Ovocie v záhradách dozrieva, letný rez stromov sa už dá spraviť

22.07.2019, Katarína Selecká | Exteriéry, záhrada

Leto a prázdniny sú v plnom prúde. Slnečné počasie, grilovanie s rodinou či priateľmi, príjemné večery v záhrade, to všetko k tomu patrí. Aby ste podčiarkli krásu záhrady, nepotrebujete ihneď rady profesionálneho dizajnéra. Niekedy stačí pár osvedčených postupov, ktoré zvládnete aj sami.

V letných mesiacoch dozrievajú rozličné kôstkoviny a bobuľové ovocie, pochutnávame si na malinách a černiciach. Keď sa zber ovocia skončí, mali by ste čo najskôr urobiť tzv. letný rez ovocných stromov a kríkov. V prípade ovocných stromov je niekoľko typov letných rezov a mali by sme ich voliť podľa toho, čo chceme dosiahnuť.

Strom-orezavanie-1-X.jpg

Medzi najznámejšie zásahy zaraďované k letnému rezu patria:

  • odstraňovanie nežiaducich letorastov vylamovaním: ideálne ručne, na preriedenie koruny stromu a efektívnejšie dozrievanie plodov,
  • zaštipovanie a skracovanie letorastov, príp. ich zalamovanie, prepletanie, skrúcanie letorastov. v záujme dosiahnutia vyššej úrody v budúcom roku,
  • skracovanie konárikov,
  • zárezy do kôry a dreva: na oslabenie rastu a podporenie rastu kvetných púčikov.

Vo všeobecnosti si odstránením zahustených, poškodených vetví a skrátením tých príliš dlhých uľahčíme základný rez, ktorý sa robí na jar. Pri strihaní však treba prihliadať na typ ovocného druhu, odrodu, konzistenciu a vek ovocnej dreviny, poveternostné podmienky v čase vykonávania rezu atď.


Letný rez černice

Osobitne dôležitý je letný rez černice. Popínavé odrody často tvoria asi od polovice júna predčasné bočné výhony na rastúcich mladých výhonoch. Tie je potrebné v priebehu augusta skrátiť na jeden až tri silné púčiky (štyri až päť listov). Ak púčiky v tom istom roku ešte raz vypučia, skrátime ich nasledujúci rok na jar na jedno až tri očká (púčiky). V rámci letného rezu odrežeme tesne pri zemi všetky prebytočné výhony.

Na rastline by nemalo zostať viac ako štyri až šesť silných prútov. Pre vzpriamene rastúce odrody sa hodia rovnaké konštrukcie a systémy pestovania ako pre maliny. Na jar je výhodné odstrániť špičky mladých prútov, keď sú dlhé 1,5 až dva metre. Podporí sa tak vytváranie bočných výhonov.


Dôležité je aj náradie

V prípade ríbezlí a egrešov sa nebojte radikálnejšieho zásahu a pokojne odstrihnite tretinu či dokonca polovicu starých výhonov. Rastlinu tak omladíte a pomôžete jej, aby ďalšia úroda bola bohatšia. Aby vám práca išla od ruky, pri starostlivosti o ovocné kry (a napríklad i ruže či okrasné dreviny) odporúčame použiť kovadlinové záhradné nožnice.

S novinkou, nožnicami Power Cut RS 800 značky Wolf-Garten na hrubšie vetvy ovocných stromov, bude zastrihnutie vyžadovať minimum námahy. Funkcia Speed Cut slúži na nízky uhol rozovretia rukoväte a maximálny uhol rozovretia čepele. Pri práci sa tak budete môcť pohodlne pohybovať aj na obmedzenom priestore.


Trávnik pre bosé nohy

Okrem drevín si v lete vašu pozornosť pýta aj trávnik. Pri vysokých teplotách a nedostatku zrážok starostlivosť akútne potrebuje. Trávnik aspoň raz týždenne dostatočne intenzívne polejte, ideálne v skorších ranných alebo neskorších popoludňajšch hodinách. Vyhnite sa intenzívnemu slnku počas obeda, keď sa veľa vody rýchlo vyparí a nedostane sa tam, kam má – ku korienkom.

Aby si trávnik uchoval sviežu farbu, jeho minimálna výška by v lete mala byť štyri-päť centimetrov. Základom pohodlnej starostlivosti o trávnik je dobrá kosačka. Ak máte rovinatú záhradu s veľkosťou do tisíc metrov štvorcových, vhodná je napríklad kosačka MTD Smart 46 SPOE s elektrickým štartérom a so silným motorom MTD Thorx 55 ES. Rukoväť stroja sa dá sklápať, takže vám pri uskladnení nezaberie veľa miesta.

Foto: Lightmark.de

Podobné články

  • Koste trávnik bez námahy. Hodí sa váš pozemok pre robotickú kosačku?

    Kosacka-roboticka-2-X.jpg

    Robotické kosačky uľahčujú prácu v záhrade – trávnik jednoducho pokosia za vás. Pokročilé modely dokonca kosia bez nutnosti inštalácie obvodových káblov. Namiesto nich využívajú navigačné majáky. Je táto inteligentná technológia vhodná aj pre váš pozemok?

  • Ako pripraviť záhradu na zimu a na čo by ste nemali nezabudnúť

    Zahrada-jesen-4-X.jpg

    Výsledky toho, čo v záhrade urobíte na jeseň, uvidíte v nasledujúcej sezóne. Či už máte dom, kde bývate celoročne, alebo len víkendovú chatu, jesenné upratovanie je kľúčové, aby záhrada prežila zimu v čo najlepšej kondícii.

  • Záhrada nemusí byť iba kvetinová. Chceli by ste čosi nezvyčajné?

    Zahrada-Hornbach-9-X.jpg

    Netešia vás tradičné kvetinové záhony a túžite po niečom nezvyčajnom? Či už ste priaznivcom moderných záhrad, alebo dávate prednosť tradičnejšiemu vzhľadu, výber správnych rastlín dokáže pozdvihnúť váš vonkajší priestor.

  • Krásny dvor a všetko poruke? Je to jednoduchšie, ako si myslíte

    Zahrada-domcek-4-X.jpg

    Máte problém s nedostatkom miesta na odkladanie záhradného náradia, športového vybavenia či sezónnych dekorácií? Máme pre vás zopár riešení, ktoré vám pomôžu usporiadať si svoje veci tak, aby ste ich vždy mali poruke.

  • Betónové žumpy: spoľahlivé riešenie a miesto pre odpadové vody

    AdobeStock-zumpa-2-X.jpg

    Žumpy asi nie sú témou, ktorá sa bežne objavuje pri lahodnej rannej kávičke, no pritom patri k neoddeliteľnej súčasti života mnohých domácností a firiem. Hoci sa o nich nehovorí s takým nadšením ako o trendoch v interiérovom dizajne, sú praktickým a spoľahlivým riešením, ktoré nám pomáha udržiavať čisté a hygienické prostredie.

  • Príroda to zariadi sama: nechajte ju v záhrade pracovať za vás

    Zahrada-10-X.jpg

    Nechať prírodu pracovať za vás vo vašej záhrade neznamená len šetriť čas a námahu, ale aj postarať sa o harmonický a udržateľný ekosystém. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov a metód sú kľúčovými krokmi na dosiahnutie tejto rovnováhy.