospráva za právnické služby, keď sa so zhotoviteľom súdila. "V snahe vyhnúť sa takýmto špekulatívnym staviteľom sa mesto v súlade s vtedy platnou legislatívou rozhodlo kúpiť už hotové a skolaudované byty. Šaľa je rozhodnutá za svoju pravdu bojovať súdnou cestou," dodáva E. Kollerová.

Na Kráľovskej ulici bude 150 bytov. Koncom novembra 2018 si kľúče od nových nájomných bytov v dvoch menších bytovkách prevzalo 34 rodín. Sú to prvé mestské nájomné byty v Šali po 14 rokoch. Stavia sa ešte najväčší objekt, kde bude 116 bytov, tie radnica odovzdá do používania na jeseň tohto roku.

Celková investícia dosiahne približne 6,5 mil. eur, pričom väčšinu financovania tvorí úver zo ŠFRB a mesto dostalo aj dotáciu z ministerstva dopravy a výstavby. V troch obytných budovách budú jedno-, dvoj- a trojizbové byty. Určené sú najmä pre mladé rodiny, počet záujemcov vysoko prevyšuje počet bytov.

Podobné články