Nechýba vám v obývačke ešte niečo? Čo poviete: nie je ušiak?
Vyše 400 rokov starý ušiak je dodnes často hlavným prvkom moderných príbytkov či firiem po celom svete. Krásny vzhľad a praktické výhody, to sú len jedny z benefitov, ktoré mu v interiérovom dizajne zaručujú pevné miesto.
Ušiaky patria medzi najstaršie kúsky nábytku, ktoré môžete mať aj vo vašej domácnosti. Ich história siaha až do 17. storočia, no ich popularita začala naberať na obrátkach až niekedy v 20. rokoch 18. storočia. Majú komfortný a mäkký posed s podrúčkami v ideálnej výške a k tomu prípadnú kombináciu s taburetom.
Náramné pohodlie v ušiaku
Veľmi zaujímavo znie dôvod vzniku toho druhu kresla, resp. tvar a štýl sedenia. Primárnou úlohou ušiaka bolo predísť prievanu a ochrániť horné časti tela sediaceho. Treba však spomenúť aj opak, teda izoláciu pred sálajúcim teplom z kozubov, ktoré boli široko obľúbené najmä v prvopočiatkoch ušiakov.
V koloniálnej Amerike sa ušiakom darilo najmä preto, lebo spájali dizajnové prvky s francúzskym štýlom, čo v ďalekom svete ľuďom pripomínalo domovinu. Škandinávske prvky sa začali využívať až v 19.a 20. storočí. No nie vždy išlo o dizajnovo vyšperkovaný kus nábytku.
Pri vzniku ušiakov ste si sadli do celodrevených kresiel, nanajvýš s jednoduchým vankúšom pre väčšie pohodlie. Čalúnenie nastúpilo až neskôr, od 19. storočia sa ušiaky prispôsobili aj popularite kože. Začiatok 20. storočia priniesol v Európe aj Amerike využívanie hlbokých gombíkov či luxusných zamatov.
Sladké driemoty pri krbe
Poďme však do súčasnosti. Ako odlíšite dnešný ušiak od klasického menšieho kresla? Dôležitým prvkom sú "krídla", ktoré vyčnievajú z oboch strán hlavovej časti ušiaka. Aj dnes je bonusom skvelá zvuková či vetru odolná izolácia, vďaka ktorej zabudnete na stuhnutý krk. A ako sa v ňom dobre drieme napríklad pri krbe!
Kam ho však umiestniť? Ušiak dokáže skvele vytvoriť špecifickú atmosféru každej miestnosti, postupne sa stáva tradičným druhom kresla. Svoje miesto si nájde v obývacej izbe, kancelárií, kuchyni či spálni.
Najobľúbenejšou izbou na jeho využívanie je však obývačka, kde okolo seba šíri maximálne pohodlie. Ideálne v blízkosti krbu. Ide aj o perfektné rohové miesto na vytvorenie vhodného kútika na čítanie. Vďaka svojej veľkosti je ideálnym náprotivkom k pohovke, čím dosiahnete harmóniu a rovnováhu v obývacej miestnosti.
Aj nohy si vyložíte
Výborným doplnkom ušiaka je taburetka. Toto spojenie prináša ideálny relax so znamenitou možnosťou vyložiť si nohy, a to nielen na stôl, čo teda nie je najlepšia voľba. Nadčasová klasika tak dostáva nové výhody.
Taburety môžete ľahko skombinovať so samotným kreslom či s celkovým dizajnom miestnosti, možnosťou je aj kúpiť si ju spolu s ušiakom. Táto kombinácia prinesie doslova kráľovské sedenie, veď ušiaky boli vymyslené práve na to, aby poslúžili tým, ktorí si pohodlie vyžadovali.
Slovenský originál
Ušiaky síce pochádzajú z Británie, kde mali ochrániť miestnu šľachtu pred chladom a ponúknuť jej dokonalé pohodlie, ale dnes sú rozšírené na celom svete. Dokážu sa zladiť s izbami zariadenými v škandinávskom, provensálskom, bohémskom či v inom štýle, lež dobre zapadnú i do slovenských miestností. A to dokonca aj ako slovenský originálny výrobok.
Kreslá ušiaky Hugo značky Drevona sú totiž vyrobené u nás. Ručná práca a kvalitné materiály v kombinácii s mnohými farebnými variantmi? Čo viac si pre vašu domácnosť a na dokonalý relax po zamestnaní či len tak vo voľnej chvíľke priať? Navyše, je tu možnosť vlastného výberu vyhotovenia nožičiek. Tie sa vyrábajú z masívneho dreva s možnosťou farbenia alebo morenia do vami požadovaného odtieňa. To platí aj o taburetkách s rovnakými poťahovanými látkami.
Slovenské ušiaky Hugo garantujú pohodlné sedenie aj kvalitnými vlnovcami, ktoré sú potiahnuté dostatočným množstvom hrubého molitanu. Na výrobu kostry kresla slúži masívne bukové drevo, to platí aj o nohách. Poťahová látka je príjemná a jemná na dotyk. Bonusom je dlhá životnosť, keďže sa oderuvzdornosť látky zastavuje až na hodnote 10 000 Martindale.
Foto: Drevona