Nehnuteľnosti na bývanie v prvom kvartáli zdraželi takmer o 6 perc.

30.05.2019, SITA | Bývanie, ceny, financovanie

Dynamický rast cien nehnuteľností na bývanie sa na Slovensku nezastavil ani v prvom štvrťroku 2019. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom sa však o niečo spomalil, oznámil dnes Štatistický úrad SR.

Medziročne ceny nehnuteľností na Slovensku vzrástli o 5,7 percenta, kým v poslednom štvrťroku vlaňajška boli vyššie o 6,8 perc. V medzikvartálnom porovnaní nehnuteľnosti na bývanie v SR oproti posledným mesiacom minulého roku zdraželi o 1,9 perc., pokračoval štatistický úrad.

Rýchlejšie pritom rastú ceny existujúcich nehnuteľností na bývanie, keďže v prvom kvartáli t.r. boli medziročne vyššie o 8 perc., rovnako ako kvartál predtým. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku ich ceny stúpli o 2,5 perc. Pri nových nehnuteľnostiach dosiahol medziročný rast cien iba 1,4 perc., kým v posledných troch mesiacoch vlaňajška boli medziročne vyššie o 4,3 perc. Medzikvartálne nové nehnuteľnosti na bývanie zdraželi o 1 perc.

Podobné články

 • Päť tipov, ako si home office zorganizovať úsporne a efektívne

  Home-office-2-X.jpg

  Home office je čoraz bežnejšou formou práce – tak prečo ho nevyužiť naplno? Ak ste aj vy medzi tými, ktorí pracujú (alebo by chceli) z domova, určite hľadáte spôsoby, ako zefektívniť svoju produktivitu a ušetriť náklady na vybavenie domácej kancelárie.

 • Aké škody môže u vás doma napáchať zlá elektroinštalácia?

  Poziar-dom-2-X.jpg

  Až štvrtina všetkých poistných udalostí v domácnosti súvisí s elektrinou. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

 • Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

  Dom-byt-poistenie-4-X.jpg

  Okrem toho, že poistenie nehnuteľnosti od nás vyžadujú inštitúcie, ak ju financujeme cez úver, hlavným zmyslom poistenia je dostať sa v prípade škodovej udalosti k takej sume, aká dokáže pokryť náklady na opravu či kúpu novej veci. Preto je v poistení kľúčová výška poistnej sumy.

 • Aké poistné riziká hrozia pri zmene vlastníka nehnuteľnosti?

  Stahovanie-4-X.jpg

  Predaj, kúpa a dedenie nehnuteľnosti sú spojené s viacerými povinnosťami. Okrem štandardných zápisov súvisiacich so stavom energií, zápisom v katastri nehnuteľností či ohlasovacími povinnosťami pre platenie koncesionárskych poplatkov či komunálneho odpadu, niekoľko povinností sa týka aj poisťovne. Pravdaže, v prípade, ak je nehnuteľnosť poistená.

 • Záujem o nové byty v Bratislave klesá najmä pre extrémne ceny

  Dom-6-byvanie-2-X.jpg

  Ponuka nových bytov v Bratislave sa koncom vlaňajška medzikvartálne znížila 2,5-násobne. Na trhu bolo takmer o 5 percent bytov menej ako v roku 2020, ich ponuka klesla zhruba o štvrtinu.

 • Slováci sa obávajú, že náklady na domácnosť im tento rok stúpnu

  13c-Depositphotos_4190010_ventil-2-X.jpg

  Finančné očakávania Slovákov na rok 2022 nie sú príliš optimistické. Ôsmi z desiatich z nich si myslia, že tohtoročné náklady na chod domácnosti im stúpnu. Väčšina ráta s rastom 40-120 eur mesačne.