Ochrániť fasádu pred biokoróziou môže najmä prevencia
Napadnuté fasády domov jednak strácajú svoju estetickú hodnotu a funkčnosť, jednak môžu byť príčinou zdravotných ťažkostí. Rizikom je predovšetkým biokorózia. Ako jej účinne čeliť?
"Zdravá fasáda" vzniká kombináciou troch kľúčových elementov: kvalitného materiálu, správnej realizácie a vhodnej profesionálnej ochrany proti napadnutiu mikrobiologickými škodcami.
Od začiatkov masového zatepľovania stavieb sa diskutuje o problematike napádania fasád plesňami, riasami a mikroorganizmami. Odborníci preto hľadajú riešenie, ako tejto tzv. biokorózii predísť alebo ju efektívne eliminovať, keď sa objaví.
Identifikované boli viaceré príčiny biokorózie:
- klimatické podmienky s vysokou vlhkosťou,
- vplyv porastu v okolí nehnuteľnosti (stromy, kríky, vodná plocha),
- kondenzácia vody,
- nesprávna technická realizácia zateplenia,
- inštalácia nasiakavých omietok.
"Spomedzi týchto faktorov má veľký význam posledný bod, teda správny výber materiálov. Z praktických skúseností vyplýva, že materiál signifikantne ovplyvňuje rýchlosť nástupu napadnutia fasády mikroorganizmami. Najnižšiu odolnosť voči nim majú akrylátové omietky a naopak, najlepšiu zas omietky na silikónovej alebo silikátovej báze," hovorí Martin Procházka, predseda predstavenstva spoločnosti Stachema Bratislava, a.s. Kľúčom k prevencii, a teda k "zdravej fasáde", je podľa neho predovšetkým vhodná voľba materiálov s hydrofóbnymi vlastnosťami a kombinácia aktívnej fungicídnej ochrany s kvalitnou realizáciou zateplenia.
V prípade dlhodobej ochrany fasády ponúka Stachema Bratislava profesionálne biocídne prípravky Sanatop Prevent a Sanatop Prevent Fix. Tieto prostriedky, po predchádzajúcom ošetrení povrchu fasády prípravkami Sanatop Likvid, zabezpečia dlhodobú účinnú aktívnu ochranu proti opätovnému výskytu plesní, rias, machov, baktérií a iných mikroorganizmov na povrchu fasády.
Foto: Stachema Bratislava, ABC-bývanie.sk