Ako si správne vybrať okno? Odborníci z firmy Schüco to vedia
Výber okien do nového domu či bytu je často rozhodnutím na celý život. Nie je to malá investícia, preto si z finančných aj praktických dôvodov treba pred kúpou premyslieť a zvážiť všetky detaily.
Odpovede na otázky súvisiace s výberom okna poznajú odborníci zo spoločnosti Schüco. Tá patrí medzi popredných dodávateľov plášťov budov a je celosvetovo uznávaným expertom na okná, fasády, dvere a solárne riešenia.
Pokiaľ sa v oknách či fasádnych systémoch príliš nevyznáte, slová z úst šikovného obchodníka môžu znieť veľmi fundovane a lákavo. Pritom podstatnejšie, ako dať na jeho reči, je preveriť si podnik a výrobcov, ktorých zastupuje. „Veľa firiem dnes vzniká a zaniká, preto sa človek ani nenazdá a výrobok, čo si kúpil, nemá kde reklamovať. Veľmi dôležité je zamerať sa na tradíciu spoločnosti, všimnúť si, ako dlho je už na trhu. Ak pracuje s oknami dlhé roky a stále úspešne podniká, ste na dobrej ceste vybrať si toho správneho dodávateľa,“ hovorí Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.
Certifikáty nič neznamenajú
Tým, že si preveríte dodávateľa, sa však cesta za kvalitným okenným riešením nekončí. Ak sa obchodník alebo firma pýšia certifikátmi, nedajte sa nachytať. Každé okno, ktoré sa v rámci Európskej únie predáva, totiž musí mať certifikát.
Tu treba vysvetliť, ako certifikácia prebieha. „V praxi to funguje tak, že sa testujú len špeciálne testovacie vzorky okien. Vy ale nemáte žiadnu istotu, že práve vaše okno bude v poriadku,“ vysvetľuje P. Škvaril. Kým vo vyspelých krajinách je priebežná kontrola okien podľa neho úplne bežná, na Slovensku znie otestovanie náhodne vybraného okna v špecializovanom laboratóriu ako science-fiction. Aj to je jeden z dôvodov, pre ktoré sa naozaj oplatí dobre si posvietiť na svojho budúceho dodávateľa okien.
Na lacnú kúpu bez DPH zabudnite
Na Slovensku sa už stalo národným športom hľadať spôsoby, ako čo najviac ušetriť. Aj na úkor kvality a s rizikom, že neskôr z toho môžu vyplynúť vážne problémy.
„V žiadnom prípade sa nedajte nahovoriť na okná bez DPH. Jednak to hovorí o neserióznosti firmy, jednak bez dokladov nebudete môcť neskôr výrobok reklamovať. Zaručene takýmto spôsobom prídete o viac peňazí a pribudnú vám ďalšie starosti,“ pokračuje P. Škvaril.
Dajte si tú námahu a oslovte aktuálnych zákazníkov spoločnosti, pre ktorú sa plánujete rozhodnúť. Jedným z ukazovateľov kvality firmy a jej produktov sú totiž aj spokojní klienti.
Stavte na kvalitu
Ak si skutočne vyberáte okná na celý život, rozhodne by ste mali staviť na čo najvyššiu kvalitu. Jednotkou na trhu sú hliníkové riešenia, ktoré majú moderný vzhľad, vysokú odolnosť a najdlhšiu životnosť.
„Hliník je dokonca najudržateľnejší materiál. Keď doslúži drevené okno, rám môžete rovno vyhodiť alebo spáliť. Skúste popremýšľať, ako dlho musel rásť strom, ktorý použijú na výrobu nového rámu. V prípade plastu sa hmota síce recykluje, ale na výrobu nového okna sa musia do nej pridať nové PVC granuláty, aby mala konštrukcia pôvodnú kvalitu. Pri hliníku však ide o nekonečný kolobeh. Ak sa rám napríklad poškodí, dá sa z neho vyrobiť úplne rovnaký kus s identickými vlastnosťami,“ dopĺňa P. Škvaril.
Schüco je na trhu už vyše 60 rokov
Spoločnosť Schüco, ktorá je známa aj svojou filozofiou ekologických riešení, sa špecializuje na systémové riešenia pre okná, dvere, fasády a na solárne produkty. Spolu so svojou celosvetovou sieťou partnerov, architektov, projektantov a investorov vyvíja a dodáva i dlhodobo udržateľné plášte budov. Efektívnym využívaním energií umožňujú jej riešenia znižovať emisie oxidu uhličitého, čím chránia životné prostredie, a súčasne spĺňajú tie najvyššie požiadavky na dizajn, komfort a bezpečnosť.
Firma Schüco bola založená v roku 1951, má viac ako 5-tisíc zamestnancov a 12-tis. partnerských podnikov vo vyše 78 krajinách sveta. Organizačná zložka spoločnosti Schüco na Slovensku pôsobí od roku 2001.
Autorka pracuje v spoločnosti Kharisma, s.r.o., Bratislava
Foto: Schüco