Koste trávnik bez námahy. Hodí sa váš pozemok pre robotickú kosačku?
Robotické kosačky uľahčujú prácu v záhrade – trávnik jednoducho pokosia za vás. Pokročilé modely dokonca kosia bez nutnosti inštalácie obvodových káblov. Namiesto nich využívajú navigačné majáky. Je táto inteligentná technológia vhodná aj pre váš pozemok?
Svah na záhrade? Nie je problém
Väčšina modelov robotických kosačiek dokáže zdolať stúpanie až do 45 percent. Túto schopnosť do značnej miery ovplyvňujú konštrukčné vlastnosti, najmä veľkosť kolies – terénne kolesá s väčším priemerom lepšie prekonávajú nerovnosti.
S prehľadom zvládnu aj hladký prejazd cez menšie prekážky, povedzme chodníky do výšky zhruba tri centimetre. Kosačka si vo všeobecnosti ľahšie poradí so strmým stredom pozemku než s jeho okrajmi. Pre výrazne svahovité záhrady voľte kosačku s pohonom všetkých štyroch kolies.
Akú maximálnu plochu dokáže pokosiť?
Maximálna plocha, akú dokáže kosačka na jedno nabitie pokosiť, sa odvíja od konkrétneho modelu. Teda od batérie a jej kapacity, ako aj od zložitosti terénu – na nerovnom povrchu s prekážkami či v prípade hustého trávnika spotrebuje viac energie.
Maximálna účinnosť vďaka samodobíjaniu
Väčšina robotických kosačiek je určená pre stredne veľké záhrady – napríklad robotická kosačka ECOVACS GOAT G1-2000 so 4,3A Li-Ion batériou s kapacitou 8,7 Ah ponúka výdrž až 140 minút a pokosí viac ako 230 metrov štvorcových plochy.
Vďaka zabudovaným senzorom si presne pamätá svoju polohu a v prípade potreby sa automaticky vráti do nabíjacej stanice. Po dokončení nabíjania príde nazad na miesto, kde prerušila kosenie. Bez problémov tak za deň dokáže pokosiť približne až 600 m² trávnika.
Pozemok so stromami? Pozor na stratu signálu
Podobne ako inteligentné robotické vysávače aj kosačky sa dokážu vyhýbať prekážkam v exteriéri, napríklad stromom či domácim miláčikom. Plynulosť kosenia tak nie je ohrozená. Problémom môže byť však nedokonalé pokrytie signálom.
Kosačky s wi-fi pripojením môžu mať v prípade vysokých stromov problém – v dôsledku slabšieho GPS signálu pod ich korunami môžu byť nepresné. Lepšou voľbou sú modely, ktoré na lokalizáciu a navigáciu využívajú bezdrôtový prenos UWB (technológia, ktorá pracuje s veľmi širokým frekvenčným pásmom na prenos dát), gyroskopickú navigáciu a GPS. Vďaka tomu nehrozí, že robotická kosačka stratí medzi budovami či vysokými stromami signál.
Ilustračné foto: Shutterstock