Skúša vysávač pri práci vaše nervy, hapruje alebo má slabý ťah?
Stáva sa vám, že vysávač sa pri práci vypína alebo slabo saje? Ak áno, znamená to problém, ktorý treba riešiť. Skúsme spoločne nájsť príčinu. Bez spoľahlivého vysávača sa predsa domácnosť nezaobíde.
Ak má vysávač slabý ťah, hoci by mal ťahať naplno, preskúmame ho od začiatku nasávania až po koniec prúdenia vzduchu a priebežne budeme hľadať, čo sa asi mohlo stať. Príčina toho, prečo spotrebič odrazu odmieta poslúchať, môže byť napokon celkom triviálna.
Hubica
Niekedy sa stáva, že sa upchá sací otvor hubice – nečistoty občas uviaznu v kolienku, ktorým je hubica pripevnená k dlhej teleskopickej rúre. Na chybu poľahky prídete, keď sa pozriete na spodnú časť hubice a do kolienka hubice.
Pri kontrole si všimnite aj kolieska hubice, v prípade rotačnej hubice na jej kefu. Namotané vlasy, chĺpky a nite bránia otáčaniu koliesok a zároveň bránia tomu, aby kefa rotovala. Hubica potom nepracuje, ako má. Vyčistenie rotačnej hubice je prácnejšie –pomôžu vám malé nožnice, prípadne pinzeta.
Rúra
Uviaznutá ponožka dokáže upchať aj trúbku. Tu je rada jednoduchá: pozrite sa cez rúru, či cez ňu vidno. Ak nie, prečistite ju napríklad rúčkou od metly.
Hadica vysávača
Zistiť priechodnosť hadice je komplikovanejšie. Najjednoduchšie je vhodiť do hadice guľôčku – ak na druhej strane nevypadne, našli ste problém. Vzpriečená kancelárska spinka dokáže v hadici na seba nabaliť neuveriteľné množstvo nečistôt a upchať hadicu.
Vrecko na nečistoty
Skontrolujte stav zaplnenia vrecka, v prípade potreby ho vymeňte. Vrecká nie je dobré preťažovať a plniť ich na maximum. Jednak sa tým znižuje sací výkon vysávača a preťažuje motor, jednak sa pri papierových vreckách zvyšuje riziko ich pretrhnutia.
Vstupný motorový filter
Tento filter je umiestnený zväčša za vreckom na vstupe vzduchu do motora. Jeho hlavnou funkciou je zabrániť tomu, aby do motora prenikali nečistoty, a tak vymieňajte po spotrebovaní zhruba štyroch-piatich vreciek.
Ochrana separátora a filtra nádoby
Ak používate bezvreckový vysávač, treba preveriť priechodnosť sitka zakrývajúceho stredový filter a aj samotný filter. Pokiaľ je zanesený, vyčistite ho podľa návodu výrobcu alebo ho vymeňte za nový. Nezabudnite, že výrobcovia bezvreckových vysávačov odporúčajú meniť tento filter za pol roka.
Niektoré vysávače majú stredový filter nahradený plochým filtrom nádoby, čo je väčšinou tzv. HEPA filter v plastovom rámčeku. Tu znovu platí odporúčanie uvedené vyššie: podľa možnosti ho buď omeťte a vyfúkajte tlakovým vzduchom, alebo umyte, ak to dovoľuje konštrukcia filtra. Pred opätovným použitím nechajte filter dôkladne vyschnúť.
Výstupný filter / HEPA filter
Posledným filtrom na výstupe vzduchu býva HEPA filter, slúži na dokonalé dočistenie výstupného vzduchu. Je to najhustejší filter a prúdu vzduchu kladie najväčší odpor. A takisto sa najčastejšie práve tu ukrýva problém "vysávača, čo neťahá"
Podľa jeho konštrukcie ho omeťte, vyfúkajte stlačeným vzduchom alebo umyte, ak sa to dá. Opäť upozorňujeme, že podľa odporúčaní výrobcov vysávača by sa mal tento filter vymeniť aspoň raz za rok. Pri silnom znečistení či jeho poškodení aj skôr.
Nič ste nenašli?
A sme na konci. Nič ste nenašli a vysávač stále neťahá alebo sa vypína? Potom je na rade servis – ten vám skontroluje stav elektromotora, jeho zanesenie, prípadne poškodenie. Ak sa do vysávača dostali nečistoty, nedá sa vylúčiť, že poškodili motor a treba ho vyčistiť, opraviť alebo aj vymeniť.
O zastavenie motora sa postará zväčša tepelná poistka, ktorá pri prekročení limitnej teploty stroj vypne a dovolí ho spustiť až po dosiahnutí nižšej teploty. A to môže nejaký čas trvať. Chyba môže byť v niektorej spomenutej časti vyššie, v zadretom motore či aj nefunkčnej poistke. Ale tu naozaj pomôže len servis.
Ilustračné foto: Depositphotos