Staviate záhradný bazén? Tu je zopár rád, ako sa vyhnúť chybám

26.06.2024, Dagmar Jančovičová | Exteriéry, záhrada

Zaiste uznáte, že postaviť si bazén v záhrade je zásadné rozhodnutie. Realizáciu si preto treba starostlivo naplánovať, aby ste sa vyhli chybám, ktoré by vám neskôr mohli spôsobiť problémy.

Bazen-1-X.jpg

 

Plánovanie a výber miesta

  • Umiestnenie: Vyberte slnečné a rovné miesto, mimo stromov a elektrických vedení. Stromy síce poskytujú tieň, ale takisto znečisťujú vodu.
  • Povolenia: Zistite, aké stavebné povolenia potrebujete. Výstavba bazéna podlieha stavebnému povoleniu, hoci si ho robíte svojpomocne.
  • Postup a údržba: "Výstavba bazéna predstavuje trvalý zásah do pozemku a taktiež nemalú investíciu. Preto treba veľmi dobre zvážiť umiestnenie a orientáciu bazéna, jeho prístupnosť a spôsob prevádzky a údržby," hovorí Lukáš Kmenta, country manažér zo spoločnosti HBS pre Čechy a Slovensko.


Typ bazéna

  • Nadzemný alebo zapustený: Nadzemné bazény sú jednoduchšie na inštaláciu, zapustené však poskytujú väčší komfort a stabilitu.
  • Materiály: Najčastejšie sa používajú betónové konštrukcie, ktoré zaručujú dlhú životnosť. Môžete si vybrať aj PVC, keramiku alebo nehrdzavejúcu oceľ. "Na dlhodobú životnosť takéhoto bazéna je kľúčová stavebná pripravenosť, zvyčajne ide o betónovú konštrukciu, ktorá garantuje stabilitu. Telo bazéna môže byť z rozličných materiálov – z PVC, keramiky, nehrdzavejúcej ocele. Podľa materiálu výrobcovia požadujú konkrétnu stavebnú prípravu," pokračuje L. Kmenta.


Tepelná izolácia a hydroizolácia

  • Význam: Kvalitná tepelná izolácia a hydroizolácia sú kľúčové pre funkčnosť a životnosť bazéna. Tepelná izolácia znižuje tepelné straty, hydroizolácia zabraňuje priesakom a praskaniu.
  • Materiály: Ak nefunguje hydroizolácia, nefunguje bazén a to si žiadny majiteľ nepraje. "Použite paropriepustné hydroizolačné omietky a moderné materiály ako polyurea, ktoré ponúkajú vysokú mechanickú odolnosť a flexibilitu," vysvetľuje L. Kmenta.


Výkopové práce a stavebná pripravenosť

  • Zemina: Zeminu, ktorá z ostane po výkopových prácach, si ponechajte na finálnu úpravu okolia.
  • Stavebná príprava: Najviac času zaberá vyhladenie a zabetónovanie dna. Bočné steny a technologická šachta sa betónujú až po dokonalom vyschnutí dna. Niektoré druhy technológií podľa L. Kmentu treba osádzať ešte pred betónovaním, aby sa potom nemuselo búrať.

Bazen-2-X.jpg


Filtrácia a umiestenie

  • Typ filtrácie: Vyberte si medzi kartušovou a pieskovou filtráciou. Piesková filtrácia je výkonnejšia a účinnejšia.
  • Umiestnenie: Filtrácia by mala byť vzdialená asi tri metre od bazéna, aby bola bezpečná a účinná. Ideálnym miestom na jej umiestnenie je záhradný domček, ktorý ochráni filtráciu a bazénovú chémiu pred poveternostnými vplyvmi. "Ideálnym priestorom na umiestnenie filtrácie aj potrebnej bazénovej chémie a náradia je montovaný záhradný domček. Nielen tieto veci sú v ňom chránené pred slnkom, dažďom a mrazom, pričom postaviť domček je veľmi jednoduché a dá sa to zvládnuť za niekoľko hodín," radí technik zo spoločnosti Gardeon Rastislav Matuška.


Chyby, ktorým treba predísť

  • Nedostatočné plánovanie: Dôkladne naplánujte celý proces a získajte potrebné povolenia.
  • Lacné materiály: Používajte kvalitné materiály, aby ste predišli problémom s údržbou a s opravami.
  • Zanedbanie izolácie: Tepelnú a hydroizolačnú vrstvu musí vykonať odborník, pretože ich kvalita zásadne ovplyvňuje funkčnosť a životnosť bazéna. "Na vytvorenie termoizolačnej a hydroizolačnej vrstvy odporúčam zavolať odborníkov, ktorí s tým majú skúsenosti. Je to achillova päta bazénov, ktorá do zásadnej miery ovplyvňuje funkčnosť a životnosť diela," zdôrazňuje L. Kmenta.

Foto: iStock

Podobné články

  • Koste trávnik bez námahy. Hodí sa váš pozemok pre robotickú kosačku?

    Kosacka-roboticka-2-X.jpg

    Robotické kosačky uľahčujú prácu v záhrade – trávnik jednoducho pokosia za vás. Pokročilé modely dokonca kosia bez nutnosti inštalácie obvodových káblov. Namiesto nich využívajú navigačné majáky. Je táto inteligentná technológia vhodná aj pre váš pozemok?

  • Ako pripraviť záhradu na zimu a na čo by ste nemali nezabudnúť

    Zahrada-jesen-4-X.jpg

    Výsledky toho, čo v záhrade urobíte na jeseň, uvidíte v nasledujúcej sezóne. Či už máte dom, kde bývate celoročne, alebo len víkendovú chatu, jesenné upratovanie je kľúčové, aby záhrada prežila zimu v čo najlepšej kondícii.

  • Záhrada nemusí byť iba kvetinová. Chceli by ste čosi nezvyčajné?

    Zahrada-Hornbach-9-X.jpg

    Netešia vás tradičné kvetinové záhony a túžite po niečom nezvyčajnom? Či už ste priaznivcom moderných záhrad, alebo dávate prednosť tradičnejšiemu vzhľadu, výber správnych rastlín dokáže pozdvihnúť váš vonkajší priestor.

  • Krásny dvor a všetko poruke? Je to jednoduchšie, ako si myslíte

    Zahrada-domcek-4-X.jpg

    Máte problém s nedostatkom miesta na odkladanie záhradného náradia, športového vybavenia či sezónnych dekorácií? Máme pre vás zopár riešení, ktoré vám pomôžu usporiadať si svoje veci tak, aby ste ich vždy mali poruke.

  • Betónové žumpy: spoľahlivé riešenie a miesto pre odpadové vody

    AdobeStock-zumpa-2-X.jpg

    Žumpy asi nie sú témou, ktorá sa bežne objavuje pri lahodnej rannej kávičke, no pritom patri k neoddeliteľnej súčasti života mnohých domácností a firiem. Hoci sa o nich nehovorí s takým nadšením ako o trendoch v interiérovom dizajne, sú praktickým a spoľahlivým riešením, ktoré nám pomáha udržiavať čisté a hygienické prostredie.

  • Príroda to zariadi sama: nechajte ju v záhrade pracovať za vás

    Zahrada-10-X.jpg

    Nechať prírodu pracovať za vás vo vašej záhrade neznamená len šetriť čas a námahu, ale aj postarať sa o harmonický a udržateľný ekosystém. Výber správnych rastlín, podpora užitočného hmyzu a používanie ekologických produktov a metód sú kľúčovými krokmi na dosiahnutie tejto rovnováhy.