Päť trikov a odporúčaní pre tých, komu sa v zime nedá dobre spať

18.10.2022, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Chladné počasie a dlhšia tma môžu ovplyvniť váš spánok, jeho dĺžku aj kvalitu. Sú tu aj riziká. Pracovná kariéra i rodinný život môžu pre nedostatočný spánok trpieť: zlý zdravotný stav a nepohodlie vás bude vo všetkom obmedzovať.

Našťastie existuje niekoľko vecí, ktoré sa postarajú o dostatok kvalitného spánku a viac odpočinku, aby ste si potom udržali potrebnú energiu a dobrú pohodu zároveň.

54b-shutterstock_88251073-1-X.jpg


Optimálne temperovaná spálňa

Optimálna teplota pre dobrý spánok je podľa odborníkov 18 až 19 stupňov Celzia, pričom v miestnosti, kde spíte, by mala byť tma a ticho. Menej ako 18 °C je príliš chladno, viac zasa môže spôsobiť, že vám bude príliš teplo, zobudíte sa alebo nebudete dobre spať. Aby ste preto mali na spánok dobrý základ a pritom aj ušetrili, nezabudnite na správnu teplotu v spálni.


Minimum nábytku do spálne

Akokoľvek si myslíme, že vizuálne vnímanie priestoru je zanedbateľný faktor, v praxi sa často rýchlo presvedčíme o pravom opaku. Aj zariadenie spálne by preto malo na tento detail myslieť.

Ale pozor: vytvoriť si štýlový priestor v miestnosti na spanie nie je také jednoduché, treba dodržiavať určité limity. Čím menej doplnkov okolo seba budete mať, tým lepšie sa vyspíte.

Kvalitný nábytok do spálne si vyberajte s ohľadom na veľkosť priestoru, ktorý neraz býva pomerne malý. Čisté a jednoduché línie z prírodných materiálov sú najlepšie. Ak miestnosť preťažíte nevhodnými dekoráciami a vizuálnym neporiadkom, pocíti to aj vaša myseľ a utrpí kvalita spánku.


Nepodceňujte správnu výplň vankúšov

Správna výplň do vankúšov sa o vaše lepšie a krajšie sny určite postará. Podstatnou položkou v spálni je, samozrejme, posteľ, v ktorej kvalitné matrace vytvárajú pre telo počas spánku ideálne podmienky. Samotné matrace však naše telo do stavu relaxácie len tak jednoducho neuvedú. Špecifický tvarované telo potrebuje aj špecifickú oporu, ktorú dopĺňajú prikrývky a vankúše.

Sublimačná obliečka na vankúše sa postará o kvalitnú potlač textilu, ktorá vydrží roky, správna výplň však zaručí adekvátnu oporu tela počas spánku a jeho bezproblémové fungovanie počas dňa bez bolestí a únavy.


Dostatok prirodzeného ranného svetla

Kratšie hodiny denného svetla v zime ovplyvňujú cyklus spánku a bdenia tela, pretože sa menia hladiny melatonínu. Keďže svetlo v zime nie je také silné, môže to viesť k neustálej únave. Odporúča sa preto byť ráno dlhšie vonku alebo sedieť pri raňajkách pred oknom, aby ste udržali cirkadiánny rytmus pod kontrolou.


Majte apetít pod kontrolou

Vieme, že dodržiavanie tohto naliehania bude vo večerných hodinách asi pre väčšinu z nás problém, treba to ale skúsiť. Dôvodom je, že hoci veľa jedenia spôsobuje ospalosť, v skutočnosti nepomáha poriadne si oddýchnuť. Najmä ak jete veľa tesne pred spaním, môžete si spôsobiť tráviace ťažkosti a mnoho ďalších problémov, ktoré vám bránia dobre spať.

Foto: Shutterstock

Podobné články