Postele sú oázou relaxu. Čo všetko sa dá na nich ešte vylepšiť?

12.01.2018, ABC-bývanie.sk | Interiéry, domácnosť

Po náročnom dni je práve posteľ vysnenou oázou pokoja, mieru a relaxu. Posteľ poznali už starí Egypťania, v Perzii mali dokonca vodné postele už pred niekoľkými tisíckami rokov. Čo ďalšie sme sa dozvedeli z histórie úžasného vynálezu zvaného posteľ?

drevona-sk-1-X.jpg

V roku 1985 bol v USA patentovaný vynález postele, ktorá odolá hurikánom aj zemetraseniam. V prípade ohrozenia posteľ spiaceho akoby "prehltne" do svojich útrob, ktoré ho ochránia pred zraneniami a vďaka zásobám mu pomôžu prežiť, kým príde pomoc.

Sklápacie postele sú dnes celkom bežným riešením najmä v malých interiéroch. Viete, že tohto roku budú oslavovať rovných 118 rokov od svojho vzniku? V roku 1900 si tento vynález dal v San Francisccu patentovať istý William Lawrence Murphy.

Sklápacím posteliam sa kedysi hovorilo aj Murphyho postele a samy o sebe neboli nebezpečné. V súvislosti so sklápacou posteľou však došlo k jednej známej tragédii – v roku 1982 sa v Los Angeles udusil opitý muž práve v sklápacej posteli.

Postele sa našli aj v hrobke egyptského faraóna Tutanchamóna. Bolo ich hneď niekoľko vrátane akejsi "cestovnej" úpravy, ktorá sa dala poskladať. Tie najpôsobivejšie však boli vyrobené z ebenu a zo zlata.

A ešte jedna zaujímavosť zo starého Egypta. Starovekí Egypťania nepoužívali pri ležaní na posteli vankúše, ale ich vyrezávanú náhradu, ktorá bola tvarovaná tak, aby im pri spánku podopierala krk a hlavu.

Prvé vodné postele poznali už Peržania pred 4-tisíc rokmi. Pozostávali z vakov vyrobených z kozích koží, ktoré boli naplnené vodou. Prvé moderné vodné lôžka sa však používali v nemocnici Svätého Bartolomeja v Londýne ako spôsob liečby a prevencia proti preležaninám.

Súčasťou pozostalosti po legendárnom Williamovi Shakespearovi boli údajne aj dve postele. Jeho druhú najlepšiu posteľ získala vdova po ňom, tú lepšiu stvoriteľ Rómea a Júlie odkázal svojej dcére.

Moderná veda odhalila a pomenovala celý rad rozličných fóbií. Jedna sa týka aj strachu z postelí a označuje sa ako klinofóbia (clinophobia).

Foto: drevona.sk

Podobné články