Krvilačné beštie striehnu: ako si ochrániť psíka pred kliešťami
S jarou, vyššími teplotami a so slnečným počasím prišlo obdobie sadenia kvetín, úpravy trávnika a zveľaďovania záhrady. Netreba však zabúdať, že záhrada má aj svoje skryté nebezpečenstvá.
S kliešťami sme si vždy spájali leto, hlboké lesy a vysoké trávnaté porasty, ale tieto krvilačné parazity sú prefíkané. V dôsledku otepľovania planéty a sezónnych zmien začali migrovať a presúvať sa. Objavujú sa na miestach, kde sa prv nikdy nevyskytovali, a ich výskyt stúpa. Tieto údaje vychádzajú z prieskumu iniciatívy Protect Our Future Too, ktorá upriamuje pozornosť na zdravie zvierat v súvislosti s meniacim sa charakterom ročných období. Kliešte sa premnožili aj v záhradách a pekne upravených dvoroch. Psíky a mačky sú náchylnejšie na chytenie kliešťa, práve z dôvodu ich častejšieho pobytu vonku.
Kde sa skrývajú
Kliešte sa zdržiavajú v tmavých a vo vlhkých miestach, najčastejšie na stonkách rastlín alebo v hromadách lístia či na konároch. Aby kliešte neboli na vašom dvore alebo v záhrade, udržiavajte trávu nízku a rastliny upravené. Dôležité je pravidelné kosenie a hrabanie pokosenej trávy. Neupravená tráva zadržiava vlhkosť a poskytuje kliešťom ideálne miesto na úkryt. Odstráňte prerastené rastliny ako brečtan popínavý alebo pavinič. Nezabúdajte, že ich prenáša aj zver, takže ak máte kŕmidlá pre vtáky, môžu sa ukrývať aj tam.
Rastlinami proti kliešťom
Sú rozličné druhy rastlín, ktorých vysadenie môže výrazne znížiť počet kliešťov v záhrade. Vlastnosti niektorých byliniek alebo kvetín ako textúra, aróma, olejčeky či vôňa dokážu kliešte doslova odpudzovať. Najúčinnejšou je kocúrnik obyčajný. Najčastejšie si ho ľudia spájajú s mačkami, pretože jeho vôňa ich privádza do vytrženia. Má aj liečivé účinky vo forme čaju, podobne ako mäta. Ak však nechcete mať záhradu plnú mačiek, podobne fungujú aj cesnak, levanduľa, mäta alebo šalvia. Majú využitie nielen v kuchyni, ale ešte aj ochránia vás aj vašich domácich miláčikov proti kliešťom.
Rekreačné plochy
Záhradné posedenie, ihrisko a hracie plochy pre deti umiestnite ďalej od plota, stromov a kríkov. Vytvorte chodníčky zo štrku alebo z dlažby. Budú mať nielen estetický efekt, ale zároveň vytvoria cesty, cez ktoré sa kliešte nedostanú. Použitím materiálov ako kameň, piesok, dlažba či štrk zredukujete množstvo kliešťov v záhrade.
Nezabúdajte na domček svojho psíka. Udržiavajte ho ďalej od kríkov a vysokých porastov trávy, mimo vlhkých a tmavých miest. Ako prevenciu mu nezabudnite zabezpečiť antiparazitárnu ochranu vo forme či už žuvacích tabliet (účinok až tri mesiace), spot-on aplikátorov (účinok až tri mesiace, dostupný aj pre mačky) alebo repelentných vodeodolných obojkov (účinok až šesť mesiacov).
Foto: Shutterstock, Alexander Zotov, Cristina Conti