Ako sa treba starať o záclony? To najdôležitejšie o ich praní a sušení

21.09.2021, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Pekné záclony nie sú v dnešných domácnostiach samozrejmosťou, nie každý si na ne potrpí. Ich hlavnou výhodou však je, že príjemne stlmia slnečné lúče, pričom vám zároveň doprajú viac súkromia.

Záclony sú výborným estetickým doplnkom, ktorý zútulní každú izbu. Preto by ste nemali na ne zanevrieť. Nechajte svoju domácnosť znovu zažiariť jasnými záclonami, ako keď ste ich zavesili prvýkrát. Poradíme vám, ako na to.

Zaclony-shutterstock_2030453375-1-X.jpg


Preč s prachom

Na všetko doma sadá prach. Hoci to nemusí byť voľným okom zjavné, ani záclony nie sú výnimka. Dobrá správa je, že nepotrebujú až toľko odprašovania ako napríklad poličky. Úplné stačí, ak vysávač použijete raz za dva týždne. Samozrejme, reč je o klasickom vysávači, nie o tom robotickom. Potrebujete však špeciálny nástavec, ktorý má na sebe kefu. Tak, a vysávanie sa môže začať.


Opatrné bielenie

Pri pohľade na niekoľkoročné záclony možno aj posmutniete, aké boli kedysi žiarivé. Rozhodnete sa im preto vrátiť tú krásnu bielu farbu späť. Vtedy sa však zvyčajne schyľuje k veľkým chybám. Teda, aspoň poväčšine to tak býva. Na bielení síce nie je nič zlé, treba robiť to však robiť opatrne a s citom. Výsledok môže byť ohromný, a tak znovu s pýchou zavesíte svoje záclony. Alebo vyroníte slzu, ak si uvedomíte, čo ste neurobili dobre. Poďme sa spoločne vyvarovať chýb, aké môžu nastať.


Chyby pri bielení

Prvej veľkej chybe sa vyhnete, keď si zistíte, či výrobca vôbec bielenie schvaľuje. Ak je všetko v poriadku, môžete začať premýšľať nad bielením. Čo vám zíde na um ako prípravok na bielenie? Niečo chemické z obchodu? Tak to je jedno veľké nie! Dokážete si čo-to ušetriť použitím ekoproduktov, ktoré zaiste máte aj doma.

Zaclony-shutterstock_320667017-2-X.jpg

Medzi bezpečné domácke prostriedky na bielenie patria kuchynská soľ a sóda bikarbóna. Ak sa rozhodnete pre kuchynskú soľ či ocot, pripravte si lyžicu vody a vedro:

Dávkujete jednu lyžicu soli/octu na tri litre horúcej vody. Rozmiešajte, pridajte záclony a nechajte ich pokojne tri hodiny odpočívať v roztoku. Na konci ešte ručne preperte a nechajte vysušiť.

O zázračných účinkoch sódy bikarbóny ste už určite veľa počuli. Ľudia si ňou skúšajú vybieliť hoci aj zuby. No a v istých prípadoch to skutočne funguje. Používajú ju tiež ako deodorant, pri bodnutí hmyzom alebo pri boji s lupinami vo vlasoch. Pri bielení je postup nasledovný:

Do horúcej vody pridajte aspoň štyri lyžičky sódy bikarbóny. Opäť nechajte záclonu lúhovať v roztoku, tentokrát na polhodinu. Potom ju bez ručného prania môžete dať sušiť.


Keď už do práčky, tak jedine...

podľa odporúčaných noriem. Moderné kúsky sa líšia od tých, čo sa predávali pred pár rokmi. Tie terajšie sa ľahšie čistia a sú vyrobené zo syntetických vlákien. To však neznamená, že automaticky sú nezničiteľné. Preto sa odporúča prať ich pri čo najjemnejšom programe a najmä bez odstreďovania. Teplota v práčke by nemala prekročiť 40 °C. No predtým, ako tak urobíte, sa musia záclony poskladať. Vhodné je použiť aj sieťky na pranie.

To hlavné, na čo nesmiete zabudnúť, je vybrať ich z práčky bezprostredne po skončení prania. Keď to urobíte, všimnite si, že sa nepokrčili. Tak ste si zároveň ušetrili čas a nemusíte ich žehliť. Len záclony vyveste na vzduch, vystrite ich, nech nie sú pokrčené, a nechajte ich uschnúť. Ak by ste ich predsa len chceli vyžehliť, tak výhradne pri nízkej teplote. Po skončení žehlenia ich ihneď vyveste.

Zaclony-shutterstock_1967026459-3-X.jpg


Tip na záver

Vaše rozhodnutie zadovážiť si záclony, aby ste si skrášlili domov, je chvályhodné. Vďaka nim môžete čoskoro očakávať od návštev len samé pochvaly. Ďalším plusom je, že vaše okná nebudú viac zívať prázdnotou a dávať najavo, .že im niečo chýba.

Náš tip: Rôzne záclony, ktoré spĺňajú všetky predpoklady na to, aby sa stali dominantou vašej domácnosti, môžete nájsť napríklad na portáli Biano. Jeho výhodou je, že ponúka široké možnosti filtrovania, čo vám náramne uľahčí a zároveň aj urýchli vyhľadávanie.

Foto: TOR Supachai / Shutterstock.com, antoni halim / Shutterstock.com, kornnphoto/Shutterstock.com

Podobné články