Nevítaní návštevníci záhrad a stavieb: ako sa zbaviť hlodavcov?

05.03.2021, Dominika Kojčevová | Exteriéry, záhrada

Nik ich nepozval, aj tak chcú s nami bývať. V našich domoch, záhradách, garážach, záhradných domčekoch. Hoci sú hlodavce malé, vedia poriadne škodiť. Ako im nedovoliť, ba prekaziť bývať s nami?

Uspieť v súboji človek vs. hlodavce znamená myslieť dopredu. Čím väčší poriadok, tým menšia šanca, že sa bude týmto neželaným návštevníkom u nás páčiť a dariť. Všetky odpadky patria do dobre uzavretých smetných nádob, uskladnené potraviny by mali byť nielen zabalené, ale pre ešte lepšiu ochranu uložené aj v plastovej nádobe.

78b-shutterstock_250802287-1-X.jpg


Múdrejší vyhráva

"Kôlňa či záhradný domček nie sú prioritne určené na skladovanie potravín. Slúžia skôr na odloženie nafty a benzínu, chemikálií a prípravkov na ošetrenie rastlín či na záhradný nábytok a náradie," hovorí montážnik Tomáš Steinhubl zo spoločnosti Gardeon.

Ak v týchto priestoroch chceme mať aj zrno pre sliepky, vtáčie krmivo či semená na dosiatie trávnika, určite je rozumné mať ich vo vzduchotesnej, ideálne tmavej nádobe. Tak sa neznehodnotia ani nebudú pozvánkou pre hlodavce na hostinu. Alebo nám treba v záhrade taký priestor, kam sa cez steny ani podlahy myši nedostanú, potom tam môžeme skladovať čokoľvek.

"Vhodným riešením sú montované záhradné domčeky, ktoré sú zhotovené z ocele. To, samozrejme, nevidieť, stavba môže vyzerať veľmi elegantne ako dokonalá imitácia murovanej stavby, len sa dnu nedostanú myši," potvrdzuje T. Steinhubl. "Kto má potreby do záhrady, kosačku či bicykel uskladnené v bezpečí montovaného záhradného domčeka s oceľovou konštrukciou, ten si môže dovoliť odložiť doň aj plastovú nádobu s oblečením alebo potravinami."


Ako ich vypudiť zo záhrady?

Existuje viacero spôsobov, ako hlodavcom znepríjemniť pobyt v záhrade a vypoklonkovať ich odtiaľ. Poriadok sme už spomínali – ak máte napríklad kompost, pravidelne ho prehŕňajte, rýchlejšie sa premení na hnojivo a nebude obľúbeným miestom hrabošov. Tie nemajú rady ani nízko pokosený trávnik, psa či mačku, ktoré po ňom pobehujú, a korene stromov alebo cibuliek kvetov vysadené v drôtených košoch s okami. To všetko im "nevonia".

Mimoriadne dobre vyvinutý čuch hlodavcov môžeme tiež využiť na ich odplašenie. Smrdia a doslova odpudzujú ich niektoré druhy kvetov a rastlín (cesnak, cibuľa, narcis, mliečnik, smohla, čierna ríbezľa či baza). Nemusíte všetky pestovať v záhrade, pomôže napríklad aj to, keď listami týchto rastlín upcháte diery, ktoré si v záhrade myši narobili. Drastickejšou a smradľavejšou alternatívou je napchať do dier kusy látky napustenej benzínom či petrolejom.

Ak sa po záhrade pohybujú aj deti alebo domáce zvieratá, zrejme bude lepšie riešenie podľa návodu od starej mamy: diery upchajte vatou alebo gázou navoňanou esenciálnym mätovým alebo klinčekovým olejom. Našim starým rodičom sa najmä v interiéri osvedčili aj celé klinčeky zabalené vo vreckovke alebo páchnuce prípravky určené na odpudzovanie molí. Vraj ich stačí umiestniť k diere alebo miestu, kadiaľ myš zaručene prechádza, a prenikavá aróma ju od toho odradí.


Čo uši počujú a myš odplaší

Pobyt v záhrade dokážu hrabošom znepríjemniť aj niektoré zvuky. Jednoduchým riešením, ktoré nič nestojí, je zasunúť do myšacích dier hore dnom fľaše alebo zaváraninové poháre. Všetok hluk, ktorý bude na dvore, výskanie detí či závan vetra sa bude cez toto "zariadenie" premieňať na nepríjemný piskot, ktorý sa bude šíriť chodbami myší a hrabošov. Je pre nich taký nepríjemný, že sa týmto miestam radšej vyhnú.

Na tomto princípe fungujú aj elektrické infrazvukové plašiče. Nič netreba zarývať do zeme a potom obchádzať pri kosení, netreba sa báť, že sa sklo rozbije a poreže sa na ňom dieťa alebo pes. Je to efektívne a vysokoúčinné riešenie. Dnes už navyše existujú aj zariadenia, ktoré fungujú na solárnu energiu, preto odpadá problém, kam zvukový odpudzovač hlodavcov v záhrade zapojiť. Stačí ho mať uložený v bezpečí montovaného záhradného domčeka a všade bude poriadok a s myšami mier.

Foto: Shutterstock

Podobné články

  • Koste trávnik bez námahy. Hodí sa váš pozemok pre robotickú kosačku?

    Kosacka-roboticka-2-X.jpg

    Robotické kosačky uľahčujú prácu v záhrade – trávnik jednoducho pokosia za vás. Pokročilé modely dokonca kosia bez nutnosti inštalácie obvodových káblov. Namiesto nich využívajú navigačné majáky. Je táto inteligentná technológia vhodná aj pre váš pozemok?

  • Ako pripraviť záhradu na zimu a na čo by ste nemali nezabudnúť

    Zahrada-jesen-4-X.jpg

    Výsledky toho, čo v záhrade urobíte na jeseň, uvidíte v nasledujúcej sezóne. Či už máte dom, kde bývate celoročne, alebo len víkendovú chatu, jesenné upratovanie je kľúčové, aby záhrada prežila zimu v čo najlepšej kondícii.

  • Záhrada nemusí byť iba kvetinová. Chceli by ste čosi nezvyčajné?

    Zahrada-Hornbach-9-X.jpg

    Netešia vás tradičné kvetinové záhony a túžite po niečom nezvyčajnom? Či už ste priaznivcom moderných záhrad, alebo dávate prednosť tradičnejšiemu vzhľadu, výber správnych rastlín dokáže pozdvihnúť váš vonkajší priestor.

  • Krásny dvor a všetko poruke? Je to jednoduchšie, ako si myslíte

    Zahrada-domcek-4-X.jpg

    Máte problém s nedostatkom miesta na odkladanie záhradného náradia, športového vybavenia či sezónnych dekorácií? Máme pre vás zopár riešení, ktoré vám pomôžu usporiadať si svoje veci tak, aby ste ich vždy mali poruke.

  • Betónové žumpy: spoľahlivé riešenie a miesto pre odpadové vody

    AdobeStock-zumpa-2-X.jpg

    Žumpy asi nie sú témou, ktorá sa bežne objavuje pri lahodnej rannej kávičke, no pritom patri k neoddeliteľnej súčasti života mnohých domácností a firiem. Hoci sa o nich nehovorí s takým nadšením ako o trendoch v interiérovom dizajne, sú praktickým a spoľahlivým riešením, ktoré nám pomáha udržiavať čisté a hygienické prostredie.

  • Príroda to zariadi sama: nechajte ju v záhrade pracovať za vás

    Zahrada-10-X.jpg

    Nechať prírodu pracovať za vás vo vašej záhrade neznamená len šetriť čas a námahu, ale aj postarať sa o harmonický a udržateľný ekosystém. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov a metód sú kľúčovými krokmi na dosiahnutie tejto rovnováhy.