Chcete doma kúsok Stredomoria? Poradíme vám, ako na to
Sedíte pod figovníkmi a olivovníkmi v podstate len na dovolenke? Už nemusíte, rastlinám z južných krajín sa darí dobre aj v kvetináčoch a prinesú atmosféru juhu aj do vašej záhrady.
Stredomorské rastliny možno rozdeliť do troch skupín: úžitkové rastliny, kvitnúce rastliny a palmy. "Tieto rastliny sú však o niečo citlivejšie ako tie pestované doma, preto by ste ich mali si na vonkajšej teploty nechať zvyknúť postupne," hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrad obchodného reťazca Hornbach, a dodáva: "Až do polovice mája je potrebná obozretnosť, potom je nebezpečenstvo mrazov už zažehnané."
Úžitkové rastliny
Stredomorské úžitkové rastliny sa delia na bylinky (napríklad tymián a rozmarín) a ovocné stromy. Stredomorské bylinky sú nenáročné na údržbu, majú aromatickú vôňu a dajú sa veľmi dobre kombinovať s inými rastlinami. Ovocné stromy, napríklad olivovníky a citrusy, poskytujú lahodné plody a kvitnúce rastliny prinášajú záplavu kvetov.
Pôvod stredomorských úžitkových rastlín poskytuje informácie o tom, čo majú rady a čo pri ich starostlivosti treba zohľadniť. "Subtropické podnebie v ich domove sa vyznačuje teplým letom a miernou zimou, mráz sa tam vyskytuje len zriedka. V subtropickom podnebnom pásme tiež väčšinou prší menej ako v miernom podnebnom pásme. Preto by ste sa mali dôkladne zoznámiť s vlastnosťami a potrebami týchto rastlín," upozorňuje D. Benda.
Kvitnúce rastliny
Záplavu kvetov v stredomorskom štýle podľa odborníka z Hornbachu ponúknu margarétky, levanduľa či dipladénia. "Možností je, pravdaže, viac, je však potrebné myslieť na to, že najmä vždy zelené rastliny potrebujú dostatok vody a živín aj v zime. Aby vám dlho slúžili, je potrebné, aby nevyschol ich koreňový obal. Ak je to len trochu možné, starostlivosť o tieto rastliny vám uľahčí zalievanie vlažnou vodou pri miernom počasí," pokračuje D. Benda.
Palmy
Stelesnenie leta a južanského spôsobu života – palmy, k správnej stredomorskej atmosfére jednoducho patria. "Keď sa špičky palmových listov sfarbia dohneda, musíte začať konať. Hnojte, ale pozor na prehnojenie, najmä v zime. Možno sú špičky listov hnedé práve preto, že sa do substrátu dostalo príliš veľké množstvo hnojiva. Zalievajte, ale nie zhora cez listy. Dbajte na to, aby ste palmu nezalievali príliš často. Príliš veľa slniečka tiež nie je dobré, palmám sa páči skôr polotieň. Ak sú listy dlhé a tenké, značí to nedostatok svetla," uzatvára D. Benda.
Foto: Hornbach