Drevo vydrží celé desaťročia. Ak je však správne ošetrené

12.08.2015, ABC-bývanie.sk | Materiály, technológie, konštrukcie

Staviate alebo opravujete strechu, plot, drevenicu? Určite chcete aby vám vydržala čo najdlhšie v dobrej kondícii, bez dier po drevokaznom hmyze či sa nestala živnou pôdou pre huby.

Lignofiix-X.jpgKondícia a kvalita dreva pokrivkáva už pri jeho zakúpení. Stromy v lesoch sú totiž pod negatívnymi vplyvmi industriálnej spoločnosti, ako sú kyslé dažde, emisie, exhaláty, odpadové vody a rozličné iné splodiny. Drevo na stavbu plota či strechy tak nemusí byť v stopercentnom stave. Naopak, slabá kondícia znamená, že drevo môže byť menej odolné voči napadnutiu biotickými škodcami.

Investície do dreva sú pomerne vysoké a v prípade porušenia napríklad strechy škodcami je ohrozená aj bezpečnosť obyvateľov domu či chaty. Sekundárne spóry plesní, ktoré sa usadili v dreve, spôsobujú ľuďom alergie, bolesti hlavy a ďalšie choroby. Dokážeme teda drevo ochrániť, pripadne ošetriť voči napadnutiu a následnej devastácii škodcami?


Prevencia a ochrana

Jednou zo základných techník preventívnej ochrany dreva je impregnácia, teda jeho nasycovanie na to určeným prípravkom z radu kozmetiky dreva, aby sa zvýšila jeho odolnosť.

"Čo sa týka prevencie a ochrany dreva, na trh dodávame rad prípravkov Lignofix. Napríklad prípravok Lignofix E Profi je koncentrát, ktorý svojím zložením pôsobí ako prevencia proti plesniam, hubám a drevokaznému hmyzu. Ide o tzv. impregnát, ktorý sa riedi vodou v takom pomere, že z jedného kilogramu prípravku možno ošetriť až 50 m² plochy. Ak zákazníci potrebujú ošetriť menšie plochy, na to výborne poslúži Lignofix Efekt, ktorý má po zriedení vodou výdatnosť 25 m² z jedného kilogramu impregnátu," hovorí Martin Procházka, predseda predstavenstva spoločnosti Stachema Bratislava, a.s.


Čo s napadnutým drevom?

Iná situácia nastáva, ak sú už niektoré časti dreva napadnuté drevokazným hmyzom. Napadnutie sa dá rozpoznať podľa dier (výletových otvorov) v dreve. Typickým znakom je aj drevená "múčka" pod týmito dierami, ktorú tam zanechali žerúce larvy.

V tom prípade je vhodné siahnuť po účinnej impregnácii určenej na likvidáciu hmyzu s názvom Lignofix I Profi. Prípravok po odporúčanom zriedení dokáže ošetriť až 30 m² plochy a úspešne zahubí hmyz sídliaci v dreve. Zároveň pôsobí preventívne a chráni drevo pred jeho opätovným napadnutím. Prípravok sa vyrába aj v balení s rozprašovačom, ktorý je určený na priame ošetrenie malých plôch bez riedenia.

Všetky spomenuté prípravky sa dajú aplikovať striekaním pomocou záhradného postrekovača, natieraním štetcom alebo valčekovaním. Práca s nimi je jednoduchá a nevyžaduje si žiadne odborné znalosti a zručnosti.


Nábytok a predmety z dreva

Hmyz si s radosťou pochutí aj na nábytku alebo ozdobných či umeleckých predmetoch z dreva. "Cenný starožitný nábytok odporúčame ošetriť prípravkom Lignofix I Profi OH. Špecifikom produktu je, že je zriedený liehom, a nie vodou. Voda v prípade starého nábytku drevo 'rozsuší', čím vznikne množstvo nevzhľadných trhlín. Pri liehu k rozsušeniu dreva nedochádza, a tak sa po použití tohto prípravku môžete tešiť aj naďalej zo vzácneho kusa nábytku skrášľujúceho váš príbytok," radí M. Procházka.

V segmente profesionálnych zákazníkov je obľúbený vodou riediteľný produkt Lignofix P, ktorý sa používa napríklad na pílach a v drevospracujúcich podnikoch na ochranu konštrukčných častí stavieb a drevených konštrukcií. Aplikuje sa máčaním v priemyselných vaniach.

Viac informácií je na webe výrobcu alebo na facebookovej stránke Lignofixu.

Foto: Stachema Bratislava

Podobné články